sim

Wiadomości Miasto Koło Orszak Trzech Króli w Kole [FOTO]

Orszak Trzech Króli w Kole [FOTO]

07-01-2015 09:02 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 14,280 | Komentarzy: 8
Jubiler Euro Koło
Orszak Trzech Króli w Kole [FOTO]
Foto:
Ponad dwa tysiące mieszkańców miasta wzięło udział w Orszaku Trzech Króli, który w tym roku po raz drugi przeszedł ulicami Koła. Dużej frekwencji sprzyjała nie tylko pogoda, ale również zmieniona trasa – królowie ze swoimi orszakami wyruszyli z trzech różnych miejsc, aby spotkać się w centrum miasta i wspólnie poszukiwać Nowonarodzonego.
Orszak Trzech Króli po raz pierwszy w mieście Kole odbył się 6 stycznia 2014 r. z inicjatywy wikariusza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego – ks. Maksymiliana Skorka. W zeszłorocznym wydarzeniu, które rozpoczęło się w świątyni farnej, a zakończyło w kościele przy ul. Blizna, wzięło udział ponad tysiąc mieszkańców Koła – w tym bardzo wiele dzieci i młodzieży przebranych w kolorowe stroje.

Orszak to nie tylko uliczne jasełka, które odbyły się w wielu miejscowościach w Polsce i za granicą, ale to idea promowania liturgicznej uroczystości Objawienia Pańskiego – w naszej polskiej tradycji zwanego właśnie „świętem Trzech Króli”. Uczestnicy pragną z Dobrą Nowiną dotrzeć do wszystkich ludzi i zapraszać do wspólnego świętowania. Wydarzenie to jest propozycją na przekazywanie świadectwa, jak radosne jest chrześcijaństwo.

Tegoroczny kolski Orszak Trzech Króli rozpoczął się Mszą św. celebrowaną 6 stycznia w południe - jednocześnie w trzech świątyniach parafialnych – Podwyższenia Krzyża Świętego, Matki Bożej Częstochowskiej i Świętego Bogumiła. Po ich zakończeniu Trzej Królowie ze swoimi orszakami przeszli ulicami w poszukiwaniu Świętej Rodziny, aby złożyć pokłon narodzonemu w Betlejem Jezusowi.

Wszystkie trzy kolorowe grupy, którym przewodzili królowie: Artur Rosiak (reprezentujący Azję), Wiktor Szymański (Afryka) i Robert Kędzierski (Europa) – spotkały się na Rondzie Sybiraków (przy dawnej bibliotece publicznej) i wspólnie wyruszyli w dalszą drogę do Betlejem. Podczas drogi królowie musieli zetknąć się diabelskimi pokusami. Nie zabrakło spotkania z Herodem oraz żydowskim arcykapłanem – którzy na różne sposoby próbowali odwieźć mędrców od poszukiwania drogi do Jezusa.

Duża część dzieci i młodzieży – ale także dorosłych – ubrana była w przygotowane wcześniej stroje rycerzy i dam dworu. Łatwo można było rozpoznać, kto reprezentuje który kontynent, bowiem uczestnicy z każdej parafii przygotowywali przebrania w innym kolorze. Wśród uczestników wyróżniali się także antyczni rzymscy żołnierze z grupy rekonstrukcyjnej „Legion X”.

Zakończenie Orszaku miało miejsce w centrum miasta – na scenie ustawionej obok gmachu Starostwa Powiatowego przy ul. Prusa. Tam miało miejsce wspólne kolędowanie z wodzirejem i harcerskim zespołem muzycznym „Wartaki”. Orszak zakończył się złożeniem podziękowań ze strony organizatora, po czym wszyscy uczestnicy we wspaniałych nastrojach i kolorowych przebraniach rozeszli się do swoich domów na dalsze świętowanie uroczystości Objawienia Pańskiego w gronie rodzinnym.

Patronat na kolskim Orszakiem Trzech Króli 2015 objął burmistrz miasta – pan Stanisław Maciaszek. Organizatorami były kolskie parafie: Podwyższenia Krzyża Świętego (farna), MB Częstochowskiej oraz Świętego Bogumiła, a także Urząd Miejski w Kole, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Miejski Dom Kultury.
MN

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (8)
cygan do rysiu 08-01-2015 15:53
Widać hipokryzje tych Panów, nie wybrali ich to po co włazić w d... . Chyba nawet Panowie na pochód sie niepofatygowali w ogóle
| Zgłoś do usunięcia
vicek 08-01-2015 15:18
Widać ze ludzie tęsknią za igrzyskami. Brakuje im 1-go maja i 22 lipca .Szkoda że takie obchody są zimą. Panie by mogły pokazać swoje nowe suknie. Ta stara Warszawa psuła cały korowód. co ma wspólnego samochód produkowany za komuny z świętem kościelnym, którego za komuny nie było? raczej by koń lub wielbłąd .
| Zgłoś do usunięcia
Staszek 07-01-2015 22:01
@ela: Mówisz może o XJW? ;-) Dobre!
| Zgłoś do usunięcia
ela 07-01-2015 21:50
A mnie bardzo podoba się nasz wodzu z tym zakutym łbem i ta dziewica w czepku, wiecie która.
| Zgłoś do usunięcia
Gosia 07-01-2015 20:43
Mówcie, co chcecie, ale "Waka Waka" Shakiry to był strzał w dziesiątkę i końcowe "misiaki" też! ;-)
| Zgłoś do usunięcia
Rafał 07-01-2015 14:41
Wspaniała organizacja, nie "na smutno". Ludzie naprawdę mogli się rozgrzać.
| Zgłoś do usunięcia
Kolanka od urodzenia 07-01-2015 13:33
Zdjęcia nareszcie dobre. Wiadomo mój nauczyciel je robił.:)
| Zgłoś do usunięcia
rysiu 07-01-2015 10:07
nie widziałem w tym roku króla:"drożdzewskiego"i"brzezińskiego"?
| Zgłoś do usunięcia