sim
naturhouse
Wiadomości Powiat Kolski Zmiany w kolskich szkołach średnich? [VIDEO]

Zmiany w kolskich szkołach średnich? [VIDEO]

07-05-2015 13:13 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 44,316 | Komentarzy: 34
Jubiler Euro Koło
Zmiany w kolskich szkołach średnich? [VIDEO]
Foto:
Przed dużym wyzwaniem stoi Starostwo Powiatowe w Kole. Od dawna dla większości powiatów dużym problemem jest subwencja oświatowa, która z roku na rok jest coraz mniejsza a potrzeby szkół takie same. Starosta Kolski ma plan działania, jaki?
Mniej uczniów z roku na rok, to również mniejsze dopłaty do każdego z nich do samorządu, jednak koszty utrzymania kadry, budynków nie maleją. Co w takim razie należy zrobić, aby zapobiec katastrofie budżetu Powiatu Kolskiego? Plan już jest, teraz czas na ostateczne decyzje i wprowadzenie zamiarów w życie. Jak zdradził nam dzisiaj Wieńczysław Oblizajek - planowane jest łączenie. W jakim zakresie - tego jednoznacznie Starosta nie chciał nam zdradzić.

Wprowadzenie wszystkich zmian miałoby finalnie również pomóc Specjalnego Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu w Kole, który wymaga działań i rozwoju.

Cały wywiad ze Starostą pojawi się jeszcze dziś na łamach naszego portalu.Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (34)
marek 21-05-2015 22:11
starosta jest za długo na tym stanowisku żadnego postępu nie będzie taka jest prawda
| Zgłoś do usunięcia
marek 18-05-2015 19:33
zlikwidować starostwo i będą pieniądze , z drugiej strony dyrektorzy szkół zatrudniali kogo chcieli i przez to maja przerosty kadrowe
| Zgłoś do usunięcia
maxsimus 12-05-2015 07:21
do Maxsimusa z dużej litery ..... coś napisałeś .. coś niby wiesz a tak naprawdę o ZST piszesz Kłamstwa !!!! ale po kolei ..... nieprawda jest że ZST w Kole generuje dwukrotnie koszty jest to niemożliwe - to jest pierwsze kłamstwo , dlaczego - subwencja oświatowa przychodzi do szkoły ZST w takiej wysokości jak przypada na jednego ucznia tylko w tej subwencji nie ma uwzględnionych kosztów utrzymania obiektu szkolnego pod nazwą Warsztaty Szkolne a więc to szkoła z tej subwencji jaka otrzymuje musi zabezpieczyć wszelkie koszty Warsztatów Szkolnych i tylko laik ( jak ten Maxsimus ) który coś gdzieś usłyszał może generować bzdury nadmieniam że dla ZST są to duże obciążenia finansowe utrzymania obiektu , to po pierwsze - pisze dalej znawca od finansów oświaty a w szczególności finansów ZST że cytuję " mimo nawoływań Zarzadu powiatu ZST rozbudowuje administracje szkoły " co za totalne bzdury - w roku 2014/2015 , administracja szkoły przeszła głęboka reorganizacje administracji szkoły odeszła z pracy ( z tego co udało mi się dowiedzieć ) 7 osób z administracji i obsługi szkoły i w to miejsce nikogo nie zatrudniono , w tej grupie pracowników zostały zwiększone obowiązki pracownicze , druga grupa zawodowa - nauczyciele - odeszło 2 nauczycieli w tym 1 V-ce dyrektor , proszę pokazać inna szkołę o tak głębokiej redukcji stanowisk , kolejna bzdura którą wypisuje ( Maxsimus ) polega na braku znajomości przepisów Prawa Oświatowego gdzie to prawo określa ilu może być stanowisk v-ce dyrektorów szkoły a jest to związane z ilością oddziałów w szkole , ponadto odejście v-ce dyrektora który zajmowała się w szczególności wszelkimi egzaminami w tym przygotowywaniem roczników maturalnych do egzaminów wewnętrznych i zewnętrznych stanowi duży uszczerbek organizacyjny szkoły , przygotowanie egzaminów w tym matur jest procesem całorocznym i dla laika dość skomplikowanym i o dużym nasyceniu odpowiedzialności prawnej i zawodowej ,a więc zasadne było występowanie dyrektora szkoły aby tym wycinek zagadnień zajmowała się osoba w randze v-ce dyrektora szkoła , na koniec jeżeli MAXSIMUS ? coś piszesz to nie KŁAM a jak nie wiesz to się dopytaj lub poczytaj Prawo Oświatowe do poduszki ja tak uczyniłem i mogę Ci odpowiedzieć zgodnie z prawdą jaka jest , niemniej pozdrawiam
| Zgłoś do usunięcia
sympatyk ekonomika 08-05-2015 23:46
A co to znaczy, że wszyscy wiedzą o jaką szkołe chodzi? To ważniejsze jest zadaszenie orlików i jakieś tory gokartowe niż utrzymanie kolskich szkół? Żenada. Jacy ludzie decydują w starostwie o kolskiej oświacie?
