sim

Wiadomości Powiat Kolski Dożynki w Osieku Małym [VIDEO][FOTO]

Dożynki w Osieku Małym [VIDEO][FOTO]

18-08-2014 08:58 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 9,530 | Komentarzy: 0
Jubiler Euro Koło
Dożynki w Osieku Małym [VIDEO][FOTO]
Foto:
Święto plonów to dla każdej gminy wielkie wydarzenie. Wiele miesięcy ciężkiej pracy rolników właśnie w ten dzień kończy się zwieńczeniem i podziękowaniem ze strony innych mieszkańców. W dniu wczorajszym Dożynki świętowała Gmina Osiek Mały.
Dożynkowy zwyczaj praktykowany przez Słowian i plemiona bałtyckie, w różnych stronach Polski określany był jako wyżynki, obrzynki, wieniec, wieńcowe, okrężne. Na Śląsku opolskim nazywane żniwniok. Obrzęd dożynek prawdopodobnie związany był pierwotnie z kultem roślin i drzew, potem z pierwotnym rolnictwem. Wraz z rozwojem gospodarki folwarczno-dworskiej w XVI wieku dożynki zagościły na dworach majątków ziemskich. Urządzano je dla żniwiarzy (służby folwarcznej i pracowników najemnych) w nagrodę za wykonaną pracę przy żniwach i zebrane plony.

W amfiteatrze znajdującym się w parku przy Urzędzie Gminy odbyły się jak co roku dożynki gminy Osiek Mały. To od wielu lat największe i najhuczniej obchodzone dożynki pośród wszystkich gmin powiatu kolskiego. W tym roku Wójt zdecydował się na zaproszenie dwóch gwiazd pośród nurtu discopolo: Cliver i Czadoman.

Publiczność również tradycyjnie dopisała, w momencie gdy na scenie pojawiły się gwiazdy - cały park i jego okolice wypełnione były publicznością.

Zanim na scenie zabrzmiała muzyka zespołów, dla mieszkańców gminy wystąpili: Orkiestra Dęta z Osieka Wielkiego, Młodzież Szkolna z szkoły podstawowej, zespoły ludowe "Osieczanki" oraz "Witowo".

Do konkursu na wieniec dożynkowy przystąpiły tylko dwa sołectwa: Osiek Mały oraz Łuczywno. Po decyzji Wójta każdy z nich otrzymał nagrodę.Foto, Video: E-kolo.pl / TVKOLO.pl
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl


DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!