sim
geberit produkcja
Wiadomości Miasto Koło Wynik audytu w szkołach co do arkuszy organizacyjnych

Wynik audytu w szkołach co do arkuszy organizacyjnych

15-06-2015 15:59 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 24,269 | Komentarzy: 25
Jubiler Euro Koło
Wynik audytu w szkołach co do arkuszy organizacyjnych
Foto:
Arkusze organizacyjne (a w zasadzie ich projekty) wszystkich naszych kolskich szkół, dla których organem prowadzącym jest Burmistrz Miasta (gmina) zostały poddane wnikliwej analizie.
Taki audyt zleciłem, gdyż obywatele naszego miasta w bezpośrednich rozmowach ze mną, a także na piśmie, informowali mnie o braku transparentności w działaniach dyrekcji szkół, niesprawiedliwym podziale godzin pracy nauczycieli (wyróżnianiu jednych, pomijaniu drugich), braku zainteresowania zatrudnianiem młodych nauczycieli, nawet w sytuacjach, gdy w szkole jest dużo godzin ponadwymiarowych. Moje działania, polegające na audycie szkół, były interwencją, na życzenie mieszkańców naszego miasta. Wszystkie zatem szkoły zostały, z mojego upoważnienia, przez audytora odwiedzone, każdy dyrektor w rozmowie z audytorem miał możliwość odniesienia się do przestawianych wątpliwości, zastrzeżeń czy uwag. Wnioski z audytu potwierdzają w wielu wypadkach słuszność sygnalizowanych mi problemów.

Nie zrozumiałym pozostaje w niektórych szkołach przydzielanie godzin ponadwymiarowych w ilościach 1,5 etatu w sytuacji, gdy w naszym mieście liczna rzesza młodych nauczycieli poszukuje pracy. Nie akceptuję sytuacji, gdy przydziela się te godziny nauczycielom z ponad 35 letnim stażem tylko dlatego, że „nauczyciele ci wybierają się na emeryturę”.

I tak np. W Zespole Szkół nr 1 wątpliwości budzi nierównomierne rozłożenie godzin ponadwymiarowych tylko na 14 nauczycieli (spośród 41 zatrudnionych). Pracują oni w wymiarze 26 i więcej godzin (pensum dydaktyczne wynosi 18 godzin + 2 godz. wynikające z KN). Podobne zastrzeżenia w odniesieniu do godzin ponadwymiarowych wniesione zostały do SP nr 3. Tam np. nauczyciel z 39-letnim stażem ma zaplanowane 12 godzin ponadwymiarowych, inny ma mieć godzin 28 godzin. W trzech placówkach: SP nr 5, SP nr 3 i SP nr 1 zostały wniesione zastrzeżenia do pracy świetlic szkolnych. Pracuje zbyt wielu nauczycieli, dla których praca tam jest w godzinach ponadwymiarowych. Poleciłem, by ofertę pracy w tych placówkach skierować do młodych nauczycieli.

Mam świadomość, że zatrudnianie nauczycieli stażystów, czy kontraktowych (czyli tych z niewielkim stażem pracy) może pociągać za sobą konieczność dopłaty do tzw. „pensji uśrednionej” (art.30 i 30 A KN). Ale ufam, że przy rozsądnym przydziale godzin nowo zatrudnionym nie trzeba będzie ponosić kosztów. Jest to zresztą działanie, które dodatkowo przełoży się na korzyść dla dzieci. A to dla mnie cel nadrzędny. Świetlica szkolna nie może przypominać „przechowalni” czy „poczekalni” (na lekcje, na odbiór dziecka przez rodziców). Mają tam być atrakcyjne zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Powinny tam być rozwijane zdolności dziecka, powinno uczyć się pracy w zespole, zachowań społecznych. Nawet pomoc w odrabianiu lekcji musi mieć odpowiednią oprawę. Nauczyciel opiekun świetlicy nie może „zza biurka” obserwować czy dzieci są bezpieczne i biernie przyglądać się samoorganizacji ich pracy. A takie przypadki są nagminne. Od wychowawcy świetlicowego rodzice mają prawo oczekiwać nie tylko opieki nad dzieckiem ale także współudziału w wychowaniu i edukowaniu ich dzieci.