| Zgłoś do usunięcia
Iza 08-05-2015 23:37
Czy starosta myśli, że ludzie nie widzą, że przeniesienie szkoły to jej likwidacja? Nasza powiatowa władza myśli, że ma chyba głupie społeczeństwo. A to przecież ich wyborcy. Oj, przeliczy się, przeliczy. Nie damy Ekonomika.
| Zgłoś do usunięcia
absolwentka 08-05-2015 14:09
Jestem absolwentką tej szkoły, teraz chodzi do niej moje dziecko. Dokonaliśmy takiego wyboru, bo wiemy, żę Ekonomik to szkoła z wymagającą, dobrą kadrą. Nasze dzieci są dobrze kształcone i wychowywane. Pracuje tam kadra, która wymaga od uczniów, ale wymaga przede wszystkim od siebie. Ile w tej szkole pozytywnego się dzieje, ile inicjatyw dla młodzieży! Nie pozwolimy, żęby Ekonomik zniknął!!!
| Zgłoś do usunięcia
oooo 08-05-2015 11:33
a moze pan starosta ma juz kupca na budynek po szkole SOSW może powstanie jakaś prywatna klinika ???? moze niech wszystko sprzeda szpital tez bo tez sobie nie radzi !!!!!!!
| Zgłoś do usunięcia
Maximus 08-05-2015 11:32
To wcale nieprawda, że ZSEA utrzymywany jest kosztem subwencji ZST i LO w Kole, to ZST w każdym roku generuje dwukrotnie wyższe koszty niż przewiduje to metryka, mimo wezwań zarządu powiatu do zmian (protokoły zarządu powiatu) dyrekcja nie garnie się do pracy - wręcz rozbudowuje swoją administrację wewnętrzną - propozycja trzeciego wicedyrektora (protokoły zarządu powiatu z 2015 r.) na co zarząd zgody nie wyraził.
| Zgłoś do usunięcia
A może... 08-05-2015 11:07
Skoro SOSW wymaga nowego budynku i chcą przenieść ich do Ekonomika a Ekonomik na kolejową, to może iść na skróty i przenieść SOSW na kolejową. Odpada problem internatu bo tuż obok jest Bursa która po wyprowadzeniu się Plastyka do Kościelca będzie świecić pustkami. Pan Starosta martwi się transportem. Problem sam się rozwiązuje bo Dzieci z internatu maja szkołę tak samo blisko jak na obecnym obiekcie. I do tego dodatkowy plus – Poradnia PPP, również mieści się w Bursie. Wszystko jest na miejscu, transport nam odpada, ekonomicznie i ekologicznie.
| Zgłoś do usunięcia
kolanin 08-05-2015 10:00
Maxsimus masz rację, lecz gdyby powiat bardziej interesował się naszym miastem to próbowałby ściągnąć tu jakieś inwestycje, co po udanych zabiegach przekuło by się w większą liczbę mieszkańców i tym samym uczniów. Teraz muszą coś zrobić, bo jest taka sytuacja, ale jak coś mają rozwijać to chcą to robić w Dąbiu, więc wyjdzie na to, że u nas za kilka lat będą znowu łączyć,zamykać a w Dąbiu będą otwierać szkoły, bo przyciągną tam ludzi.
