(10)
Bezchmurnie 9
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Sklep Uniwersal

Sklep Uniwersal

Autor: Dr Krzysztof Witkowski bardzo dawno temu
Sklep Uniwersal
©
Komentarzy: 10 Czytano:
27,123 razy |
Uniwersal (1978 r.). Za: "Koło-rozwój miasta".
Oprócz spółdzielni, handlem na terenie Koła w okresie PRL, zajmowało się również przedsiębiorstwo państwowe o nazwie Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego Rejon Koło, które zarządzało jednym z najbardziej rozpoznawalnych sklepów...kto z nas nie pamięta sławnego Uniwersalu...
R E K L A M A
10
Czytano:
27,123 razy
Udostępnij

Początkowo, handlem zajmowało się przedsiębiorstwo państwowe Miejski Handel Detaliczny. Od 1 lipca 1976 roku przestało istnieć i placówki handlowe z towarami przemysłowymi przekazano Wojewódzkiemu Przedsiębiorstwu Handlu Wewnętrznego (WPHW) w Koninie Rejon Koło. W 1978 roku przedsiębiorstwo to zatrudniało 181 pracowników.

Jednym ze sklepów, należących do WPHW Rejon Koło, był Uniwersal (ul. Prusa). Wspaniały i duży, (jak na owe czasy), sklep powstał w II połowie lat 70-tych ubiegłego stulecia  i przyciągał całe rzesze klientów. Na parterze znajdowało się m. in. stoisko obuwnicze oraz zabawkarskie, a na piętrze tekstylia. Warto wspomnieć, że przedsiębiorstwo to posiadało m. in. jeszcze sklep meblowy na  ul. Włocławskiej, obok ulicy Powstańców Wlkp. (dzisiaj jest tam market spożywczy).

Pamiętamy również, jak na parterze tego sklepu czekało się za papierem toaletowym, wówczas towarem bardzo deficytowym i pożądanym... Jednakże ze sklepem tym związane są i przyjemniejsze wspomnienia. To tam realizowaliśmy dziecięce marzenia posiadania zabawek (drugi taki sklep był na Starym Rynku).

A jakie wspomnienia z tym sklepem mają Nasi czytelnicy?

 

Oceń artykuł

średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
newsletter

Korzystaj z newslettera

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych

R E K L A M A
Komentarze (10)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Wyróżniony komentarz
Kolanin · bardzo dawno temu
A potem jak to w bajce ...Wilk go zeżarł z kumplem ...i pękli.
kaz · bardzo dawno temu
w ktorym roku wybudowano universal budowala go uwczesna firma M.P.R.R.B W KOLE
kok · bardzo dawno temu
bardzo fajny sklep w kole w tych latach
kokoszka · bardzo dawno temu
Po tzw. transformacji prawa właścicieleśkie przejęła Telekomunikacja Polska a następnie T.P. przy niechlubnej "pomocy" Kulczyka kupiła /na machlojce zarobił 40 mln euro/ - France Telecom orange, obecnie "" Orange ""
Gość · bardzo dawno temu
W Uniwersalu fajny ,porządny był towar a nie tak jak teraz ,wszędzie chińszczyzna. Szkoda, że takich sklepów już nie ma.
Kolanin · bardzo dawno temu
A potem jak to w bajce ...Wilk go zeżarł z kumplem ...i pękli.
Sztasek · bardzo dawno temu
Zawsze będzie mi się kojarzył z kolejką po papier toaletowy ....
anonimowy · bardzo dawno temu
A czy autor (lub ktoś z czytelników) orientuje się kto jest właścicielem tego budynku? Trzeba pochwalić, że dzięki wpływom w stolicy od tego roku mieści się tam zarząd zlewni Państwowego Przedsiębiorstwa Wodnego Wody Polskie. I jest to już druga państwowa instytucja w Kole, obok działającej od kilku dekad Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej IMGW na ul. Cegielnianej.
Kolanin · bardzo dawno temu
Puknij się w łeb "anonimowy". Może zaraz powiesz, że to zasługa Posła?? Poseł odpowiada politycznie, w części, za to, że w referendum nie usunięto Pana Maciaszka, bo dał mu poparcie publicznie. Nikogo w Kole już z PIS nie wybierzemy.
?? · bardzo dawno temu
Pochwalić ? Kogo, za co ?
namer · bardzo dawno temu
Pamietam ogromne kaluze przed Uniwersalem, trzeba bylo sie niezle natrudzic zeby przejsc sucha stopa w czasie roztopow i nie tylko, wiekszy deszcz i juz tworzyly sie jeziora... Na parterze po prawo byl sklep z art. przemysłowymi i rowerami, pamietam jak mama kupila mi rower Jubilat, po lewo byl obuwniczy - chyba najlepiej zaopatrzony w latach 80-tych w Kole. Pamietam kolejki po dostawie obuwia, przepychanki, panike, klotnie kto gdzie stal, nerwy...
Inne
Znaleziono ciało mężczyzny w stawie
16 godziny temu 22,479
R E K L A M A