(31)
× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Wiatr ze śniegiem 3.6
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Porucznik pochowany przy salwie honorowej [VIDEO]

Autor: 20 Czerwiec 2016 przeczytasz w minutę
Porucznik pochowany przy salwie honorowej [VIDEO]
©
(31) | Czytano:
22,875 razy | przeczytasz w minutę

Po 70-latach pochowano młodego, kolskiego patriotę z należytymi honorami oraz mszą świętą. Na dzisiejszej uroczystości nie zabrakło najbliższej rodziny oraz zaproszonych gości.

R E K L A M A
31
Czytano:
22,875 razy
Udostępnij
Stanisława Malinowska, siostra porucznika Zygmunta Wawrzyniaka "Sępa" była obecna na mszy oraz podczas przeniesienia szczątków do nowego grobu. Wraz z nią do Koła przyjechał syn - Leonard Malinowski z żoną.

Wśród zaproszonych gości pojawili się: Poseł RP Leszek Galemba, który odczytał list od Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Poseł RP Krzysztof Ostrowski, dyrektor Ministerstwa Obrony Narodowej z listem od ministra Antoniego Macierewicza, dyrektor biura Wojewody Wielkopolskiego, Starosta Kolski Wieńczysław Oblizajek, Wicestarosta Marek Banaszewski, przedstawiciele służb mundurowych, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Koninie ppłk Marcin Pietrzak i Zastępca Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Koninie mjr Zbigniew Nizgorski Kolscy Patrioci, kolski oddział "Gazety Polskiej", kadra i uczniowie kolskich szkół, duchowieństwo i mieszkańcy Koła itd.

Mimo deszczowej pogody na cmentarz przy ulicy Poniatowskiego przybyło wielu mieszkańców, którzy chcieli uczestniczyć w uroczystości przeniesienia szczątek porucznika Zygmunta Wawrzyniaka zamordowanego 26.05.1946 roku.

Pogrzebowi towarzyszyli żołnierze Kompanii Wojska Polskiego z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu wraz z Wojskową Orkiestrą Dętą z Torunia.

Przy warcie honorowej stanęli przedstawiciele: harcerstwa, policji, straży pożarnej, wojska.

Zapraszamy do obejrzenia obszernej relacji video z uroczystości. A jeszcze dziś pojawi się rozmowa z siostrą Zygmunta Wawrzyniaka, która przed naszą kamerą wspominała ówczesne wydarzenia.

Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (31)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani.
Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji!
wacek · 23 Czerwiec 2016
szkoda ze nie bylo antka policmajstra
Wyklęty · 23 Czerwiec 2016
Do Rafał ty stary niespełniony tłuku trochę szacunku ....jesteś obleśny z tymi swoimi wypocinami zresztą na każdy temat w realu za takie bzdety dostałbyś w p....!!!!
Rafał · 22 Czerwiec 2016
@koks Może precyzyjniej, to niech płacą ci, którzy ciągną z tego profity. Wielki Menedżer zapewne zawiedziony, że Macierewicza jednak nie było. Może faktycznie teraz trzeba będzie szukać nowych dzieciaków do kolejnych ekshumacji, żeby pompa była większa... ?
koks · 22 Czerwiec 2016
szukac nastepnych bohaterow i stawiac pomniki tylko niech na te uroczystosci skladaja sie pseudo kolscy patrioci
Rafał · 22 Czerwiec 2016
Troszkę to żałosne. \"Pogrzeb\" tego młodego człowieka stał się i okazją do wywlekania przeszłości, jak również kolejnym lansowaniem Wielkiego Menedżera. Można było przecież dać chłopakowi spokój upamiętniając go mniej inwazyjnie. Szkoda.
as · 21 Czerwiec 2016
@pomówienia i innych o podobnym zdaniu uczestników forum. Szanowni internauci, Rozumiem, że macie państwo inne spojrzenie na patriotyzm i dokonania kolskiego bohatera. Mam tylko jedną prośbę, nie mylcie dzisiejszej propagandy z rzeczywistością dotyczącą postaci i realiów życia Zygmunta Wawrzyniaka. Na tym kończę dyskusję w tym temacie. Pozdrawiam. CHWAŁA BOHATEROM!
Tak · 21 Czerwiec 2016
Kolska korupcja kliki do tego doprowadziła że ludzie wobec siebie są okropni
kolanin · 21 Czerwiec 2016
Piękna, wzruszająca uroczystość, wspaniała lekcja historii dla młodych ludzi.Wielkie uznanie dla p.Burmistrza i pracowników Urzędu Miasta,Kolskich Patriotów i Klubu Gazety Polskiej za super organizację tej uroczystości.Gdyby mieszkańcy wierzyli tym bzdurom wypisywanym na pewno by nie przyszli w taką pogodę.Podłość i złośliwość to mocna strona części społeczeństwa Koła
Patriotka · 21 Czerwiec 2016
CZOŁEM ŻOŁNIERZOWI PODZIEMIA ABY PAMIĘĆ O NIM ZOSTAŁA ZACHOWANA NA ZAWSZE DZIĘKI LUDZIOM PATRIOTOM
pomówienia · 21 Czerwiec 2016
Przy opracowywaniu biografii zwracamy uwagę na zasadnicze wątki dotyczące postaci. Jakie znaczenie dla postawy i dalszych losów Wawrzyniaka miało to, że w związku z niemieckim pochodzeniem jego matki został wpisany na niemiecką listę narodowościową, skoro swoimi czynami udowodnił, że jest wręcz przeciwnie. Najistotniejszym wątkiem w krótkim, za krótkim życiu Wawrzyniaka było to, że zdecydował się podjąć z góry skazaną na niepowodzenie. choć słuszną z punktu widzenia wartości patriotycznych walkę z narzucanym siłą obcym systemem politycznym. I to powinien powiedzieć i powiedział podczas uroczystości na cmentarzu dyrektor muzeum. Bo to było najważniejsze w życiu Wawrzyniaka, a nie jakieś poboczne wątki. Cmentarz to też nie jest miejsce na dłuższe rozwodzenie się nad spoczywającym w trumnie i opowiadanie o wszystkim co go w życiu spotkało. Dokładnie i ze szczegółami - nawet tymi dotychczas nie znanymi mówiła dr Paczoska-Hauke podczas sesji w ratuszu. Co innego cmentarz, a co innego sesja naukowa. Chyba, że as i jemu podobni chcą robić sesje naukowe na cmentarzach. Tylko ciekawe jak to będzie wyglądało, bo w polskiej tradycji dotychczas to nie występowało. Moim zdaniem wszystko wczoraj było na swoim miejscu. Na cmentarzu krótki rys biograficzny, a dłuższe naukowe opracowania dla zainteresowanych pogłębieniem tematu na sesji w ratuszu. I dajcie już temu spokój, bo to jest nie tylko niesmaczne, ale dowodzi braku kultury i szacunku dla człowieka, który oddał życie za Ojczyznę, choć niektórzy mogą nie zgadzać się z motywami czy formami jego działania. Ale fakt jest faktem.
koks · 21 Czerwiec 2016
wielka przykrosc dla kola ze nie bylo na uroczystosci antka i jarka
Marek · 21 Czerwiec 2016
Czyli Panowie i Panie wnioski kogo uhonorowaliśmy mieszkańcy na cmentarzu ???? Prawdziwego bohatera bez którego jak powiedział Maciaszek by nas nie było czy zdrajcę polskiego ????