| Zgłoś do usunięcia
xXx 08-05-2015 09:48
Z Koła weszło 6 radnych, dwóch z nich jest z PSL, więc nie wiem do czego pije "Wiwat PSL".
| Zgłoś do usunięcia
maxsimus 08-05-2015 06:53
.. wszyscy macie racje , zawsze jest tak gdy ktoś narusza system który dla jednych jest idealnie funkcjonujący a dla innych odwrotnie , ale ... jeżeli mówimy o szkołach średnich w powiecie musimy przyjąć jedną zasadę myślenia - szkoły są finansowane z subwencji oświatowej , wysokość subwencji oświatowej dla szkoły zależy od ilości uczniów ( metryczka ) jeżeli taki przyjmiemy tok myślenia to musimy stwierdzić że na terenie miasta istnieją trzy szkoły średnie i z mojej obserwacji z roku na rok ilość uczniów w jednej ze szkół systematycznie spadała również w innych szkołach ale znacznie wolniej , do chwili obecnej zarząd powiatu otrzymaną subwencję dzielił wg zasady Janosika tzn. utrzymywał kosztem większych ( patrz subwencja , większe nabory uczniów ) słabsze jednostki które miały problemy z naborami uczniów a to przekłada się na subwencję oświatową dla danej szkoły , na dzień dzisiejszy zarząd powiatu ( chyba tak) doszedł do wniosku - po analizie , że nie ma komu zabrać z subwencji dla szkół gdyż nawet te o większej subwencji są przy ścianie , a więc przyszedł czas zastanowienia co zrobić ? i sądzę że dobrym rozwiązaniem jest łączenie szkół ( w tej sytuacji ) niż likwidacja ,przeniesienie szkoły o dużych tradycjach , dobrej kadrze, uczniów do innego obiektu nic im nie zabiera z tego etosu szkoły , oczywiście należy to przeprowadzić z głową , przedyskutować plusy dodatnie i plusy ujemne tej transformacji , na koniec myślę dojdzie do połączenia szkół ( bo nie ma wyjścia ) i że wszystkie strony dojdą do porozumienia ,
| Zgłoś do usunięcia
ROB 07-05-2015 23:41
Ja proponuję połączyć urząd powiatu, gminy i miasta. Jeden urząd, jeden budynek. A w pozostałych budynkach otworzyć np. przedszkola, które kilka lat temu zostały pozamykane.
| Zgłoś do usunięcia
OBURZONA 07-05-2015 22:18
Przystosowanie sal, wejść, STWORZENIE WIND, ta szkoła składa się z wielu skrzydeł. piwnicy. . Jeżeli pan O. chce zadbać o interes uczniów, to powinien te pieniądze przeznaczone na modernizację przeznaczyć w rozbudowę lub inne rozmieszczenie placówki SOSW, tak aby uczniowie mieli komfort. Wg mnie pomysł lub " przypuszczenie" redaktorka o zlikwidowaniu Ekonomika KTÓRY OD LAT SŁYNIE Z TRADYCJI I WIELOLETNIEGO DOŚWIADCZENIA jest co najmniej bezmyślny. Jeżeli osoby siedzące na stołkach, czasami pomyślą to jest sposób, aby zostawić wszystkie szkoły na swoim miejscu a SOWS tak ulokować, aby to był naprawdę przemyślany wybór i będący bezpośrednio z korzyścią dla osób, które się tam uczą. .
| Zgłoś do usunięcia
lato 07-05-2015 21:16
zainteresowana napisała bardzo krótko a trafnie resztę niech każdy się domyśli
| Zgłoś do usunięcia
A 07-05-2015 20:55
Pewnie, Ogólniak jest nie do pokonania w każdej dziedzinie, tylko mało mówi się o tym, że co najmniej 80% jego podopiecznych to co osiąga, szczególnie na maturach, to nie wypracowane i wypocone podczas zajęć a na korepetycjach. Układy, układy, układy...
