(3)
REKLAMA
Bezchmurnie 9
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Fabryka ZREMB – znikająca historia

Fabryka ZREMB – znikająca historia

Autor: Dr Krzysztof Witkowski, "Koło-rozwój miasta ", red. P. Łączkowski bardzo dawno temu
Fabryka ZREMB – znikająca historia
© Portal-e-kolo
Komentarzy: 3 Czytano:
28,220 razy |
Teren byłej Fabryki ZREMB
Jesteśmy obecnie świadkami wyburzania budynków fabryki ZREMB. To doskonała okazja do przypomnienia tego wycinka gospodarczych dziejów Naszego miasta, który na zawsze przechodzi do historii. Wielu Kolan rozpoczynało i kontynuowało w tym zakładzie swoją zawodową karierę...
R E K L A M A
3
Czytano:
28,220 razy
Udostępnij

 

Miejsce fabryki ZREMB związane było już wcześniej z działalnością gospodarczą, albowiem znajdowała się tam wcześniej Fabryka Maszyn i Narzędzi Rolniczych Michała Ostrowskiego.                  

Początek fabryki ZREMB sięga 1945 r., kiedy to powstało Państwowe Przedsiębiorstwo Traktorów i Maszyn Rolniczych, które miało swoją siedzibę przy ul. Sienkiewicza 30. W 1948 r. nazwę firmy zmieniono na Techniczną Obsługę Rolnictwa. Od 1950 r. zakład przejęły Wojewódzkie Zakłady Remontowo-Montażowe w Kaliszu. W tym okresie nastąpiło poszerzenie działalności wytwórczej – zaczęto produkować części zamienne do maszyn rolniczych. W 1953 r. zakład zatrudniał 70 osób.

W 1954 r. nazwę firmy przemianowano na Oddział Remontowo-Montażowy podlegający Wojewódzkiemu Związkowi Gminnych Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Poznaniu. W okresie od 1 stycznia 1955 r. do 31 grudnia 1956 r. przedsiębiorstwo wchodziło w skład Konińskich Zakładów Przemysłu Terenowego w Koninie. Natomiast od 1 stycznia 1957 r. firma była samodzielnym zakładem funkcjonującym pod nazwą Kolskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Terenowego, podległe Wojewódzkiemu Przedsiębiorstwu Przemysłu Terenowego w Poznaniu.

Od stycznia 1964 r. zakład wszedł w skład Wielkopolskich Zakładów Mechanizacji Budownictwa ZREMB z siedzibą w Poznaniu.

W tym czasie przystąpiono do modernizacji przedsiębiorstwa. Wybudowano halę produkcyjną, kotłownię, budynek mieszkalny. Wykupiono również przyległe grunty. Nowa hala została oddana do użytku w 1969 r. Wyroby z Koła były cenionym materiałem eksportowym. W latach 1972-1977 zaczęto produkować nowy asortyment: mieszarki wirowe, pistolety do spoinowania oraz agregaty tynkarskie. W 1977 r. kolska fabryka weszła w skład Kombinatu Maszyn Budowlanych ZREMB w Poznaniu. Kolskiemu zakładowi podporządkowano Oddział w Słupcy.

Do końca swojego istnienia kolski ZREMB był przedsiębiorstwem państwowym. W czasach gospodarki rynkowej nadzór właścicielski nad nim sprawował wojewoda wielkopolski. Ostatecznie, po przeprowadzonej likwidacji, kolski zakład wykreślono z Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 11 września 2008 r.

 

 

 

 

 

Oceń artykuł

średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
newsletter

Korzystaj z newslettera

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych

R E K L A M A
Komentarze (3)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Wyróżniony komentarz
ewa · bardzo dawno temu
Moj Tata tez pracowal w ZREMB-ie, w latach +/_ 1964-1969 byl nawet dyrektorem tego zakladu.
ewa · bardzo dawno temu
Moj Tata tez pracowal w ZREMB-ie, w latach +/_ 1964-1969 byl nawet dyrektorem tego zakladu.
ghovjnjv · 41 tygodnie temu
555
Agnieszka · bardzo dawno temu
Mój śp Tato pracował w Zrembie przez kilkanaście dobrych lat. Kiedyś ten zakład napędzał gospodarczo nie tylko nasze miasto ale także gospodarkę krajową. Szkoda że te czasy w pewnym momencie się skończyły ...
Inne
Znaleziono ciało mężczyzny w stawie
15 godziny temu 22,446
R E K L A M A