abc · 21 Czerwiec 2016
@~obserwator. Jestem przekonany, ze Dyrektor MTC sam nie wierzyl w to co czytal. Wyobrazmy zs sobie, co byloby gdyby odmowil?
obserwator · 21 Czerwiec 2016
ipn wskazał źródło informacji o naszym bohaterze. Dotarłem do materiału i niestety w pełni potwierdza się to, o czym pisze as. Pozostaje jedynie pytanie dlaczego dyrektor Nuszkiewicz w swoim przemówieniu na cmentarzu - wyraźnie bazując na tekście z Rocznika Kolskiego nr 6 autorstwa dr Paczoski -Hauke, pominął elementy wskazane przez as-a. Nie ma tu żadnego bezpodstawnego oskarżenia kolskiego bohatera , pozostaje jedynie wstyd dla dyrektora MTC.
Gość. · 21 Czerwiec 2016
Opluwacze znowu działają ? Już los wam odpłacił przegraną za opluwanie burmistrza, jeszcze mało ? Dobro i zło powraca szybciej niż myślicie, do was wróciło bardzo szybko. Warto było tak się ośmieszać ? Jaki wstyd dla was, nie mieliście szacunku dla nikogo, nawet dla siebie, a teraz zmarłego się nawet czepiacie. Brak słów aby napisać kim jesteście ?
zpn · 21 Czerwiec 2016
Dr Paczoska-Hauke szczegółowo omówiła działalność Zygmunta Wawrzyniaka podczas wczorajszej sesji naukowej w ratuszu towarzyszącej uroczystościom pogrzebowym. Każdy zainteresowany mógł w niej uczestniczyć i posłuchać wykładów naukowców o sytuacji w Polsce tuż po zakończeniu wojny.
ważna sprawa · 21 Czerwiec 2016
Jeśli to co napisał ass, jest pomówieniem, to rodzina powinna zgłosić sprawę na policję, i rządać publicznych przeprosin oraz ukarania, takie szkalowanie jest ohydne. Natomiast jesli jest to prawdą, powinieneś się ass ujawnić i nagłośnic sprawę, zeby nigdy już więcej nie dopuuścić do takiej sytuacji. Każde forum pozwala się swobodnie wypowiadać, ale są pewne granice, i trzeba mieć swiadomość że przekraczając je, trzeba byc pewnym swoich racji.
kolanka · 21 Czerwiec 2016
Szkoda, że tego nie opublikowano na e kolo, byłoby dostępne dla szerszej grupy osób.
ipn · 21 Czerwiec 2016
Nie potrzeba prosić historyków o to. W Roczniku Kolskim nr 6 z 2013 r. został opublikowany materiał dr Alicji Paczoskiej-Hauke - Zygmunt Wawrzyniak ps. Sęp (1926 - 1946) żołnierz podziemia niepodległościowego w powiecie kolskim. Publikacja jest dostępna w muzeum i bibliotece i każdy może się z nią zapoznać.
Kolanka · 21 Czerwiec 2016
A ja proszę historyków żeby napisali coś więcej o działalności porucznika Z. Wawrzyniaka od jesieni 1945 roku wówczas zostaną rozwiane wszelkie wątpliwości.
asa · 21 Czerwiec 2016
as - skoro jesteś takim znawcą życiorysu Zygmunta Wawrzyniaka - to dlaczego rzucasz zasłonę milczenia na jego działania od jesieni 1945 r. ? O jakich bandyckich działaniach wspominasz ? Może coś ujawnisz ? Bo wcześniej oplułeś Wawrzyniaka zarzucając mu, że był folksdojczem, a nie zastanowiło cię to, że nie chciał być żołnierzem Wermachtu, trochę to dziwne jak na folksdojcza i to jeszcze takiego, który zabija drugiego folksdojcza - niemieckiego donosiciela. Nie zastanowiło cię to ? Według ciebie Wawrzyniak oszukiwał podczas pracy w szpitalu przy rozdawaniu leków. Nie wspomniałeś jednak o tym, że zarzucono mu gorsze traktowanie niemieckich pacjentów przy podawaniu leków. Szkoda, że w czasie okupacji nie było więcej takich folksdojczów. Wątpię czy sam Wawrzyniak chciał być bohaterem i zginąć w wieku 20 lat, ale zarzucanie mu bandyckich działań wymaga udowodnienia, bo inaczej to jest pomówienie. Skoro był takim bandytą to dlaczego kolscy ubowcy, których wcześniej sam rozbroił nie chcieli do niego strzelać podczas egzekucji ? Tacy byli litościwi i miłosierni ? Chyba bardziej od ciebie as, bo ty bardzo łatwo osądzasz innych. Dobrze, że na ciebie nie trafił Wawrzyniak. Ale za to zabawiłeś się w prokuratora i sędziego 70 lat od zabicia go w Kole za cmentarzem na ul. Poniatowskiego, i to w dniu jego pogrzebu. O Wawrzyniaku piszą historycy, ty o sobie sam wydałeś świadectwo.
Kolanka · 21 Czerwiec 2016
