sim
kwiaciarnia ewa

Sklep Uniwersal

28 dni temu | Źródło: Dr Krzysztof Witkowski | Wyświetleń artykułu: 15,192 | Komentarzy: 9
Sklep Uniwersal
Foto: | Uniwersal (1978 r.). Za: "Koło-rozwój miasta".
zacisze
Oprócz spółdzielni, handlem na terenie Koła w okresie PRL, zajmowało się również przedsiębiorstwo państwowe o nazwie Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego Rejon Koło, które zarządzało jednym z najbardziej rozpoznawalnych sklepów...kto z nas nie pamięta sławnego Uniwersalu...

Początkowo, handlem zajmowało się przedsiębiorstwo państwowe Miejski Handel Detaliczny. Od 1 lipca 1976 roku przestało istnieć i placówki handlowe z towarami przemysłowymi przekazano Wojewódzkiemu Przedsiębiorstwu Handlu Wewnętrznego (WPHW) w Koninie Rejon Koło. W 1978 roku przedsiębiorstwo to zatrudniało 181 pracowników.

Jednym ze sklepów, należących do WPHW Rejon Koło, był Uniwersal (ul. Prusa). Wspaniały i duży, (jak na owe czasy), sklep powstał w II połowie lat 70-tych ubiegłego stulecia  i przyciągał całe rzesze klientów. Na parterze znajdowało się m. in. stoisko obuwnicze oraz zabawkarskie, a na piętrze tekstylia. Warto wspomnieć, że przedsiębiorstwo to posiadało m. in. jeszcze sklep meblowy na  ul. Włocławskiej, obok ulicy Powstańców Wlkp. (dzisiaj jest tam market spożywczy).

Pamiętamy również, jak na parterze tego sklepu czekało się za papierem toaletowym, wówczas towarem bardzo deficytowym i pożądanym... Jednakże ze sklepem tym związane są i przyjemniejsze wspomnienia. To tam realizowaliśmy dziecięce marzenia posiadania zabawek (drugi taki sklep był na Starym Rynku).

A jakie wspomnienia z tym sklepem mają Nasi czytelnicy?

 

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku Krzysztof
Posiadasz archiwalne zdjęcia Koła?
Podziel się nimi z innymi pasjonatami
Skorzystaj z formularza
wyślij informacje lub zdjęcie

Kliknij i przejdź do formularza


Wyślij wiadomość
<
dr Krzysztof Witkowski
Kontakt z autorem: krzysiek.witkowski@onet.eu
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (9)
kok 26 dni temu
bardzo fajny sklep w kole w tych latach
| Zgłoś do usunięcia
kokoszka 27 dni temu
Po tzw. transformacji prawa właścicieleśkie przejęła Telekomunikacja Polska a następnie T.P. przy niechlubnej "pomocy" Kulczyka kupiła /na machlojce zarobił 40 mln euro/ - France Telecom orange, obecnie "" Orange ""
| Zgłoś do usunięcia
Gość 27 dni temu
W Uniwersalu fajny ,porządny był towar a nie tak jak teraz ,wszędzie chińszczyzna. Szkoda, że takich sklepów już nie ma.
| Zgłoś do usunięcia
Kolanin 27 dni temu
A potem jak to w bajce ...Wilk go zeżarł z kumplem ...i pękli.
| Zgłoś do usunięcia
Sztasek 27 dni temu
Zawsze będzie mi się kojarzył z kolejką po papier toaletowy ....
| Zgłoś do usunięcia
anonimowy 27 dni temu
A czy autor (lub ktoś z czytelników) orientuje się kto jest właścicielem tego budynku? Trzeba pochwalić, że dzięki wpływom w stolicy od tego roku mieści się tam zarząd zlewni Państwowego Przedsiębiorstwa Wodnego Wody Polskie. I jest to już druga państwowa instytucja w Kole, obok działającej od kilku dekad Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej IMGW na ul. Cegielnianej.
| Zgłoś do usunięcia
Kolanin 25 dni temu
Puknij się w łeb "anonimowy". Może zaraz powiesz, że to zasługa Posła?? Poseł odpowiada politycznie, w części, za to, że w referendum nie usunięto Pana Maciaszka, bo dał mu poparcie publicznie. Nikogo w Kole już z PIS nie wybierzemy.
?? 26 dni temu
Pochwalić ? Kogo, za co ?
namer 28 dni temu
Pamietam ogromne kaluze przed Uniwersalem, trzeba bylo sie niezle natrudzic zeby przejsc sucha stopa w czasie roztopow i nie tylko, wiekszy deszcz i juz tworzyly sie jeziora... Na parterze po prawo byl sklep z art. przemysłowymi i rowerami, pamietam jak mama kupila mi rower Jubilat, po lewo byl obuwniczy - chyba najlepiej zaopatrzony w latach 80-tych w Kole. Pamietam kolejki po dostawie obuwia, przepychanki, panike, klotnie kto gdzie stal, nerwy...
| Zgłoś do usunięcia