Uwagi do projektów arkuszy wraz z nazwiskami, których z uwagi na ochronę danych osobowych nie ujawnię, zostały mi przekazane po audycie. Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego jeszcze raz poproszę audytora o sprawdzenie, które uwagi zostały wdrożone, gdzie poszukano najbardziej satysfakcjonujących dla społeczeństwa rozwiązań. Mam nadzieję, że nowy rok szkolny rozpocznie się też z udziałem nowych, młodych nauczycieli. Przynajmniej w tej części, gdzie jest to możliwe.

Pamiętajmy, że jesteśmy jedną społecznością. Żyjemy w jednym mieście, gdzie społeczne działania muszą być transparentne, sprawiedliwe i odpowiadać na potrzeby mieszkańców.
Żywię nadzieję, że moje działania potraktujecie Państwo, nauczyciele i dyrektorzy, ze zrozumieniem. Dla dobra nas wszystkich. Dla dobra naszego miasta.

Stanisław Maciaszek
Burmistrz Miasta Koła

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (25)
iga 18-06-2015 17:54
a DLACZEDO P bURMISTRZ NIE MUSLI O ADMINISTRACJI O OBSLIUDZE W SZKOLACH. NP. 5 KUCHAREK W SZKOLE NR 1 . A GDZIE JEST TYLAE.? WE WSZYSTKICH SZOLACH LICZY SIE ETATY A W JEDYNCE CO? pANI wAPInSKA?
| Zgłoś do usunięcia
Stary n-l 17-06-2015 14:06
Droga Kolanko, dobrze funkcjonujące samorządy nie muszą wypłacać żadnych uśrednień bo one zwyczajnie współpracują ze szkołami i nauczycielami. To tylko w Kole zamiast rozwiązywać problemy, niepotrzebnie się je mnoży. Wypisywanie bzdur na forum przez burmistrza i przez ciebie żadnej sprawy nie rozwiąże. Niezorientowanym wytłumaczę iż uśrednienie to zagwarantowana przez MEN wysokość średnich miesięcznych wynagrodzeń brutto. Polityka oświatowa miasta to podstawa. A tej jak widać obecny burmistrz nie potrafi przygotować. Oj połamie sobie zęby na nauczycielach burmistrz, połamie. No cóż nauczyciele to nie straż miejska, nie pozwolimy się bezkarnie szkalować.
| Zgłoś do usunięcia
kolanka 17-06-2015 12:13
Niedługo nie będzie miał kto zastąpić starych nauczycieli bo młodzi ludzie skoro nie mają w Kole żadnej szansy na zatrudnienie po prostu nie będą studiować kierunków pedagogicznych.dobrze że p. Burmistrz zauważa problem mimo że nie podoba to się nauczycielom.Działania rządu wyrażnie zmierzają do niszczenia polskiej oświaty bo jak inaczej nazwać durną ustawę o uśrednianiu płac nauczycieli która powoduje że daje się nadgodziny a młodych nie można zatrudniać bo wtedy samorząd dopłaca w styczniu nauczycielom dodatki wyrównawcze.Większej głupoty nie można wymyśleć.
| Zgłoś do usunięcia
Maria 16-06-2015 23:45
Pani "audytor" rzeczywiście była w szkołach (przynajmniej w dwóch bo o tych wiem na 100 %), z tym że nie dało się jej niczego wytłumaczyć ! Szkoły projekty organizacyjne sporządzają na I - arkuszach, czyli opracowanych programach, w których pewne dane są generowane automatycznie - nie da się zmienić np. wyglądu tabel. Pani audytor tabele się nie podobały, jej zdaniem trzeba było je zmienić. Tylko jak, gdy korzysta się z gotowego programu ? Pan burmistrz twierdzi, że dyrektorzy mieli szansę wytłumaczyć swoje decyzje pani audytor, i co z tego - my tłumaczyliśmy, a na E - Kolo pojawiają się dalej te same zarzuty, bo pani audytor nie przyjęła naszych tłumaczeń. A poza tym - z tego co się orientuję burmistrz podpisał wszystkie projekty organizacyjne podległych sobie szkół. Skoro uważa, że źle je sporządzono to po co je potwierdzał własnym podpisem ? To jest zwykłe napuszczanie ludzi przeciw ludziom. Najpierw na urzędników, Straż Miejską a teraz na nauczycieli !
