sim

Wiadomości Powiat Kolski Koncert charytatywny w Dąbiu

Koncert charytatywny w Dąbiu

05-07-2010 08:07 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 7,702 | Komentarzy: 4
Koncert charytatywny w Dąbiu
Foto:
zacisze
Czerwcowe obchody Święta Dąbia to miała być impreza z pompą. Była pompa, ale z nieba. Pod koniec maja przez gminę Dąbie przetoczyła się fala powodziowa wód Neru, była niezliczona ilość podtopień i zalań opadowych.
Pod wodą znalazły się 33 gospodarstwa, najwięcej w Majdanach (29) oraz w Krzykosach (4), Chruścinie (2) oraz jedno w Majdanach z koniecznością ewakuowania 25 sztuk bydła. Zalanych wodami Neru, Pisi i Kanału Królewskiego oraz opadowymi zostało wiele hektarów łąk i pastwisk, zwłaszcza w rejonie Sobótki, Domanina, Kupinina, Karszewa, Krzewa, Cichmiany, Augustynowie, Gaju i Lutomirowa. Ogółem pod wodą znalazło się 55 procent użytków zielonych na terenie gminy. Duże szkody, oszacowane wstępnie na prawie 600 tysięcy złotych wystąpiły w infrastrukturze technicznej gminy. Uszkodzone zostały drogi waz z systemem odwodnieniowym, mosty i przepusty. Podtopione zostały pomieszczenia szkół podstawowych w Karszewie i Chełmnie. Wodą pokryła się płyta stadionu sportowego w Dąbiu. W samym mieście zalane były piwnice i posesje niżej położone, nie funkcjonowała kanalizacja sanitarna i deszczowa. Dzięki ofiarności mieszkańców, strażaków i służb komunalnych straty powodziowe i opadowe zostały ograniczone. W tej sytuacji władze samorządowe miasta i gminy uznały, że trzeba zrezygnować z wielu wcześniej zaplanowanych imprez i uroczystości, w tym z obchodów Dni Dąbia. Priorytetem działań stało się organizowanie pomocy dla rodzin i osób dotkniętych wodnym żywiołem. Od 14 czerwca rozpoczęła działalność gminna komisja do spraw oszacowywania szkód. Do zniszczonych wodą gospodarstw zaczęła napływać pomoc ze wszystkich sołectw i z zewnątrz gminy, głównie w postaci paszy dla zwierząt i materiałów budowlanych. W szkole w Chełmnie działał punkt „Caritasu” gromadzący żywność, koce i odzież dla powodzian.

Jedną z wymiernych form pomocy będzie koncert charytatywny pod hasłem „Solidarni z powodzianami”, zaplanowany na sobotę,10 lipca na miejskim stadionie w Dąbiu, który rozpocznie się od godziny 15-tej. W imprezie wezmą udział zaprzyjaźnione z gminą artyści polskiej sceny muzycznej. – Znam wielu artystów z mojej długoletniej konferansjerki. Dzwoniłem do kilkunastu. Nikt nie odmówił występu, nie było mowy o honorarium – informuje Zbyszek Pietrzak, który wraz ze swoimi hostessami z grupy konferansjerskiej będzie prowadził imprezę. Wiele zespołów i wokalistów „wpadnie” do Dąbia przejazdem.

Na estradzie wystąpią: zespół „Masters” z Pawłem Jesionowskim, wykonawcą hitu „Żono moja”, podróżujący w tym dniu z Zambrowa do Zelowa, Janusz Nastarowicz, lider zespołu „Colorado Band” prosto z Łęczycy, zespół „Maxel” z hitami: „Lekcja miłości”, „Już nie jesteś sam”, „Uśmiechnij się”, przejeżdżający z występów w Kluczborku do Gniezna, „X-Collective” („Chinatown”, „Czy to było deja wu”) z Łodzi, „Tarzan Boy” („Złociste płomienie”), „Junior” („Zakręcone lato”) z gdańskich występów, „Discover” („Moje serce chce biec”) oraz zespół „Star Dance” z Umienia z uczestniczką telewizyjnego konkursu „Mam talent”. Być może lista zespołów będzie poszerzona, gdyż do ostatniej chwili trwać będą rozmowy z artystami. Koncertować będzie miejscowa Młodzieżowa Miejsko-Strażacka Orkiestra Dęta, „Nadnerzanki” oraz gościnnie „Kłodawiacy” i „Bałdrzychowianie”. Poznański teatr będzie bawił dzieci programem „Na wyprawie z Pampallinim”.

O żołądki uczestników zadbają stoiska kulinarne przygotowane m.in. przez Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich Wsi Zalesie, Koło Gospodyń z Dąbia, Stowarzyszenie „Wiejska Strzecha” z Ladorudza, Stowarzyszenie „Chata za wsią” z Karszewa oraz KGW Augustynów. Czynne będą także stoiska małej gastronomii oraz wesołe miasteczko. – Jestem wdzięczny panu Zbyszkowi Pietrzakowi za skuteczne rozmowy z artystami i samym artystom, że potrafili się znaleźć w sytuacji osób zagrożonych i poszkodowanych kataklizmem. Serdecznie zapraszam wszystkich i każdego z osobna, kto chciałby przysłowiową „złotówką” podczas koncertu wesprzeć naszą akcję – prosi burmistrz Zbigniew Mielczarek.

Organizatorzy mają też prośbę do kierowców przyjeżdżających na imprezę, by parkowali swoje auta w centrum miasta, a nie przy stadionie. Ponadto gwarancją obejrzenia i zobaczenia wszystkich gwiazd estrady jest przybycie na stadion przed godziną 15-tą. Wejście na imprezę kosztować będzie 2 złote. Według zamierzeń organizatorów, oprócz pomocy dla powodzian, koncert dedykowany będzie ofiarnym strażakom i wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w ograniczenie i likwidację skutków wodnego żywiołu.
zit
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (4)
~Robert 08-07-2010 09:03
Na 95% ze sprawdzonych źródeł !!! 15:00 - MASTERS 15:45 - LONG&JUNIOR 17:00 - JUNIOR 18:00 - NASTAROWICZ 19:00 - DISCOVER 20:00 - PAMPALLINI 20:30 - TARZAN BOY 21:30 - MAXEL 22:00 - X - COLLECTIVE Większość z nich ma grać po 5 utworów bo nie biorą kasy i jadą dalej na występ !
| Zgłoś do usunięcia
~S. 07-07-2010 08:49
Faktycznie, promocja imprezy na najwyższym poziomie. Na stronie gminadabie.pl jest podany też Long&Junior !!! Podobno ma być niespodzianka - niektórzy mówią, że Boys ale nikt nie chce zdradzić szczegółów ! Podobno Masters ma zagrać już o 15-tej, później Junior co grał w Kole i Long&Junior, Maxel ok 20-tej a na koniec to Polskie Modern Talking czyli X-Collective ! Szkoda, że nie podają godzin występów !
| Zgłoś do usunięcia
~Kamila 06-07-2010 10:23
Informacja o koncercie pojawiła się na Największej stronie internetowej poświęconej muzyce disco polo discoportal.info.pl.
| Zgłoś do usunięcia
~Ania 06-07-2010 00:41
LONG&JUNIOR ("Bo ja tańczyć chcę" też zagra. Informacja pewna ! Mają niespodziankę. Można się wszystkiego spodziewać.
| Zgłoś do usunięcia