| Zgłoś do usunięcia
Wiwat PSL 07-05-2015 20:43
No i super, niech żyje Pan Starosta z PSL i Rada Powiatu! Tak ochoczo mieszkańcy Koła głosowaliście na kandydatów PSL do powiatu więc teraz niech PSL robi co uważa za słuszne.
| Zgłoś do usunięcia
xXx 07-05-2015 20:16
Nic do tej pory nie zrobili, a teraz problem. Brawo PSL!
| Zgłoś do usunięcia
gość 07-05-2015 18:12
A co z funduszami unijnymi? Nawet w małych wioskach powstają piękne obiekty a starostwo przerasta pozyskanie funduszy na obiecaną rozbudowę SOSW. Te dzieci zasługują na dobre warunki. Przenosiny tego nie załatwią, przecież trzeba będzie wydać ogromne pieniądze na dostosowanie nowego budynku do potrzeb niepełnosprawnych. To przelewanie z pustego w próżne - te pieniądze lepiej zainwestować w rozbudowę SOSW. Szkoły w Kłodawie i Kościelcu będą rozbudowywane o hale sportowe - a co jak zabraknie uczniów chętnych do tych szkół? Będą dowożeni z Koła czy spoza powiatu?
| Zgłoś do usunięcia
Ekonomista 07-05-2015 17:09
No ta, w szkole jest wspaniała tmosfera, uczniowie bardzo dobrzy, zdawalność matur większa niż w Kaziku, a egzaminow zawodowych niż w ZST, szkoła godniieie reprezentuje i wszystko w niej gra, nie ma problemów z młodzieżą, ale i tak nie pasuje. Albo wyłóżcie hajs jedną wielką szkołę która pmieści ZST, Ekonoma i Kazika alb zostawcie wszystko ww spokoju.
| Zgłoś do usunięcia
Absolwent 07-05-2015 16:49
Najgłupszy pomysł na jaki pan starosta mógł wpaść ? Nie ma opcji że pozwolimy mu zamknąć nasz Ekonomik! Prędzej Ciebie Wieńczysław postaramy się ze stołka zrzucić niż damy Ci zabrać nam szkołę.
| Zgłoś do usunięcia
absolwentka 07-05-2015 16:40
niech Pan Wienczyslaw moze posłucha obywateli z tego co wiem w liceum ogólnokształcącym sa mniejsze klasy i mniej chętnych w ostatnich latach niech ta szkole połączy a nie ekonomik ukaldy układami ale my sobie nie damy zamknąć szkoły z tradycja w naszym mieście a co nasze dzieci sa gorsze nimi można pomiatać ,uczen każdej szkoly sie z nia integruje i chce miec swoje miejsce uczniowie w ostatnich latach dbali o wizerunek i dobre imie ekonoma i mam nadzieje ze nie dadzą sobie tak ja poprzenosic a w ostatecznosci zamknąć
| Zgłoś do usunięcia
Lukasz 07-05-2015 16:28
Ekonomik nie zniknie. Zniknąć może pan starosta ze swojego stołka albo i cała rada
| Zgłoś do usunięcia
gosc 07-05-2015 16:20
SOSW jest wspaniała placowką w ktorej dzieci maja szanse zdobyc wiedze i umiejętności żeby w miare normalnie funkcjonować. Cala kadra jest wspaniala i zaangazowana w zycie dzieci i ich przyszłość. Jedyne czego brakuje to miejsca. Moj syn od kilku lat uczęszcza do tej szkoły i uwazam ze jest to jedna z najlepszych szkół specjalnych w calej Polsce. Wiem ze był projekt dobudowy nowej czesci. Dlaczego ta inwestycja nie moze byc zrealizowana? Kazda szkoła w Kole przeszła remont albo wiekszy albo mniejszy. Czemu nie ta szkola? Czy ktos pomyślał o tych dzieciach i o ich reakcji na zmiany. Nowe miejsce wiąże sie z różnymi emocjami a te dzieci nie zawsze radzą sobie ze swoimi. Co z przystosowaniem placowki do dzieci na wózkach, dla dzieci ktore maja problemy z poruszaniem. Zdrowym dzieciom jest ciezko sie przystosować do nowego miejsca a co dopiero dzieciom niepelnosprawnym. Czy ktos o tym pomyślał???
