(13)
× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Częściowe zachmurzenie 9
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Parkowa aleja imienia Czesława Freudenreicha

Autor: 20 Styczeń 2016 przeczytasz w minutę
Parkowa aleja imienia Czesława Freudenreicha
©
(13) | Czytano:
9,571 razy | przeczytasz w minutę

Z taką inicjatywą wyszło Muzeum Technik Ceramicznych w Kole. Chodzi o aleję w Parku 600-lecia na całym jej odcinku. Propozycja nadania imienia alejce zostanie przedstawiona radnym na najbliższej sesji.

R E K L A M A
13
Czytano:
9,571 razy
Udostępnij
Freudenreich był ostatnim właścicielem Fabryki Fajansu i Majoliki w Kole. W swojej Fabryce Fajansu i Majoliki utworzył i z utrzymywał coś w rodzaju archiwum wyrobów dawnych i współczesnych, pochodzących z jego zakładu. Jako trzeci dziedzic fabryki zgromadził okazały zbiór rodzinnej produkcji – wyrobów z porcelany, półporcelany, fajansu i majoliki. Freudenreich był człowiekiem o wszechstronnych zainteresowaniach, zaangażowanym w miejscowe życie społeczne, wybitnym działaczem kulturalno-oświatowym. W 1930 roku wystąpił z inicjatywą utworzenia muzeum w Kole. Z powodu braku wsparcia finansowego ze strony miasta i powiatu nie doszło do zrealizowania tego zamiaru. Dokonał także zabezpieczenia ruin zamku nad Wartą.

Był współzałożycielem, w 1902 r., i pierwszym prezesem Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”, przemianowanego w 1905 na Towarzystwo Dramatyczno-Muzyczne “Lutnia”. Otrzymał Odznakę Honorową III stopnia Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej.

We wrześniu 1939 aresztowany wraz z córką przez Gestapo i rozstrzelany wraz z nią w Koninie – 10 listopada 1939.

Czy aleja parkowa będzie nosiła imię Czesława Freundereicha? Okaże się po głosowaniu radnych.

