(8)
Częściowe zachmurzenie 17.8
REKLAMA

Burmistrz odpiera zarzuty Jacka Klukaczyńskiego

Autor: 23 Grudzień 2015 przeczytasz w ok. 5 min.
Burmistrz odpiera zarzuty Jacka Klukaczyńskiego
©
(8) | Czytano:
11,781 razy | przeczytasz w ok. 5 min.

Prezentujemy odpowiedź Burmistrza Stanisława Maciaszka na oświadczenie byłego Prezesa MZWiKu Jacka Klukaczyńskiego.

R E K L A M A
8
Czytano:
11,781 razy
Udostępnij
W sprostowaniu pan Klukaczyński napisał, że w swoim artykule „UM Koło” zamieścił same nieprawdy. Po czym swój tekst rozpoczyna „Prawdą zaś jest to, że stan oczyszczalni ścieków w Kole w 2011 roku był oceniany jako bardzo zły.” Niech więc się zdecyduje czy kwestionowany przez niego tekst zawiera prawdy czy nieprawdy?

Pan Klukaczyński wymienia jednym tchem prace remontowe jakie w związku ze stwierdzonym złym stanem oczyszczalni wykonał od 2011 roku do dziś. I tutaj obiektywnie trzeba stwierdzić, że prawdą jest, że kupił wymienione tam urządzenia. Natomiast nieprawdą jest, że jak to sam określił wzmocniono i zakonserwowano komory betonowe. Już pobieżna ocena ekspertów od konstrukcji budowlanych stwierdza bowiem, że nastąpiło odspojenie (odparzenie) betonu od zbrojenia, w związku z tym konstrukcja ta przestała być żelbetem i utraciła wszystkie właściwości statyczne i konstrukcyjne właściwe dla elementów wykonanych w takiej technologii budowlanej. Dlatego według ekspertów nie nadaje się do dalszej eksploatacji i przy takim stanie sztuka inżynierska nie zna metod „zakonserwowania” takiej konstrukcji.

Dalej Pan Klukaczyński pisze, że zmodernizowano system napowietrzania. Załączone zdjęcie (rys. 1) pokazuje ten nowoczesny system napowietrzania oczyszczalni w Kole.



System powierzchniowego napowietrzania przy pomocy widocznej na zdjęciu turbiny, był przestarzały już 20 lat temu. Nie trzeba być fachowcem, ani posiadać specjalnie dużej wyobraźni, żeby patrząc na to zdjęcie wydedukować jak daleko może się roznosić pył wodny wytwarzany przez takie urządzenie. Pył taki fachowo nazywa się bioaerozolem. Zawiera on cały szereg szkodliwych bakterii i grzybów i roznosi się średnio na dystansie 500 m, a przy niekorzystnych wiatrach nawet do 3 km!! Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że w takiej odległości od oczyszczalni znajdują się zakłady produkcji spożywczej, to dalsze komentarze są zbyteczne.
Na temat szkodliwości rozprzestrzeniających się aerozoli można uzyskać wiedzę w artykułach naukowych pod linkiem: http://www.os.not.pl/docs/czasopismo/2012/2-2012/Kolwzan_2-2012.pdf

Na poniższej fotografii (rys. 2) (poletka osadowe) pokazano miejsce, gdzie wyrzucane są osady z oczyszczalni. Jak daleko się roznosi i jak intensywny jest smród generowany przez to „urządzenie” wiedzą wszyscy, którzy się zbliżą do oczyszczalni. Pan były Prezes pisze, że wyniki uzyskiwane przez oczyszczalnię są nienaganne, a technologia budzi podziw osób odwiedzających. Rzeczywiście godny podziwu jest stan tej technologii, ale niestety w negatywnym sensie.

Jeśli na powierzchni osadnika wtórnego (Rys. 3), czyli miejsca gdzie ścieki powinny się klarować, występują takie masy wyniesionego na powierzchnię osadu, że trzeba ręcznie je stamtąd usuwać, to jest to najlepsze świadectwo jak „doskonałe” wyniki w rzeczywistości uzyskuje ta oczyszczalnia.