| Zgłoś do usunięcia
LOL 07-05-2015 16:11
Z trzech szkół zrobić jedną, szpital przenieść do Konina!!! Może tak zamiast myśleć co zamknąć, co połączyć, to może by w końcu pan starosta pozyskał jakieś tereny pod inwestycje i w końcu po tylu latach kadencji przyczynił się do rozwoju naszego regionu.
| Zgłoś do usunięcia
zainteresowana 07-05-2015 16:05
może skoro pana starostę przerastają szkoły i szpital, to może go pełniona funkcja przerasta?
| Zgłoś do usunięcia
do e-koło 07-05-2015 15:41
Dlaczego redakcja sobie edytuje artykuły? Artykuł powinien pozostać w pierwotnej formie, natomiast jeżeli zaszły jakieś zmiany wypadałoby napisać sprostowanie? Gdzie etyka dziennikarska?
| Zgłoś do usunięcia
Inka 07-05-2015 15:27
To bardzo niedobry pomysł. Szkoła jest wzorcowa, świetna kadra, młodzież pod okiem nauczycieli realizuje interesujące pomysły, ma swoją piękną kartę w historii miasta. Kiedy doczekała się wreszcie poprawy warunków, władze chcą jej to zabrać. Najprościej wszysto co się da, rozwiązać. Szanowne władze powiatu, trochę więcej inwencji i empatii, obywatelskiej postawy i lokalnego patriotyzmu! Bierzecie pieniądze również za myślenie i szukanie konstruktywnych, a nie destrukcyjnych pomysłów. A Wy - kochani pedagodzy i uczniowie - walczcie o swoją szkołę! Ona powinna zostać!!! Jestem całym sercem z Wami.
| Zgłoś do usunięcia
absolwent 07-05-2015 14:51
Ekonomik został rozbudowany przez Społeczny Komitet Rozbudowy Szkoły ze składek rodziców i absolwentów aby poprawić warunki nauki. Absolwenci i obecni uczniowie brońcie honoru naszej szkoły z tradycjami.
| Zgłoś do usunięcia
aszxs 07-05-2015 14:28
raczej zamknięty bo wątpię że ogólniak zmieni nazwę i patrona. Ekonomik zawsze był niedoceniany, a ogólniak to świętość nad świętościami w Kole
| Zgłoś do usunięcia
aszxs 07-05-2015 14:25
taka szkoła z tradycjami, która istnieje od lat, która wykształciła ekonomistów, finansistów, która kształci geodetów i to wszystko chce Starosta zniszczyć bo szuka oszczędności?? pomysł chory...wspaniali nauczyciele tej szkoły protestujcie!!!!
| Zgłoś do usunięcia
do asia 07-05-2015 14:22
a kto mowi o zamknieciu? nic nie zostanie zamkniete!
| Zgłoś do usunięcia
asia 07-05-2015 14:18
Najlepiej wszystko zamknąć! A ludzie niech się pakują i uciekają z tego miasta - za chwilę nic tutaj nie będzie!!!
| Zgłoś do usunięcia
zszok 07-05-2015 13:49
a to nie dlatego aby bronic Ogólniak? Pozbyliśmy się plastyka...pozbędziemy zaniedługo wszystkiego. Czy zespół szkół technicznych da rade wszystkich pomieścić? Wiadomo mniej dzieci jest no ale. No ale kto wie? Może to i dobry plan...Tylko czy dyrekcja SOSW wie, że często ekonomik jest podtapiany? Piwnice czasem zalane wiosną? No i co z dziećmy, które mieszkają przeciwko szkoły? Ponoć mieszkają w tej willi naprzeciwko. ? Czyżby potomkowie chcieli Ją zabrać? Gdzie będą te dzieci spać? Ktoś ma na ten budynek chrapkę?
| Zgłoś do usunięcia