sim
ubezpieczenia klodawa
Wiadomości Miasto Koło Hawaje zagościły w przedszkolu [FOTO]

Hawaje zagościły w przedszkolu [FOTO]

14-04-2014 08:01 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 4,758 | Komentarzy: 0
Hawaje zagościły w przedszkolu [FOTO]
Foto:
zacisze
Egzotycznie brzmiące nazwy Waikiki, O`ahu, Moloka`i czy Mauna Kea z pewnością znają miłośnicy dalekich podróży, którzy dotarli do archipelagu Wysp Hawajskich, wysp prawie w całości stanowiących jeden ze stanów USA.
Mimo, iż wymarły język hawajski, który zna dzisiaj jedynie ok. 1 tysiąca osób został zastąpiony angielskim i kreolskim , to kultura Hawajów z tradycyjnym tańcem hula przetrwała.

Aby ją lepiej poznać , w muzyczną podróż na Hawaje, najmłodszych melomanów z Przedszkola Miejskiego nr 5 w Kole zabrała Agencja Artystyczna Art-Es z Łodzi. To właśnie taniec egzotyczny i Hawaje, były tematem kolejnego już spotkania przedszkolaków z muzyką.

Chcąc pomóc dzieciom zrozumieć głęboko zakorzeniony w tradycji Hawajów taniec hula , prowadzący spotkanie pan Sławomir Bartkiewicz odwołał się do hawajskiej mitologii. Z jego opowieści przedszkolaki dowiedziały się o bogu słońca Kane, który stworzył świat, opiekuńczej bogini Pele budzącej wulkany i okazującej czasami swoją moc przez gorące rzeki lawy. Była też opowieść o młodszej siostrze bogini Pele , Hi`iake, której przypisuje się energię uzdrawiania.

Przedstawioną przez pana Sławka krainę bogów , wulkanów, falującego oceanu i rozgwieżdżonego jak nigdzie indziej hawajskiego nieba, pięknie opisała swoim tańcem pani Małgorzata Wilczyńska, gość specjalny koncertu. Przedszkolaki z PM 5 miały swego czasu sposobność poznać panią Małgorzatę w koncercie poświęconym muzyce flamenco.

Tym razem , w jej wykonaniu podziwiały taniec pt. "Stworzenie świata". Słuchając prostej rytmicznie i melodycznie muzyki hawajskiej , mogły przekonać się też , jak ważny w tańcu jest każdy wykonywany przez tancerkę gest i ruch ciała. To właśnie za pomocą ruchu tancerze hula ilustrują elementy przyrody, uczucia, mity i legendy związane z Hawajami. Wykonany z gracją taniec, był niczym kołysanie fal oceanu, a pani Małgorzata zdawała się płynąć nie dotykając ziemi. Taniec ten tańczy się z wielkim spokojem, w skupieniu. Tancerka wyprostowana , stojąc na lekko ugiętych w kolanach nogach , wykonywała miękkie, płynne ruchy bioder, obroty, kroki do boku, przenosiła niepostrzeżenie ciężar ciała z jednej nogi na drugą , wykonywała pełne gracji ruchy ramion, dłoni i głowy. Towarzysząca jej muzyka i śpiew w egzotycznie brzmiącym języku wprawiły dzieci w niezwykły nastrój. Wyjątkowości zaprezentowanego przez panią Małgorzatę Wilczyńską tańca, dodawał barwny hawajski strój z charakterystyczną spódnicą i lei tj. girlandą z kwiatów. Dzieci dowiedziały się , że dawniej lei składano w ofierze bogom, a czasem wręczano je ważnym osobom. Dziś zwyczajowo wita się nimi odwiedzających Hawaje turystów, którzy otrzymują lei zrobione z kwiatów, muszli, piór lub orzechów.

Kolejny z tańców "Ka Pilina", czyli taniec rajskiego ptaka wzbudził niemały zachwyt najmłodszych. Na potrzeby kolejnej tanecznej prezentacji , pani Małgorzata zmieniła strój. Dzieci zaintrygowała długa spódnica wykonana z trawy. Później w zabawę wciągnięte zostały dziewczynki z kilku przedszkolnych grup, które pani Małgosia szybko nauczyła tanecznych ruchów i gestów. Przyozdobione girlandami lei Karolinka , Lenka , Hania , Marysia i Zuzia doskonale poradziły sobie z zadaniem. Podążając za przykładem małe tancerki hula, dotrzymywały kroku rytmowi kołysząc się z wdziękiem, naśladowały każdy ruch i gest tancerki, za co otrzymały gromkie brawa.

Słuchając przytoczonej w związku z muzyką pięknej hawajskiej opowieści , przedszkolaki dowiedziały się od współprowadzącej koncert pani Ewy Szymkowiak o bogini Pele, która szukając oblubieńca kierować się miała przede wszystkim sercem. Pele, rywalizując o jego względy, wypowiedziała wojnę swojej siostrze Hi`iake. Pani Ewa opowiedziała dzieciom także i o tym ,że Hawajczycy , kiedy budzą się wulkany zwykli mówić , że siostry Pele i Hi`iake właśnie rozpoczęły między sobą walkę. Tę toczącą się między nimi próbę sił zilustrował kolejny taniec "Mai Kahihi Pele" , w którym pani Małgorzata Wilczyńska nieco bardziej ekspresyjnie wyrażała ukryte w nim emocje.

Spotkanie z muzyką hawajską w Przedszkolu nr 5 w Kole zakończyło się wykonaniem przez wszystkie obecne na koncercie przedszkolaki tańca "Aloha". Taniec ten, choć muzycznie bardziej amerykański z widocznymi wpływami swingu, zachował kroki stosowane w wykonaniu tańców hawajskich. Przedszkolakom bardzo podobała się muzyczna podróż w nieznane im rejony świata. Może zatem mając ją w pamięci, zechcą kiedyś na prawdę odwiedzić Hawaje, kto wie...
oprac. i foto R. Zamelska
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
paryz
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!