| Zgłoś do usunięcia
Stary n-l 16-06-2015 21:30
Sprawa z tym audytem wydaje mi się dość pokrętna. Pierwszy raz w życiu słyszę, aby zlecać audyt w tak prostej sprawie. Albo ktoś tu kłamie, albo jest nieudolny w swej pracy. Rozumiem, że burmistrz jest kolejarzem i nie zna się na oświacie, ale pracownicy wydziału oświaty? Coś mi tu nie gra? Grubymi nićmi szyta prowokacja, albo znowu pieniądze wyrzucone w błoto.
| Zgłoś do usunięcia
Pretensjonalna nauczycielka 16-06-2015 21:03
Panie K. nie zaczyna się zdania od "a więc". To jako niepretensjonalny nauczyciel powinien pan wiedzieć. Skoro pan wie o takim bezprawiu to dlaczego pan z tym nic nie robi? Tu na forum nikt Panu tego problemu nie rozwiąże. A może nie do końca jest tak jak Pan pisze? Może z Pana taki małomiasteczkowy kolorysta? co to na potrzeby forum pewne fakty podkoloryzuje żeby było ciekawiej?
| Zgłoś do usunięcia
k 16-06-2015 20:06
A teraz powiem lepszy numer. Dotyczy to jednak szkól średnich. Podlegają one pod starostwa. A więc jest w Kole pewna pretensjonalna pani zatrudniona w szkole średniej w Kole na cały etat zebrany w 3 dni. Oprócz tego pracuje w pozostałe dni w innej szkole średniej w Kole, tak ze ma prawie 2 etaty. Powiem wam: jest to jawne bezprawie. Sam się zastanawiam jak to możliwe. Przecież n-l zatrudniony na cały etat powinien się być w szkole 5 dni w tygodniu (zgodnie z Kartą Nauczyciela), a pozostały czas poświęcać na sprawdziany, przygotowanie do zajęć, szkolenia itp. oraz pracę z uczniami zdolnymi lub mniej zdolnymi wymagającymi zaj. wyrównawczych.
| Zgłoś do usunięcia
Audytor wątpię 16-06-2015 20:05
Audyt? Jaki audyt? Proszę podać kto przeprowadzał ów audyt? Z kogo wy idiotów chcecie zrobić? A gdzie wyniki audytu basen?Skandaliczne zachowanie burmistrza. Jak on się nie wstydzi ludziom w oczy spojrzeć?
| Zgłoś do usunięcia
Pracownik 16-06-2015 19:55
A zwykli ludzie 8 godzin
| Zgłoś do usunięcia
Jola 16-06-2015 19:55
Porządek musi być.
| Zgłoś do usunięcia
xxl 16-06-2015 19:42
Brawo dla burmistrza.
| Zgłoś do usunięcia
xxx 16-06-2015 19:33
Macie pretensje że zamówił audyt? To jedyna możliwość żeby się obiektywnie dowiedzieć co się tam dzieje, a z jego wynikami się nie dyskutuje!
| Zgłoś do usunięcia
ja 16-06-2015 19:26
Stały tekst Burmistrza ze robi coś na użyczenie społeczeństwa a prawda jest inna. Było już wiadomo dawno ze coś się kręci wokół szkół ale to zapewne początek usłyszymy o dalszych krokach dużo negatywnych informacji a potem zminy tak było z KTBS Straża Miejska MDK to już prawidłowość i tekst społeczeństwo chciało Ale jak społeczeństwo chce czegoś odmiennego to nie słyszy tak jest ze strażą czy muzeum Burmistrzu jakie koszty audytu? Gdzie są te petycje od społeczeństwa?Czemu pan miesza się tam gdzie pan nie może? Jakie ma pan kompetencje oraz audytorzy jakie mają do tego typu działań?A może pan powie czy to ludzie z Koła? Od kiedy pan słucha ludzi? Od kiedy jest pan otwarty na głos społeczeństwa to jakiś żart prawda?
