(10)
× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Bezchmurnie 5
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Sklep Uniwersal

Autor: Dr Krzysztof Witkowski 23 Luty 2018 przeczytasz w minutę
Sklep Uniwersal
©
(10) | Czytano:
27,949 razy | przeczytasz w minutę
Uniwersal (1978 r.). Za: "Koło-rozwój miasta".

Oprócz spółdzielni, handlem na terenie Koła w okresie PRL, zajmowało się również przedsiębiorstwo państwowe o nazwie Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego Rejon Koło, które zarządzało jednym z najbardziej rozpoznawalnych sklepów...kto z nas nie pamięta sławnego Uniwersalu...

R E K L A M A
10
Czytano:
27,949 razy
Udostępnij

Początkowo, handlem zajmowało się przedsiębiorstwo państwowe Miejski Handel Detaliczny. Od 1 lipca 1976 roku przestało istnieć i placówki handlowe z towarami przemysłowymi przekazano Wojewódzkiemu Przedsiębiorstwu Handlu Wewnętrznego (WPHW) w Koninie Rejon Koło. W 1978 roku przedsiębiorstwo to zatrudniało 181 pracowników.

Jednym ze sklepów, należących do WPHW Rejon Koło, był Uniwersal (ul. Prusa). Wspaniały i duży, (jak na owe czasy), sklep powstał w II połowie lat 70-tych ubiegłego stulecia  i przyciągał całe rzesze klientów. Na parterze znajdowało się m. in. stoisko obuwnicze oraz zabawkarskie, a na piętrze tekstylia. Warto wspomnieć, że przedsiębiorstwo to posiadało m. in. jeszcze sklep meblowy na  ul. Włocławskiej, obok ulicy Powstańców Wlkp. (dzisiaj jest tam market spożywczy).

Pamiętamy również, jak na parterze tego sklepu czekało się za papierem toaletowym, wówczas towarem bardzo deficytowym i pożądanym... Jednakże ze sklepem tym związane są i przyjemniejsze wspomnienia. To tam realizowaliśmy dziecięce marzenia posiadania zabawek (drugi taki sklep był na Starym Rynku).

A jakie wspomnienia z tym sklepem mają Nasi czytelnicy?

 

R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (10)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Wyróżniony komentarz
Kolanin · 23 Luty 2018
A potem jak to w bajce ...Wilk go zeżarł z kumplem ...i pękli.
kaz · 18 Kwiecień 2021
w ktorym roku wybudowano universal budowala go uwczesna firma M.P.R.R.B W KOLE
kok · 24 Luty 2018
bardzo fajny sklep w kole w tych latach
kokoszka · 23 Luty 2018
Po tzw. transformacji prawa właścicieleśkie przejęła Telekomunikacja Polska a następnie T.P. przy niechlubnej "pomocy" Kulczyka kupiła /na machlojce zarobił 40 mln euro/ - France Telecom orange, obecnie "" Orange ""
Gość · 23 Luty 2018
W Uniwersalu fajny ,porządny był towar a nie tak jak teraz ,wszędzie chińszczyzna. Szkoda, że takich sklepów już nie ma.
Kolanin · 23 Luty 2018
A potem jak to w bajce ...Wilk go zeżarł z kumplem ...i pękli.
Sztasek · 23 Luty 2018
Zawsze będzie mi się kojarzył z kolejką po papier toaletowy ....
anonimowy · 23 Luty 2018
A czy autor (lub ktoś z czytelników) orientuje się kto jest właścicielem tego budynku? Trzeba pochwalić, że dzięki wpływom w stolicy od tego roku mieści się tam zarząd zlewni Państwowego Przedsiębiorstwa Wodnego Wody Polskie. I jest to już druga państwowa instytucja w Kole, obok działającej od kilku dekad Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej IMGW na ul. Cegielnianej.
Kolanin · 25 Luty 2018
Puknij się w łeb "anonimowy". Może zaraz powiesz, że to zasługa Posła?? Poseł odpowiada politycznie, w części, za to, że w referendum nie usunięto Pana Maciaszka, bo dał mu poparcie publicznie. Nikogo w Kole już z PIS nie wybierzemy.
?? · 24 Luty 2018
Pochwalić ? Kogo, za co ?
namer · 23 Luty 2018
Pamietam ogromne kaluze przed Uniwersalem, trzeba bylo sie niezle natrudzic zeby przejsc sucha stopa w czasie roztopow i nie tylko, wiekszy deszcz i juz tworzyly sie jeziora... Na parterze po prawo byl sklep z art. przemysłowymi i rowerami, pamietam jak mama kupila mi rower Jubilat, po lewo byl obuwniczy - chyba najlepiej zaopatrzony w latach 80-tych w Kole. Pamietam kolejki po dostawie obuwia, przepychanki, panike, klotnie kto gdzie stal, nerwy...
Miasto Koło
W ostatnim tygodniu odeszli od nas [18-02 - 25-02-2024]
11 godziny temu 11,957

W ostatnim tygodniu odeszli od nas [18-02 - 25-02-2024]

Wypadki
Zderzenie dwóch osobówek na skrzyżowaniu. Jedna osoba przewieziona do szpitala
2 dni temu 19,353

Zderzenie dwóch osobówek na skrzyżowaniu. Jedna osoba przewieziona do szpitala

Miasto Koło
Czesław Cieślak odwołany z funkcji Prezesa OSM Koło!
4 dni temu 62,094 19

Czesław Cieślak odwołany z funkcji Prezesa OSM Koło!

Zatrzymania
Trzeźwa reakcja na nietrzeźwego kierującego. Poszukiwany z blisko 3 promilami
4 dni temu 14,174 1

Trzeźwa reakcja na nietrzeźwego kierującego. Poszukiwany z blisko 3 promilami

Powiat Kolski
Przedecz stoi przed szansą zmiany burmistrza? Radny powalczy o urząd
5 dni temu 9,852 2

Przedecz stoi przed szansą zmiany burmistrza? Radny powalczy o urząd

Gmina Babiak
Gmina Babiak: wykaz nieruchomości do wynajęcia w miejscowości Lubotyń
5 dni temu 3,859

Gmina Babiak: wykaz nieruchomości do wynajęcia w miejscowości Lubotyń

R E K L A M A