Biografia: www.slownikmiastakola.wordpress.com

R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (13)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Rafał · 23 Styczeń 2016
Rozumiem, że MTC, to ktoś wypowiadający się (pół)oficjalnie za MTC właśnie. Chciałbym zatem zapytać: Wy tak na poważnie? Co da \"Fronderajchowi\" i Miastu ustawienie tych tabliczek? Darmowe będą? Ktoś oczywiście jeszcze zbierze gratulacje, może gratyfikacje nawet. Jeśli dyrektorowi Nuszkiewiczowi naprawdę zależy na godnym upamiętnieniu Czesława Freudenreicha, to raz: niech się nauczy prawidłowo wypowiadać nazwisko, ale przede wszystkim, niech chociaż podejmie starania, by MTC przenieść do willi. Burmistrz chciał łączyć muzeum z MDK, gdzie też poniekąd o warunki lokalowe chodziło. Ten Człowiek i jego rodzina to przecież kawał pięknej historii Koła, tylko kto dzisiaj coś o Freudenreichach wie? Młodsze pokolenia to już w ogóle tylko o tzw. \"centrum handlowym\" wiedzą najczęściej.
bxkskab · 21 Styczeń 2016
Nie ma stałych zajęć edukacyjnych z dziećmi, nie było konkursu dla dzieci, nie ma prawdziwych półkolonii.. a co jest?? ano jest administracja i obsługa w muzeum... i budżet ponad 200 tysięcy złotych
xnskno · 21 Styczeń 2016
Nasze Muzeum to ewenement: muzeum gdzie nie ma muzealników tylko sami pracownicy administracji i obsługi! i idzie na to 230 tysiecy rocznie...
Andrzej · 21 Styczeń 2016
Chodzi mi o to, że to my płacimy za utrzymywanie muzeum ponad 200 tysiecy rocznie w którym są sami pracownicy administracji i obsługi. Gdzie są prawdziwe półkolonie dla dzieci? Jeśli działalność muzeum ma się ograniczać do wystaw i takich inicjatyw to uważam, że utzrymywanie tej instytucji jest bez sensu i należy ją połączyć z MDK. Pytam się: Po co płacić na muzeum ponad 20 tysięcy rocznie w którym nie ma muzealników?????
MTC · 21 Styczeń 2016
Chcielibyśmy rozwiać obawy związane z wnioskiem muzeum. Nic to nie kosztowało. Wystarczyła do tego znajomość podstawowego opracowania dotyczącego osoby Czesława Freudenreicha autorstwa Józefa Mujty i Mieczysława Starzyńskiego z 1984 r. gdzie ta informacja się znajduje.
Andrzej · 21 Styczeń 2016
My za to płacimy bo w muzeum sama administracja i obsługa według tego co jest na stronie internetowej. Więc mamy inicjatywy.... zamiast np. prawdziwych półkolonii dla dzieci, czy corocznego konkursu historycznego... Czyżby nie miał kto tego zrobić?
Do Janka · 21 Styczeń 2016
Nie wiem o co Ci chodzi z tym LSD, ale ponad 200 tysiecy to budżet muzeum a my za to płacimy....
janek · 21 Styczeń 2016
jeżeli sądzisz, że na stwierdzenie oczywistego faktu, że ulica nosi taką nazwę na całej długości trzeba wydać 200 tys. zł to rzeczywiście masz kwalifikacje na wysokie kierownicze stanowiska w tym mieście, a nawet kraju - ale pod warunkiem, że znowu będzie rządziło LSD, a stanowiska będzie się obsadzało poprzez unieważnianie wcześniej rozstrzygniętych konkursów i wyznaczenie właściwego człowieka - właśnie z takimi horyzontami myślowymi.
bjibkln;lmlk · 21 Styczeń 2016
Nie no... muzeum za 200 tysiecy rocznie odkrywa alejkę freudereicha. Dołozyć jeszcze drugie 200 tysięcy propouję bo tak aktywnie działają.., że nikt tego wczesniej nie dostrzegł.
MTC · 21 Styczeń 2016
Zgodnie z obowiązującą uchwałą Rady Miejskiej z 9 marca 1984 r. ulica Parkowa została przemianowana na Aleję Czesława Freudenreicha na całej swej długości od ul. Sienkiewicza do ul. Sportowej. Skierowany do Burmistrza Miasta Koła przez Muzeum Technik Ceramicznych wniosek jest zatem próbą przywrócenia w pełni tej formy upamiętnienia osoby Czesława Freudenreicha. Dotychczas bowiem w wyniku zmian w organizacji ruchu w tej części miasta znaczący odcinek tej ulicy został tej nazwy niestety pozbawiony, na co nikt do tej pory nie zwrócił uwagi.
Marzena · 21 Styczeń 2016
Rzeczywiście dobrym pomysłem byłoby zadbanie o dom Czesława Freudenreicha. Muzeum faktycznie mogłoby być tam. Trzeba by oczywiście willę dostosować, być może uregulować stan prawny (nie wiem, czyja ona jest obecnie). Zapłacić za tabliczkę przy parkowej alei, to tylko strata publicznych pieniędzy. Jeśli już chcecie się brać za ulice, to komucha Zawadzkiego wymieńcie przede wszystkim.
Andrzej · 20 Styczeń 2016
taka inicjatywa to wszystko na co stać instytucję w sferze jej działalności muzealnej?hmm na stronie internetowej widzę tylko pracowników administracji i gospodarczych. Uważam, że należy połączyć tę instytucję z MDK bo to nieporozumienie żebyśmy w muzeum utrzymywali administarcję i obsługę - obsługę czego? kogo? A idzie na to ponad 200 tysięcy rocznie.... za to mamy inicjatywę....
Rafał · 20 Styczeń 2016
Nuszkiewicz znowu będzie mówił swoje \"Fronderajch\"... Śmieszne to dosyć, żałosne nawet. Nasz zasłużony Obywatel, przez wielkie \"O\", ma swoją ulicę, króciutką (Jacek Bąkowski też zresztą jakiejś rewelacyjnej nie ma), ale tam. Nadać jego imię jeszcze tej alejce parkowej to cyrk. Raczej zróbcie wszystko, by muzeum było właśnie w willi Freudenreichów, bo to wiele lepsza lokalizacja, niż obecna, wtedy Cię będę Panie Tomku szanował. Pajacowaniem niestety zdziałasz niewiele.
Miasto Koło
Czesław Cieślak odwołany z funkcji Prezesa OSM Koło!
1 dzień temu 53,394 16

Czesław Cieślak odwołany z funkcji Prezesa OSM Koło!

Zatrzymania
Trzeźwa reakcja na nietrzeźwego kierującego. Poszukiwany z blisko 3 promilami
1 dzień temu 13,204 1

Trzeźwa reakcja na nietrzeźwego kierującego. Poszukiwany z blisko 3 promilami

Powiat Kolski
Przedecz stoi przed szansą zmiany burmistrza? Radny powalczy o urząd
2 dni temu 8,977 2

Przedecz stoi przed szansą zmiany burmistrza? Radny powalczy o urząd

Gmina Babiak
Gmina Babiak: wykaz nieruchomości do wynajęcia w miejscowości Lubotyń
2 dni temu 3,581

Gmina Babiak: wykaz nieruchomości do wynajęcia w miejscowości Lubotyń

Gmina Babiak
Aktywne ferie brdowskich wioślarzy
2 dni temu 1,763

Aktywne ferie brdowskich wioślarzy

Polityka
Kolejne pytania radnych o spółki: jaka będzie cena za wodę? czy woda termalna niszczy urządzenia? i wiele innych
2 dni temu 9,395 32

Kolejne pytania radnych o spółki: jaka będzie cena za wodę? czy woda termalna niszczy urządzenia? i wiele innych

R E K L A M A