sim
naturhouse
Wiadomości Miasto Koło Nowe przedsięwzięcia młodych astronomów

Nowe przedsięwzięcia młodych astronomów

06-03-2015 09:20 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 3,474 | Komentarzy: 2
Jubiler Euro Koło
Nowe przedsięwzięcia młodych astronomów
Foto:
Dnia 14 listopada 2014r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie otwarto wystawę ,,Ziemia z Nieba’’. Pomysł powstał rok wcześniej: wówczas to - podczas II Forum Nauczycieli - Kluby Młodych Odkrywców z województwa wielkopolskiego, dolnośląskiego i opolskiego postanowiły zrealizować wraz z klubem ,,Kolska Wyspa’’ działającym przy Zespole Szkół nr 1 w Kole projekt ,,Ziemia z Nieba’’. Pomysłodawcą przedsięwzięcia był koordynator KMO „Kolska Wyspa”, nauczyciel fizyki i informatyki w naszej szkole p. Michał Kazimierczak. Przestrzenią realizacji projektu stał się program EarthKAM związany z misją Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ang. ISS). W projekcie wzięło udział dwanaście klubów ze szkół całej Polski.
Podczas lipcowej sesji programu powstały zdjęcia powierzchni Ziemi z unikalnej perspektywy jaką jest przestrzeń kosmiczna. Zdjęcia wykonywali uczniowie on-line z pomocą astronautów za pośrednictwem kamery umieszczonej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Stacja krąży na orbicie okołoziemskiej na wysokości 320-400 km i przemieszcza się z prędkością 28 000 km/h. W trakcie realizacji projektu wykonano około 3000 zdjęć. Podczas drugiego dnia sesji zagościli na naszych zajęciach trenerzy z Centrum Nauki Kopernik z Warszawy. W gronie realizujących projekt w ZS nr 1 w Kole byli uczniowie obecnych klas III należącego do zespołu szkół z ul Poniatowskiego 22 Gimnazjum nr 3 im. Papieża Jana Pawła II w Kole, absolwenci szkoły oraz zaprzyjaźnieni uczniowie z Gimnazjum w Dąbiu, Gimnazjum nr 2 w Kole, Zespołu Szkół Plastycznych w Kole, studenci Politechniki Poznańskiej, uczniowie Zespołu Szkół w Brdowie. Projekt graficzny wystawy został opracowany w Zespole Szkół Plastycznych w Kole przez Wojciecha Bukowieckiego i Adriana Szadkowskiego.


Przedsięwzięciu przyświecała idea odkrywania świata i odkrywania potencjału ludzkich talentów, tworzenia nowego rodzaju sztuki - dostrzeżenia piękna planety z perspektywy na co dzień niedostępnej dla ludzkiego oka, możliwej do uchwycenia dzięki nowoczesnym technologiom i postępowi w ich zakresie. Ponadto projekt uruchomił przestrzeń umiejętności społecznych, współpracę między uczestnikami, komunikację, wymianę pomysłów oraz stał się polem praktycznego zastosowania znaczących w obszarze szkolnej dydaktyki, jak i w obszarze potrzeb i standardów współczesnej technologii informacyjno - komunikacyjnej (po. TIK; ang. ITC), połączonej z językiem angielskim i wiedzą z zakresu nauk ścisłych - STEM (ang. Science- Technology- Engineering- Maths). Podczas działań projektowych uczestnicy mieli okazję poznać film polskiego reżysera Adama Ustynowicza ,,Chopin: The Space Concert’’.

Wystawa rozpoczęła swoją trasę w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie – gdyż tam zrodziła się ta idea, a w lutym gościła w Zespole Szkół nr 1 w Kole, by następnie ruszyć w dalsza podróż po Klubach Młodych Odkrywców w kraju. Jako ciekawostkę dodamy, że wystawa przemierzy ponad 1100 km.

Jesteśmy dumni, że działania szkoły oraz nauczycieli-pasjonatów przełamują stereotyp ograniczeń małego miasteczka i w zwyczajnych miejscach udostępniają niezwykłe możliwości. Zespół Szkół nr 1 w Kole oraz Klub Młodych Odkrywców „Kolska Wyspa” są przykładem, że nawet niewielkie miasta takie Koło dają zdolnym i ambitnym uczniom szansę na rozwijanie swych pasji i zainteresowań.

ZS1
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (2)
Karina 09-03-2015 12:39
Pasja i praca dają efekty, gratulacje dla szkoły - uczniów i opiekunów!
| Zgłoś do usunięcia
Kolanin 06-03-2015 13:13
Gratuluję serdecznie! :)
| Zgłoś do usunięcia