Na koniec pan Klukaczyński wypowiada się na temat oczyszczalni w Gronowie twierdząc, że zastosowane tam rozwiązania ze względu na wielkość oczyszczalni nie mogą mieć zastosowania na oczyszczalni w Kole. I tutaj kilka uwag nt. prawdomówności i wiedzy pana byłego Prezesa. Pisze, że oczyszczalnia w Gronowie jest 11 razy mniejsza od oczyszczalni w Kole. Gdy tymczasem jak wynika z załącznika do Uchwały Rady Miejskiej w Kole dnia 27.08.2014 roku (pan Klukaczyński był wtedy jeszcze Prezesem) ilość RLM obsługiwanych przez oczyszczalnię w Kole wynosi 51215. Ilość RLM obsługiwanych przez oczyszczalnię w Gronowie 9042. Gdy podzielimy obie liczby przez siebie (51215:9042) wychodzi 5,66 raza, co jest dosyć daleko od 11. Dalej podaje nieprawdę, że koszt wybudowania tej oczyszczalni wyniósł 12 mln zł. Jest to kwota całego zadania związanego z porządkowaniem gospodarki ściekowej na terenie Gminy Łagów. Koszt oczyszczalni wyniósł 6.800.000 netto. To znowu spora odległość od 12 mln zł. Gdyby pan Klukaczyński był fachowcem, to po pierwsze sprawdził by czy w technologii takiej pobudowane są większe oczyszczalnie (Paczków 2500 m3/d, Jedlicze 2200 m3/d itd. Itp.) i wiedziałby, że po pierwsze nowe rozwiązania sprawdza się najpierw w mniejszej skali, po drugie specyfika gospodarki ściekowej jest taka, że im mniejsza aglomeracja, tym praca oczyszczalni podlega większym stresom, albowiem zarówno obciążenie hydrauliczne, jaki i obciążenie ładunkiem dopływających ścieków odbywa się skokowo z bardzo wyraźnymi szczytami lokalnymi w ciągu doby. Wraz ze wzrostem wielkości aglomeracji krzywa dopływu i obciążenia oczyszczalni spłaszcza się wyrównując obciążenie oczyszczalni i zmniejszając stres technologiczny. Krótko mówiąc, jeśli technologia sprawdzi się na aglomeracjach mniejszych, z całą pewnością zda egzamin na aglomeracjach dużych.

Nie wdając się dalej w polemikę techniczną, która mogłaby znudzić Czytelnika, należy dokonać następującego podsumowania:
Oceniając stan techniczny oczyszczalni ścieków w Kole i poszukując nowych nowoczesnych rozwiązań dla zapewnienia prawidłowego oczyszczania ścieków w swojej oczyszczalni w Kole, Burmistrz nie bazuje na domysłach i plotkach, lecz zasięgnął opinii fachowców w tej branży, żeby właśnie uniknąć zarzutów jakie na końcu formułuje pan Klukaczyński. Ponadto wystąpienie pana byłego Prezesa zawiera pewien bardzo niebezpieczny pierwiastek, albowiem można odczytać je w taki sposób: patrzcie oczyszczalnia jest dobra, działa właściwie, nie potrzeba nic robić, albowiem wszystko co było do zrobienia zrobiłem ja. To Burmistrz chce tutaj władować pieniądze po to, by potem podnieść Wam potem ceny za ścieki. Jest to bardzo chwytliwe z punktu widzenia reklamy osoby pana Klukaczyńskiego, ale bardzo niebezpieczne dla społeczności Koła, albowiem od 01.01.2016 roku zaczyna nas Polskę bez ulg obowiązywać Dyrektywa Unii Europejskiej nr 91/271/EWG. Oznacza to, że każde niespełnienie reżimu oczyszczania ścieków powodować będzie zwiększoną karną opłatę równą pięciokrotnej stawce za korzystanie ze środowiska. Oczywiście karę tą zapłacą wszyscy mieszkańcy. W związku z tym chyba rozsądniej jest wykorzystać „ostatnie rozdanie” dotacji unijnych i doprowadzić oczyszczalnię do stanu, gdzie naprawdę nie trzeba będzie łożyć dodatkowych pieniędzy przez co najmniej najbliższe kilkanaście lat. W całej sprawie potrzebny jest przede wszystkim spokój, fachowość i rozsądek.

