sim

Wiadomości Miasto Koło Przed Grunwaldem w Kole

Przed Grunwaldem w Kole

14-05-2010 12:28 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 7,170 | Komentarzy: 4
Przed Grunwaldem w Kole
Foto:
zacisze
Pod takim hasłem przebiegać będzie tegoroczny, czwarty już festyn historyczny „Na jarmarku królewskim i zjeździe rycerskim” i umiejscowiony zostanie w realiach XIV i XV wieku. W programie znajdą się dobrze znane, sprawdzone działania twórcze, ubogacone o elementy nowatorskie. Zbliżająca się edycja jest szczególna pod względem historycznym, bowiem kontekstem do odtwarzania przeszłości będzie 600. rocznica zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem. Przedsięwzięcie planowane jest na 5-6 czerwca i wpisane zostało w program uroczystości Dni Koła, patronat honorowy nad festynem objął Burmistrz Miasta.
Już po raz czwarty znawcy tematu – państwo Ilona i Krzysztof Mazurkiewiczowie, Agata i Jacek Dziedziczakowie oraz Bożena Gronert-Ubych wraz z licznymi przyjaciółmi i pasjonatami historii zmobilizowali siły do organizacji festynu „Na jarmarku królewskim i zjeździe rycerskim”. Inicjatywa cieszy się coraz szerszym zainteresowaniem, więc i zapał organizatorski nie słabnie. W tym roku dodatkową motywacją jest obchodzona 600. rocznica zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem i to wydarzenie zostanie uczczone poprzez szczególny dobór grup rekonstruujących chlubną przeszłość Polski.

Wydarzenia rozpoczną się w sobotę o godz. 11.30 przed Ratuszem Miejskim, skąd po oficjalnym otwarciu festynu przez Burmistrza Miasta Mieczysława Drożdżewskiego, wyruszy ulicami miasta historyczny korowód a w jego szeregach znajdą się młodzi uczestnicy spektakli teatralnych w strojach epoki grunwaldzkiej oraz, po raz pierwszy, rycerstwo. Średniowieczne kramy rękodzielnicze i wykonawcy wymarłych zawodów zostaną ulokowani na błoniach w pobliżu stadionu miejskiego. Staną w kręgu, wewnątrz którego na plenerowej scenie zrealizowane zostaną autorskie spektakle teatralne. Do udziału w przedsięwzięciu zaproszeni są wszyscy pasjonaci dawnych czasów, chcący uczestniczyć w tej niezwykłej rekonstrukcji przeszłości. Od godz. 15.00 główne wydarzenia przeniosą się pod zamek kazimierzowski. W osnowie XIV- i XV-wiecznej rycerze bawić będą historycznymi występami. Oprócz obserwacji życia obozowego tamtych wieków, pod zamkiem rozegrany zostanie turniej konny 6-kopiowy, wzbogacony o pokazy kaskaderskie! Będą to prezentacje na miarę akcji w filmie „Ogniem i mieczem”. Emocje towarzyszące temu niezwykłemu wydarzeniu będzie można wyciszyć przy wieczornym ognisku oraz przy projekcji kina plenerowego.

Drugi dzień festynu przebiegnie pod znakiem rycerstwa, zaprezentują się przybyłe do Koła chorągwie. O godz. 12.00 zobaczymy szturm na zamek przeprowadzony przez krzyżaków, warownię będzie broniło „nasze” rycerstwo. Publiczność, podobnie jak poprzedniego dnia, zostanie zaproszona pod sam zamek, by komfortowo przyglądać się potyczkom. O godz. 14.00 ponownie podziwiać będzie można pokaz konny z elementami kaskaderskimi, by o 17.00 podsumować dwudniowe wydarzenia historyczne małą bitwą pod twierdzą nawiązującą do wydarzeń grunwaldzkich. Odegrany epizod walki grunwaldzkiej, prawdopodobnie bitwa o sztandar z udziałem rycerstwa pieszego i konnego, będzie przedsmakiem tego, co w tym roku, z racji 600. rocznicy, wydarzy się na polach Grunwaldu.

Organizatorzy zapraszają wszystkich do udziału w tym spektakularnym wydarzeniu. Ziemia Kolska w czasie swego święta stanie się miejscem tak ważnym, jakim niewątpliwie była za czasów Władysława Jagiełły. Jarmark i zlot są skuteczną formą wzbogacenia wiedzy o przeszłości oraz promocji regionu, gdyż wszystko, co się dzieje, osadzone jest w realiach. Dlatego festyn jest ukłonem w stronę historii.

Szczegóły wydarzeń znajdą się na plakatach informacyjnych

Impreza pod patronatem medialnym portalu e-kolo.pl

Relację z poprzedniej edycji mogą zobaczyć Państwo w galerii, klikając poniższy link:

Festyn historyczny - rok 2009
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (4)
~malina 16-05-2010 10:38
Rzecz jasna to jest tylko pomysł naszego wspaniałego burmistrza , nie dość że nie potrafi nie zorganizować w mieście to jak coś już załatwi to po łepkach!!!
| Zgłoś do usunięcia
~zainteresowany 15-05-2010 12:19
Też uważam, że można było to trochę inaczej rozplanować. Tym bardziej, ze wiemy jak to jest w naszym mieście. Jak ludzie podziela się i część pójdzie na koncerty, a część na pokaz rycerski to na obu imprezach frekwencja nie będzie za duża...
| Zgłoś do usunięcia
~ZZ 15-05-2010 11:35
Szkoda tylko, że termin pokrywa się z Dniami Koła i pewnie ludzie będą mieli dylemat, co wybrać...
| Zgłoś do usunięcia
~zainteresowany 14-05-2010 13:37
Pomysł jest super, widowisko też, oby pogoda tylko dopisała...
| Zgłoś do usunięcia