R E K L A M A
sim
R E K L A M A
geberit

Kolski szpital

29-10-2017 16:04 | Źródło: Dr Krzysztof Witkowski | Wyświetleń artykułu: 16,520 | Komentarzy: 3
Kolski szpital
Foto:Autor nieznany. | Widokówka. Ok. 1917 rok. Ze zb. Roberta Krysztofowicza.
Dziś każdy z nas wie, gdzie znajduje się kolski szpital i jakie są jego zadania. Jednak słowo „szpital”, choć używane od wieków oznaczało kiedyś trochę inną instytucję, która znajdowała się w innym rejonie naszego miasta.

Początki kolskiego szpitalnictwa łączą się z ufundowanym w 1419 r. kościołem i szpitalem św. Ducha. Leżał on na przedmieściach miasta od strony północnej, w pobliżu jednego z mostów przy bramie Toruńskiej (w pobliżu dawnej fabryki ZREMB, jednak bliżej obecnych wałów).

Instytucje tego typu zakładano na przedmieściach miast przy szlakach komunikacyjnych. Miały one służyć podróżnym: kupcom i pielgrzymom, jak również zubożałym obywatelom miasta potrzebującym pomocy i wsparcia duchowego.

Kiedyś, szpital był głównie przytułkiem dla ludzi biednych, chorych i potrzebujących pomocy. Leczenie odbywało się tam w ograniczonym zakresie. W 1608 r. przebywało w szpitalu 12 pensjonariuszy, a w 1792 r. już tylko 2.

Najstarszą część obecnego szpitala (widoczną na widokówce z ok. 1917 r.) wybudowano w latach 1912-1914. Pierwszym dyrektorem kolskiego szpitala był lekarz i społecznik Henryk Fiałkowski. W 1934 r. wybudowano drugi budynek szpitala z 30 łóżkami, a w 1956 rozpoczęto kolejną jego rozbudowę.

Podziwiając dawny budynek szpitala życzmy sobie, abyśmy jednak w roli pacjentów trafiali do tego typu instytucji jak najrzadziej.

 

 

 

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
R E K L A M A
Krzysztof
Posiadasz archiwalne zdjęcia Koła?
Podziel się nimi z innymi pasjonatami
Skorzystaj z formularza
wyślij informacje lub zdjęcie

Kliknij i przejdź do formularza


Wyślij wiadomość
<
R E K L A M A
Biały Fortepian news
dr Krzysztof Witkowski
Kontakt z autorem: krzysiek.witkowski@onet.eu
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (3)
isa 30-10-2017 09:03
skromniutko na temat szpitala........, autor nie wysilił się....
| Zgłoś do usunięcia
Krzysztof Witkowski 30-10-2017 09:46
Szanowna Pani/Pan taka jest idea tych artykułów. Mają być krótkie i treściwe, aby nie zanudzić czytelnika. jeśli chciałaby Pani/Pan poczytać więcej odsyłam m. in. do mojej książki pt.: "Kościół i Szpital św. Ducha w Kole". Pozdrawiam serdecznie.
Arek 29-10-2017 17:03
Dziś szpital jest po to aby ździerać 5 zeta za pół godziny postoju bo ktoś idzie sobie na siusiu zostawiając otwarty szlaban.
| Zgłoś do usunięcia
R E K L A M A
k2
R E K L A M A
ligrana
R E K L A M A
optima
R E K L A M A
tomek opas
R E K L A M A
Biuro rachunkowe
R E K L A M A
Jarek Kozlarek
04 Paź.
19:00

Miejski Dom Kultury,ul.Słowackiego5, Koło
W cyklu  : Kino dla Kobiet -
07 Paź.
16:00

KOŁO
ANDRE RIEU