R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Dawno temu w Kole

Fabryka ZREMB – znikająca historia

13-01-2018 14:31 | Źródło: Dr Krzysztof Witkowski, "Koło-rozwój miasta ", red. P. Łączkowski | Wyświetleń artykułu: 27,192 | Komentarzy: 3

Jesteśmy obecnie świadkami wyburzania budynków fabryki ZREMB. To doskonała okazja do przypomnienia tego wycinka gospodarczych dziejów Naszego miasta, który na zawsze przechodzi do historii. Wielu Kolan rozpoczynało i kontynuowało w tym zakładzie swoją zawodową karierę...

Foto:Portal-e-kolo | Teren byłej Fabryki ZREMB
R E K L A M A

 

Miejsce fabryki ZREMB związane było już wcześniej z działalnością gospodarczą, albowiem znajdowała się tam wcześniej Fabryka Maszyn i Narzędzi Rolniczych Michała Ostrowskiego.                  

Początek fabryki ZREMB sięga 1945 r., kiedy to powstało Państwowe Przedsiębiorstwo Traktorów i Maszyn Rolniczych, które miało swoją siedzibę przy ul. Sienkiewicza 30. W 1948 r. nazwę firmy zmieniono na Techniczną Obsługę Rolnictwa. Od 1950 r. zakład przejęły Wojewódzkie Zakłady Remontowo-Montażowe w Kaliszu. W tym okresie nastąpiło poszerzenie działalności wytwórczej – zaczęto produkować części zamienne do maszyn rolniczych. W 1953 r. zakład zatrudniał 70 osób.

W 1954 r. nazwę firmy przemianowano na Oddział Remontowo-Montażowy podlegający Wojewódzkiemu Związkowi Gminnych Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Poznaniu. W okresie od 1 stycznia 1955 r. do 31 grudnia 1956 r. przedsiębiorstwo wchodziło w skład Konińskich Zakładów Przemysłu Terenowego w Koninie. Natomiast od 1 stycznia 1957 r. firma była samodzielnym zakładem funkcjonującym pod nazwą Kolskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Terenowego, podległe Wojewódzkiemu Przedsiębiorstwu Przemysłu Terenowego w Poznaniu.

Od stycznia 1964 r. zakład wszedł w skład Wielkopolskich Zakładów Mechanizacji Budownictwa ZREMB z siedzibą w Poznaniu.

W tym czasie przystąpiono do modernizacji przedsiębiorstwa. Wybudowano halę produkcyjną, kotłownię, budynek mieszkalny. Wykupiono również przyległe grunty. Nowa hala została oddana do użytku w 1969 r. Wyroby z Koła były cenionym materiałem eksportowym. W latach 1972-1977 zaczęto produkować nowy asortyment: mieszarki wirowe, pistolety do spoinowania oraz agregaty tynkarskie. W 1977 r. kolska fabryka weszła w skład Kombinatu Maszyn Budowlanych ZREMB w Poznaniu. Kolskiemu zakładowi podporządkowano Oddział w Słupcy.

Do końca swojego istnienia kolski ZREMB był przedsiębiorstwem państwowym. W czasach gospodarki rynkowej nadzór właścicielski nad nim sprawował wojewoda wielkopolski. Ostatecznie, po przeprowadzonej likwidacji, kolski zakład wykreślono z Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 11 września 2008 r.

 

 

 

 

 

R E K L A M A

Posiadasz archiwalne zdjęcia Koła?
Podziel się nimi z innymi pasjonatami
Skorzystaj z formularza
wyślij informacje lub zdjęcie

Kliknij i przejdź do formularza


Wyślij wiadomość
<
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (3) Pokaż komentarze