| Zgłoś do usunięcia
cccc 16-06-2015 19:12
Tak się mówi o nauczycielach to niech pan Burmistrz powie jakie ma wykształcenie. czy ma magistra? Bo nigdzie o tym się nie można dowiedzieć jaki poziom studiów skończył i jaki kierunek?
| Zgłoś do usunięcia
Ob 16-06-2015 18:46
Skąd burmistrz takie bzdury wziął? Na jakiej podstawie wystawia taka opinię świetlicom szkolnym?Prosimy o konkrety. Fakty burmistrzu, fakty proszę nam przedstawić. Jak pan śmie oczerniać nauczycieli. To że pan nie lubi nauczycieli to widać. Proszę jednak poprzeć swoje zdanie dowodami. Pan zwyczajnie szkaluje środowisko nauczycielskie. Hańba i wstyd za pana działania.
| Zgłoś do usunięcia
Nauczyciel 16-06-2015 17:05
Jeśli w szkołach jest tak źle ja piszecie to ja zadam kilka pytania. Dlaczego burmistrz nie odwołuje dyrektorów ze stanowisk? Może nie ma im jednak nic do zarzucenia? Dlaczego dyskutujemy PROJEKTY arkuszy organizacyjnych? Dlaczego zastrzeżeń nie przekaże dyrektorom ? Gdyby to zrobił dyrektorzy wprowadzili by korekty. Przecież to burmistrz zatwierdza arkusz organizacyjny szkoły. Może więc w tych arkuszach jest wszystko tak jak należy? Może więc czas powiedzieć prawdę - Burmistrz ma zapewnić kasę szkołom i o to cały ambaras. Lepszy stażysta bo tańszy. Wcale nie chodzi tu o "dobro naszego miasta", tu chodzi o kasę. Każdy kto twierdzi,że przy takim niżu demograficznym w szkołach nauczyciele mają po 1,5 etatu jest po prostu kłamcą i manipulantem.Taka troska o szkolne świetlice? Wątpię. Kogo więc dyrektorzy maja tam zatrudnić? - znajomych burmistrza spod Zgierza?
| Zgłoś do usunięcia
K 16-06-2015 14:37
BRAWO DLA PANA BURMISTRZA! WRESZCIE JAKIŚ ODWAŻNY WŁODARZ, KTÓRY MA ODWAGĘ NARUSZYĆ KOLSKIE UKŁADY I UKŁADZIKI. POPIERAM, BO TEZ JESTEM MŁODYM NAUCZYCIELEM I WIDZĘ TĘ NIESPRAWIEDLIWOŚĆ ORAZ NEPOTYZM. A WIDZIMY JAK SIĘ WIJĄ WSZYSCY "WSPANIALI" N-LE, KTÓRYM SIĘ "NALEŻY" 1,5 ETATU Z RACJI ICH WIEKU. KOMUNA SIĘ SKOŃCZYŁA!!! WIELU MŁODYCH I W ŚREDNIM WIEKU N-LI STARA SIĘ BARDZIEJ NIŻ CI WIEKOWI!!! WIEM, BO WIDZĘ!!
| Zgłoś do usunięcia
Oczekujący zmian 16-06-2015 13:14
Tak oburzające i skandaliczne, jaaasne..., a ja muszę jeździć do pracy kilkadziesiąt kilometrów bo w Kole i okolicach nie można dostać pracy w szkole. Nauczyciele, mający 1,5 etatu albo i więcej, a inni czasami nawet nie pół etatu. To jest sprawiedliwe?? Kumoterstwo i znajomości, stara klika, która nie daje szansy nowym i młodym nauczycielom. Po co robić awans, jak nie można dostać pracy, bo mile widziani są nauczyciele stażyści lub kontraktowi bo co bo są tani w zatrudnieniu?? Cisze się, że mam pracę, ale te codzienne dojazdy po kilkadziesiąt kilometrów są męczące i kosztowne, a zimą to już jest wyprawa do pracy. Czy jest sens ponownego składania dokumentów do szkół, żeby zostać zatrudnionym, a może etaty ponownie zostaną rozdane pod biurkami dyrektorów żeby uspokoić sytuację że coś się niby zmieniło??
