sim
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
bricomarche
Wiadomości Dawno temu w Kole Fabryka ZREMB – znikająca historia

Fabryka ZREMB – znikająca historia

13-01-2018 14:31 | Źródło: Dr Krzysztof Witkowski, "Koło-rozwój miasta ", red. P. Łączkowski | Wyświetleń artykułu: 14,247 | Komentarzy: 2
Fabryka ZREMB – znikająca historia
Foto:Portal-e-kolo | Teren byłej Fabryki ZREMB
zacisze
Jesteśmy obecnie świadkami wyburzania budynków fabryki ZREMB. To doskonała okazja do przypomnienia tego wycinka gospodarczych dziejów Naszego miasta, który na zawsze przechodzi do historii. Wielu Kolan rozpoczynało i kontynuowało w tym zakładzie swoją zawodową karierę...

 

Miejsce fabryki ZREMB związane było już wcześniej z działalnością gospodarczą, albowiem znajdowała się tam wcześniej Fabryka Maszyn i Narzędzi Rolniczych Michała Ostrowskiego.                  

Początek fabryki ZREMB sięga 1945 r., kiedy to powstało Państwowe Przedsiębiorstwo Traktorów i Maszyn Rolniczych, które miało swoją siedzibę przy ul. Sienkiewicza 30. W 1948 r. nazwę firmy zmieniono na Techniczną Obsługę Rolnictwa. Od 1950 r. zakład przejęły Wojewódzkie Zakłady Remontowo-Montażowe w Kaliszu. W tym okresie nastąpiło poszerzenie działalności wytwórczej – zaczęto produkować części zamienne do maszyn rolniczych. W 1953 r. zakład zatrudniał 70 osób.

W 1954 r. nazwę firmy przemianowano na Oddział Remontowo-Montażowy podlegający Wojewódzkiemu Związkowi Gminnych Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Poznaniu. W okresie od 1 stycznia 1955 r. do 31 grudnia 1956 r. przedsiębiorstwo wchodziło w skład Konińskich Zakładów Przemysłu Terenowego w Koninie. Natomiast od 1 stycznia 1957 r. firma była samodzielnym zakładem funkcjonującym pod nazwą Kolskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Terenowego, podległe Wojewódzkiemu Przedsiębiorstwu Przemysłu Terenowego w Poznaniu.

Od stycznia 1964 r. zakład wszedł w skład Wielkopolskich Zakładów Mechanizacji Budownictwa ZREMB z siedzibą w Poznaniu.

W tym czasie przystąpiono do modernizacji przedsiębiorstwa. Wybudowano halę produkcyjną, kotłownię, budynek mieszkalny. Wykupiono również przyległe grunty. Nowa hala została oddana do użytku w 1969 r. Wyroby z Koła były cenionym materiałem eksportowym. W latach 1972-1977 zaczęto produkować nowy asortyment: mieszarki wirowe, pistolety do spoinowania oraz agregaty tynkarskie. W 1977 r. kolska fabryka weszła w skład Kombinatu Maszyn Budowlanych ZREMB w Poznaniu. Kolskiemu zakładowi podporządkowano Oddział w Słupcy.

Do końca swojego istnienia kolski ZREMB był przedsiębiorstwem państwowym. W czasach gospodarki rynkowej nadzór właścicielski nad nim sprawował wojewoda wielkopolski. Ostatecznie, po przeprowadzonej likwidacji, kolski zakład wykreślono z Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 11 września 2008 r.

 

 

 

 

 

Biały Fortepian news

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku Krzysztof
Posiadasz archiwalne zdjęcia Koła?
Podziel się nimi z innymi pasjonatami
Skorzystaj z formularza
wyślij informacje lub zdjęcie

Kliknij i przejdź do formularza


Wyślij wiadomość
<
dr Krzysztof Witkowski
Kontakt z autorem: krzysiek.witkowski@onet.eu
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (2)
ewa 14-01-2018 16:10
Moj Tata tez pracowal w ZREMB-ie, w latach +/_ 1964-1969 byl nawet dyrektorem tego zakladu.
| Zgłoś do usunięcia
Agnieszka 13-01-2018 17:55
Mój śp Tato pracował w Zrembie przez kilkanaście dobrych lat. Kiedyś ten zakład napędzał gospodarczo nie tylko nasze miasto ale także gospodarkę krajową. Szkoda że te czasy w pewnym momencie się skończyły ...
| Zgłoś do usunięcia