Nie tak dawno szkalowany był obecny Burmistrz tu w tym samym miejscu gnoiliście tego człowieka na różne ohydne treści przypomnę że był czas gnojenia proboszcza tu w naszym pięknym mieście do bólu nie dało się ani czytać ani słuchać zostawcie ludzi w spokoju zamknijcie się sobą i swoimi życiorysami
maxsimus · 21 Czerwiec 2016
.. as , napisał kilka słów o zasługach tego człowieka .. mamy w mieście kilku zdolnych regionalistów może któryś z nich przybliży nam sylwetkę człowieka którego określamy BOHATER , ja chciałbym wiedzieć o jego życiu w tamtych latach więcej , były to czasu okrutne dla całej społeczności naszego regionu kolskiego więc wypada znać przeszłość osób którym po tylu latach ponownie przywracamy pamięć
as · 20 Czerwiec 2016
jesli znasz fakty- działaj, jesli nie mówisz prawdy, to ktoś powinien się też tym zając. Nie można takich informacji podawanych publicznie zostawić bez echa.
as · 20 Czerwiec 2016
to trzeba nagłosnic- as, jesli piszesz prawdę, nie możesz tego tak zostawić.
as · 20 Czerwiec 2016
Dowody są w zasobach IPN. Z nich i z własnych dociekań przedstawiam okrutną prawdę o bohaterze dzisiejszego dnia.
WL · 20 Czerwiec 2016
Do AS- proszę o jakieś dowody? Też mogę powiedzieć że np Józef Stalin to dobroczyńca a nie czerwona świnia i morderca milionów ludzi .
Cezar · 20 Czerwiec 2016
O PATRIOCI SIĘ ODEZWALI OD SIEDMIU BOLESCI OD OCENIANIA TO SĄ INNI ,A WY USZANUJCIE TO ,ZE O ZMARŁYCH NIE MÓWI SIE ZLE ,MOZE O SWOICH ZASŁUGACH DLA OJCZYZNY SIE WYPOWIECIE CO ZESCIE UCZYNILI DLA NIEJ ,ŻEBYŚMY BYLI Z WAS DUMNI
anna · 20 Czerwiec 2016
I co Wy na te posty?. Komu wierzyć?. Szok.
abc · 20 Czerwiec 2016
@~as. To jest tworzenie nowej historii dla nowych potrzeb, w nowych warunkach nowego ustroju! Takie drobiazgi jak to, ze ktos byl folksdojczem (jesli to prawda) sa niewiele znaczace a wiec nalezy je pominac. Najwazniejsze, ze jako 19 latek po ukonczonym gimnazjum wykazywal sie znajomoscia j e z y k o w obcych i dysponowal D W U M A automatami -jak powiedzial dyr. MTC
as · 20 Czerwiec 2016
Szanowni uczestnicy pochówku Zygmunta Wawrzyniaka. Wyrażę swoją opinię na ten temat. To jakaś zbiorowa paranoja. W pierwszej kolejności odpowiada za nią dyrektor Muzeum TC. W życiorysie Wawrzyniaka pominął fakt, że był on folksdojczem wpisanym w 1941 roku na niemiecką listę narodową , gdyż jego matka była z pochodzenia Niemką. W 1942 zastrzelił pierwszego człowieka, folksdojcza, którego podejrzewał, że chce donieść na niego żandarmerii, bo ukrywał się by nie zostać wcielonym do niemieckiego wojska. Nielegalnie dotarł do Wiednia i podjął pracę w szpitalu. Tam przyłapany na oszustwach przy rozdawaniu leków, obawiając się aresztowania zbiegł i wrócił do Polski. W dniu rozwiązania AK 19.stycznia 1945 roku ani wcześniej, a tym bardziej później nie był żołnierzem AK ani żadnej innej organizacji wojskowej, nie mógł więc zdobyć żadnego stopnia wojskowego, tym bardziej stopnia oficerskiego. Na działania Wawrzyniaka od jesieni 1945 roku rzucam zasłonę milczenia. O jego bandyckich działaniach opowiedzieli mi mieszkańcy Sompolna i innych okolicznych miejscowościach. Nie zgadzam się z tym czego byłem dzisiaj świadkiem w Kole. Krępujące było przemówienie burmistrza, dukanie w wykonaniu posła, a skandalem nadanie wyższego stopnia przez Ministra Obrony Narodowej. CHWAŁA BOHATEROM, ALE TYLKO BOHATEROM.
Polityka
Kolski cieplik prosi miasto o poręczenie kredytu
2 godziny temu 3,411 14

Kolski cieplik prosi miasto o poręczenie kredytu

Inne
Walne zebranie jednostki OSP Ruszków Pierwszy
17 godziny temu 1,806

Walne zebranie jednostki OSP Ruszków Pierwszy

Gmina Koło
Dobry występ warcabistów z SP Wrząca Wielka na finale wojewódzkim
17 godziny temu 1,438

Dobry występ warcabistów z SP Wrząca Wielka na finale wojewódzkim

Sport
Orzeł Grzegorzew dominuje w meczu inauguracyjnym
20 godziny temu 4,957 1

Orzeł Grzegorzew dominuje w meczu inauguracyjnym

Miasto Koło
Folklorem Malowane - jarmark wielkanocny w kolskim MDK
1 dzień temu 4,530 3

Folklorem Malowane - jarmark wielkanocny w kolskim MDK

Inne
GKS Osiek Wielki: remis na otwarcie
1 dzień temu 4,284

GKS Osiek Wielki: remis na otwarcie

R E K L A M A
R E K L A M A
Przasnysz