| Zgłoś do usunięcia
Nauczyciel 16-06-2015 12:49
Panie Maciaszek proszę zamieścić na forum te rzekome listy od ludzi, bo wątpimy w ich istnienie. Sam Pan stwarza problemy w szkołach i po swojemu je chce Pan rozwiązywać. To oburzające zachowanie. Jakie listy, jakie sugestie mieszkańców? Wyjdzie tak jak z busem miejskim, rzekomo mieszkańcy chcieli. I co, niepotrzebny. Wstyd, wielki wstyd Burmistrzu! Jak można tak manipulować faktami.Proszę też napisać cóż to za audytorzy. Odkąd to audyt dotyczący zatrudnienia trafia do szkół? To jakaś nowość. Może więc lepiej nazwać to po imieniu - TO PRÓBA INGERENCJI W KOMPETENCJE DYREKTORÓW, TO JAWNE WYWIERANIE NACISKÓW NA DYREKTORÓW, TO PRÓBA ZARZĄDZANIA OŚWIATĄ TYLKO POPRZEZ PRYZMAT PIENIĘDZY. Konkluzja- dla urzędnika jakim pan jest, dobrym nauczycielem będzie tylko ten , kto będzie tani. OBURZAJĄCE i SKANDALICZNE ZACHOWANIE WŁADZ.
| Zgłoś do usunięcia
sssss 15-06-2015 20:40
Dla mnie to jakaś paranoja. Dziel i rządź. Propaganda i tyle. Ktoś wziął kasę za audyt. A w takim razie po co merytoryczny wydział ds. oświaty w Urzędzie? Oni takiej analizy nie mogli zrobić? To jest ta transparentność dać komuś z zewnątrz zarobić? Czy jest transparentność w zatrudnianiu w Urzędzie? Kiedy to pani wykonuje sprawy z zakresu kadr, potem startuje na stanowisko ds kadr i konkurs wygrywa? To jest transparentność?
| Zgłoś do usunięcia
yyyyyy 15-06-2015 18:13
Przecież Pan Burmistrz zmniejsza zatrudnienie ale w Łodzi i to marnymi kwalifikacjami jak widać.
| Zgłoś do usunięcia
Gość 15-06-2015 18:08
Po co burmistrz denerwuje nauczycieli? Te dwie czy trzy osoby zatrudnione w szkołach i tak nie zmniejszą bezrobocia. A żeby nie świetlice w szkołach to dziećmi nie miał by kto się zająć, bo rodzice są zajęci , ale swoją karierą i zakupami na mieście a nie ich wychowywaniem.
| Zgłoś do usunięcia
N -l 15-06-2015 17:38
Panie burmistrzu jestem nauczycielem Gim 2 i gdyby nie Dyrektor SP 5 który dopełnił mi i innym etat byłabym na niepełnym etacie. Pozdrawiam i chyba ten audytor nie jest wart tych pieniędzy.
| Zgłoś do usunięcia
???!!! 15-06-2015 17:22
Jeszcze jedno - bo mi umknęło - w SP 5 żaden nauczyciel mający pracować w następnym roku szkolnym w świetlicy szkolnej nie będzie wykonywał pracy w ramach godzin ponadwymiarowych !!!
| Zgłoś do usunięcia
??? 15-06-2015 17:15
Jak można tak ludzi wprowadzać w błąd ? Pensum dydaktyczne w szkole wynosi rzeczywiście 18 godz., ale już wychowawca świetlicy ma pensum 26 godz., nauczyciel bibliotekarz - 30 godz., pedagog, psycholog - 22 godz., a wychowawca oddziału przedszkolnego - 25 h. A odnośnie SP 5 - przecież wszyscy dobrze wiedzą, że od września podstawówka i gimnazjum łączą się w Zespół Szkół. Dziś istnieją dwa osobne projekty, a nowy dyrektor będzie musiał przed rozpoczęciem roku szkolnego stworzyć jeden wspólny arkusz organizacyjny dla obu szkół. Niewątpliwie też zostanie zmieniony podział godzin w świetlicy szkolnej. To po co dziś straszyć rodziców świetlicą ? I jeszcze jeden drobiazg - nie ma nauczyciela opiekuna świetlicy, jest nauczyciel - wychowawca świetlicy !
| Zgłoś do usunięcia