R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Dawno temu w Kole

Budynek Szkoły Podstawowej Nr 3

14-10-2017 21:00 | Źródło: Krzysztof Witkowski | Wyświetleń artykułu: 14,338 | Komentarzy: 2

W Kole zachowało się kilka obiektów nierozerwalnie związanych z dziejami oświaty. Jednym z nich jest budynek Szkoły Podstawowej Nr3, w murach którego wykształciło się kilka pokoleń mieszkańców naszego miasta.
Foto:Fot. A. Stupay. | Widokówka wyd. przez M. S. Nasielskiego. Zb. Roberta Krysztofowicza.
R E K L A M A

 

Okazały obiekt dzisiejszej Szkoły Podstawowej nr 3 wzniesiono w latach 1922-1923. Oprócz sal lekcyjnych budynek posiadał salę gimnastyczną oraz mieszkania dla nauczycieli i woźnego.

Pierwszym kierownikiem szkoły został Władysław Krzycki. Inicjatorem budowy został w 1919 r. ówczesny burmistrz Władysław Klimaszewski.

Budynek do dnia dzisiejszego służy celom oświatowym i jest jednym z najpiękniejszych w naszym mieście.

Patrząc na widokówkę z początku lat 20-tych XX wieku możemy cofnąć się w czasie i powspominać.... Architektura budynku praktycznie nie uległa zmianie, a jedynie jego otoczenie.

Z prezentowaną widokówką łączą się tragiczne losy kolskich Żydów i rodziny autora tej forografii - Abrama Stupaya. Wiemy, że jego żona Frumet oraz córka Genia trafiły do getta w Krasnymstawie i w 1943 r. zginęły w Sobiborze. Nie znamy natomiast losów samego Abrama. Prawdopodobnie jednak nie przeżył Holocaustu i zginął razem z rodziną w tym samym obozie. Jest on autorem wielu zdjęć wykorzystywanych przez wydawców kolskich pocztówek.

Już niedługo będziecie mogli Państwo podziwiać dawne widokówki naszego miasta w albumie wydanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Koła n. Wartą, którego autorem jest redaktor tego działu.

 

R E K L A M A

Posiadasz archiwalne zdjęcia Koła?
Podziel się nimi z innymi pasjonatami
Skorzystaj z formularza
wyślij informacje lub zdjęcie

Kliknij i przejdź do formularza


Wyślij wiadomość
<
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (2) Pokaż komentarze

ZOBACZ TAKŻE

NAJNOWSZE

REKLAMA