R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Dawno temu w Kole

Nieistniejąca restauracja...

05-10-2017 07:34 | Źródło: Dr Krzysztof Witkowski | Wyświetleń artykułu: 17,156 | Komentarzy: 1

Niepozorny, nieistniejący już budynek był świadkiem epilogu tragicznych wydarzeń w pobliskim obozie zagłady w Chełmnie nad Nerem.

Foto:N. Fufajew | Widokówka z lat 1940 - 1945 ze zbiorów Pana Krzysztofa Szymańskiego.
R E K L A M A

Straszna fabryka śmierci - niemiecki obóz zagłady w Chełmnie nad Nerem rozpoczął swoją działalność na jesieni 1941 r. Pierwszy etap jego funkcjonowania zakończył się wiosną 1943 r. To w tej restauracji, w kwietniu 1943 r. załoga obozu "świętowała" zakończenie jego działalności. Mieściła się ona na rogu ulic Toruńskiej i Sienkiewicza, przy fabryce fajansu. Nazwa przybytku w czasie okupacji może wskazywać, że jej właścicielem był Niemiec przesiedlony do Koła z Łotwy. Mieszkało ich w Kole wielu. Jednym z nich był fotograf N. Fufajew - autor zdjęcia do tej widokówki.

Zachowała się również widokówka z wnętrza tej restauracji. Bedzie ją można obejrzeć już w listopadzie br. w albumie pt.: "Koło na dawnej pocztówce", który wydany zostanie przez Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Koła n. Wartą. 

 

 

R E K L A M A

Posiadasz archiwalne zdjęcia Koła?
Podziel się nimi z innymi pasjonatami
Skorzystaj z formularza
wyślij informacje lub zdjęcie

Kliknij i przejdź do formularza


Wyślij wiadomość
<
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (1) Pokaż komentarze