sim
Artbud
Wiadomości Kultura i rozrywka Honorowy Obywatel Miasta Koła

Honorowy Obywatel Miasta Koła

18-05-2010 07:37 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 4,517 | Komentarzy: 2
Honorowy Obywatel Miasta Koła
Foto:
zacisze
W dniu 17 maja 2010 roku w sali sesyjnej kolskiego Ratusza odbyła się uroczystość wręczenia Panu Januszowi Kapuście tytułu „Honorowego Obywatela Miasta Koła”.
Przypomnijmy, że akt nadania honorowego obywatelstwa miasta Koła Panu Januszowi Kapuście nadała Rada Miejska w Kole Uchwałą Nr XLVI/359/2009 z dnia 28 października 2009 r. Wniosek o nadanie Honorowego Obywatelstwa Miasta Koła Panu Januszowi Kapuście wystosowany został w dniu 15 października 2009 r. przez Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kole Pana Roberta Cesarza.

Pan Janusz Kapusta urodził się 15.09.1951 r. w Zalesiu koło Dąbia nad Nerem. Jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu, studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej oraz na Wydziale Historii Filozofii Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Już w latach studenckich publikował wiele rysunków nie tylko w prasie polskiej ("Szpilki", "Radar", "ITD.", "Forum") ale także niemieckiej i francuskiej. W 1981 przyjechał do Nowego Jorku, gdzie mieszka do dziś. W Nowym Jorku publikowały jego rysunki najbardziej prestiżowe dzienniki i magazyny: "The New York Times", "Print", "Businessweek", "Harpers Mag.", "Psychology Today", "Washington Post", "Los Angeles Times", "Wall Street Journal". Jak sam wspomina, 11 stycznia 1985 r. wydarzył mu się K-dron. Dziesięć lat później opisał to wydarzenie w książce, "K-dron - opatentowana nieskończoność" (1995r.).

30 maja 2009 w Kole przed siedziba Starostwa Powiatowego odsłonięto pomnik odkrytej przez Janusza Kapustę bryły K-dronu. Owa kolska bryła jako jedyna w Polsce i świecie wyróżnia nas i promuje nasze miasto.

fot. Agata Rutkowska
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (2)
~kicioniaddiva 01-02-2011 05:03
co szukalem, dzieki
| Zgłoś do usunięcia
~Katarzyna 19-05-2010 10:02
Niestety komuś ów pomnik się nie spodobał i po prosty go zniszczył na tyle, na ile dał radę. Wstyd dla naszego miasta :-(
| Zgłoś do usunięcia