R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Dawno temu w Kole

Budynek Starostwa Powiatowego

18-05-2018 09:16 | Źródło: Dr Krzysztof Witkowski | Wyświetleń artykułu: 17,171 | Komentarzy: 1

Któż z Nas nie kojarzy okazałego budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Sienkiewicza 23? Wielu z naszych mieszkańców pracowało tam lub załatwiało swoje urzędowe sprawy. Od początku swego istnienia obiekt związany jest z dziejami administracji.

Foto:T. Nowak | Budynek Starostwa (widokówka z 1987 r), wyd. KAW, Ze zb. autora tekstu
R E K L A M A

Od najdawniejszych czasów władze miejskie miały swoją siedzibę w Ratuszu. Natomiast, po 1945 roku, Starostwo Powiatowe mieściło się w obecnym budynku Szkoły Muzycznej. Jednakże wydział oświaty starostwa mieścił się w Sejmiku (była tam też biblioteka), wydział komunikacji znajdował się w nieistniejącym już budynku PKS-u, a wydział finansowy starostwa był w obecnym budynku Urzędu Miasta (między kościołami).

Sytuacja taka wymagała budowy nowego i nowoczesnego, jak na ówczesne czasy, budynku administracji powiatowej W 1968 roku oddano do użytku budynek obecnego Starostwa Powiatowego (widoczny tutaj na widokówce z 1987 roku). Miała tam swoją siedzibę administracja powiatowa. 

W 1975 roku zlikwidowano powiaty. Wtedy to do budynku przeniosła się prokuratura, która znajduje się tam do dnia dzisiejszego. Oprócz prokuratury, swoją siedzibę miał tam przez jakiś czas również Wojewódzki Związek Kółek i Organizacji Rolniczych (później przeniesiony do Konina) oraz Wojewódzki Zarząd Inwestycji Rolniczych.

W 1979 roku rozpoczęto remont Ratusza i w związku z tym do budynku obecnego Starostwa przeprowadził się Urząd Miejski na czele z naczelnikiem (był to odpowiednik dzisiejszej funkcji burmistrza; nie był on jednak wybierany przez mieszkańców, a nominowany przez wojewodę). W związku z katastrofą budowlaną Ratusza w 1987 roku, obecność urzędników miejskich w tym obiekcie przedłużyła się, aż do 2001 roku. W II połowie lat 70-tych do budynku wprowadzili się również urzędnicy gminy Koło, którzy pracują tam do dzisiaj.

Od 1998 roku, kiedy weszły w życie przepisy wprowadzające reformę administracji samorządowej, budynek znowu stał się siedzibą administracji powiatowej (wcześniej istniał tam już zalążek powiatu w postaci tzw. Urzędu Rejonowego). Obecnie, pracują tam urzędnicy Starostwa Powiatowego, jak również swoją siedzibę mają tam władze powiatu kolskiego (zarząd powiatu na czele ze starostą oraz rada powiatu). W ostatnich latach budynek przeszedł gruntowny remont, a na szczególną uwagę zasługuje pięknie odnowiona sala sesyjna z herbami gmin powiatu kolskiego.

Widokówka z 1987 r. wydana przez KAW. Fot. T. Nowak. Ze zbiorów własnych autora tekstu.

R E K L A M A

Posiadasz archiwalne zdjęcia Koła?
Podziel się nimi z innymi pasjonatami
Skorzystaj z formularza
wyślij informacje lub zdjęcie

Kliknij i przejdź do formularza


Wyślij wiadomość
<
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (1) Pokaż komentarze