R E K L A M A
R E K L A M A
29-10-2017 16:04 | Źródło: Dr Krzysztof Witkowski | Wyświetleń artykułu: 20,455 | Komentarzy: 3

Dziś każdy z nas wie, gdzie znajduje się kolski szpital i jakie są jego zadania. Jednak słowo „szpital”, choć używane od wieków oznaczało kiedyś trochę inną instytucję, która znajdowała się w innym rejonie naszego miasta.

Foto:Autor nieznany. | Widokówka. Ok. 1917 rok. Ze zb. Roberta Krysztofowicza.
R E K L A M A

Początki kolskiego szpitalnictwa łączą się z ufundowanym w 1419 r. kościołem i szpitalem św. Ducha. Leżał on na przedmieściach miasta od strony północnej, w pobliżu jednego z mostów przy bramie Toruńskiej (w pobliżu dawnej fabryki ZREMB, jednak bliżej obecnych wałów).

Instytucje tego typu zakładano na przedmieściach miast przy szlakach komunikacyjnych. Miały one służyć podróżnym: kupcom i pielgrzymom, jak również zubożałym obywatelom miasta potrzebującym pomocy i wsparcia duchowego.

Kiedyś, szpital był głównie przytułkiem dla ludzi biednych, chorych i potrzebujących pomocy. Leczenie odbywało się tam w ograniczonym zakresie. W 1608 r. przebywało w szpitalu 12 pensjonariuszy, a w 1792 r. już tylko 2.

Najstarszą część obecnego szpitala (widoczną na widokówce z ok. 1917 r.) wybudowano w latach 1912-1914. Pierwszym dyrektorem kolskiego szpitala był lekarz i społecznik Henryk Fiałkowski. W 1934 r. wybudowano drugi budynek szpitala z 30 łóżkami, a w 1956 rozpoczęto kolejną jego rozbudowę.

Podziwiając dawny budynek szpitala życzmy sobie, abyśmy jednak w roli pacjentów trafiali do tego typu instytucji jak najrzadziej.

 

 

 

R E K L A M A

Posiadasz archiwalne zdjęcia Koła?
Podziel się nimi z innymi pasjonatami
Skorzystaj z formularza
wyślij informacje lub zdjęcie

Kliknij i przejdź do formularza


Wyślij wiadomość
<
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (3) Pokaż komentarze