Stanisław Maciaszek
Burmistrz Miasta Koła
R E K L A M A
newsletter

Korzystaj z newslettera

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych

R E K L A M A
Komentarze (8)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
on · 29 Grudzień 2015
człowieczku na twoje zlecenie wykonana analiza techniczna doktora politechniki sugerowała natychmiastowe zajecie się tematem oczyszczalni . Czy jak ją czytałeś to byłeś w pomroczności jasnej , skupiony nad kasa dla siebie ?
abc · 26 Grudzień 2015
Zobaczymy, jak do tych zarzutow odniesie sie Sad?
as · 23 Grudzień 2015
Szanowny panie burmistrzu. Proszę się nie wdawać w tego typu polemiki. Kolejny raz pokazuje się pan jako wybitny ignorant i zabiera pan głos w sprawach , na których pan się nie zna. Jedna informacja w pana wypowiedzi mnie urzekła. Pan Klukaczyński porównując oczyszczalnie mówi o przepustowościach ( w Gronowie to 900 m3/d, w Kole 10.000 m3/d) i wynik jest o krotności 11,11. Podobnych nieprawdziwych stwierdzeń jest więcej. Wyczuwam w pana wypowiedzi kpiący ton, proszę pamiętać, że on panu nie przystoi.
Kolanin · 23 Grudzień 2015
Klakierzy Burmistrza, kiedy zrozumiecie że nie wszyscy pałają wielką miłością do tego Pana. Są mieszkańcy którzy się wstydzą za takiego Burmistrza ! Nie odbierzecie nam tego prawa choć byście się mocno starali ! Wesołych Świat :)
do krytykow · 23 Grudzień 2015
a moze odniesiecie sie do tresci a nie kto ci w ktorym akapicie pisal w jakiej osobie? czy moze teraz po prostu zabraklo Wam argumentow? wyszlo na jaw kto ma racje i kto posluguje sie faktami a kto tylko chce oczerniac. Czekamy na argumenty i sensowne komentarze a nie krytyke dla krytyki byle krytykowac
Kolanin · 23 Grudzień 2015
\"W całej sprawie potrzebny jest przede wszystkim spokój, fachowość i rozsądek.\" I KTO MÓWI ?
druga osoba? · 23 Grudzień 2015
\"Burmistrz nie bazuje na domysłach i plotkach, lecz zasięgnął opinii fachowców w tej branży...\" - pisze Burmistrz o sobie w 3 osobie???? Tak to wygląda jakby pisał o innej osobie a nie o sobie... bardzo dziwne....
xxx · 23 Grudzień 2015
fiu fiu, przygotował się :) od razu widać że nie on pisał :D
Inne
 Podsumowanie zdarzeń Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kole (19-26 lipca 2024)
14 godziny temu 1,878

Podsumowanie zdarzeń Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kole (19-26 lipca 2024)

Gmina Kościelec
Kościelec - Gminne Zawody Sportowo - Pożarnicze
16 godziny temu 2,673

Kościelec - Gminne Zawody Sportowo - Pożarnicze

Miasto Koło
Park Moniuszki otwarty dla mieszkańców. Ile drzew ucierpiało w wichurze?
17 godziny temu 3,827

Park Moniuszki otwarty dla mieszkańców. Ile drzew ucierpiało w wichurze?

Inne
Raport o bezpieczeństwie na kolskich drogach w czerwcu. Wielu nietrzeźwych
19 godziny temu 2,083

Raport o bezpieczeństwie na kolskich drogach w czerwcu. Wielu nietrzeźwych

Powiat Kolski
Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 25.07.2024
1 dzień temu 2,170

Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 25.07.2024

Powiat Kolski
Ogłoszenie o przystąpieniu do sporządzenia planu ogólnego gminy Osiek Mały
1 dzień temu 3,388

Ogłoszenie o przystąpieniu do sporządzenia planu ogólnego gminy Osiek Mały

R E K L A M A

Newsletter - bądź na bieżąco

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych