(1)
Mgła 11
Popularne tagi:

Budynek Starostwa Powiatowego

Autor: Dr Krzysztof Witkowski 18 Maj 2018 przeczytasz w ok. 2 min.
Budynek Starostwa Powiatowego
© T. Nowak
(1) | Czytano:
18,628 razy | przeczytasz w ok. 2 min.
Budynek Starostwa (widokówka z 1987 r), wyd. KAW, Ze zb. autora tekstu

Któż z Nas nie kojarzy okazałego budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Sienkiewicza 23? Wielu z naszych mieszkańców pracowało tam lub załatwiało swoje urzędowe sprawy. Od początku swego istnienia obiekt związany jest z dziejami administracji.

R E K L A M A
1
Czytano:
18,628 razy
Udostępnij

Od najdawniejszych czasów władze miejskie miały swoją siedzibę w Ratuszu. Natomiast, po 1945 roku, Starostwo Powiatowe mieściło się w obecnym budynku Szkoły Muzycznej. Jednakże wydział oświaty starostwa mieścił się w Sejmiku (była tam też biblioteka), wydział komunikacji znajdował się w nieistniejącym już budynku PKS-u, a wydział finansowy starostwa był w obecnym budynku Urzędu Miasta (między kościołami).

Sytuacja taka wymagała budowy nowego i nowoczesnego, jak na ówczesne czasy, budynku administracji powiatowej W 1968 roku oddano do użytku budynek obecnego Starostwa Powiatowego (widoczny tutaj na widokówce z 1987 roku). Miała tam swoją siedzibę administracja powiatowa. 

W 1975 roku zlikwidowano powiaty. Wtedy to do budynku przeniosła się prokuratura, która znajduje się tam do dnia dzisiejszego. Oprócz prokuratury, swoją siedzibę miał tam przez jakiś czas również Wojewódzki Związek Kółek i Organizacji Rolniczych (później przeniesiony do Konina) oraz Wojewódzki Zarząd Inwestycji Rolniczych.

W 1979 roku rozpoczęto remont Ratusza i w związku z tym do budynku obecnego Starostwa przeprowadził się Urząd Miejski na czele z naczelnikiem (był to odpowiednik dzisiejszej funkcji burmistrza; nie był on jednak wybierany przez mieszkańców, a nominowany przez wojewodę). W związku z katastrofą budowlaną Ratusza w 1987 roku, obecność urzędników miejskich w tym obiekcie przedłużyła się, aż do 2001 roku. W II połowie lat 70-tych do budynku wprowadzili się również urzędnicy gminy Koło, którzy pracują tam do dzisiaj.

Od 1998 roku, kiedy weszły w życie przepisy wprowadzające reformę administracji samorządowej, budynek znowu stał się siedzibą administracji powiatowej (wcześniej istniał tam już zalążek powiatu w postaci tzw. Urzędu Rejonowego). Obecnie, pracują tam urzędnicy Starostwa Powiatowego, jak również swoją siedzibę mają tam władze powiatu kolskiego (zarząd powiatu na czele ze starostą oraz rada powiatu). W ostatnich latach budynek przeszedł gruntowny remont, a na szczególną uwagę zasługuje pięknie odnowiona sala sesyjna z herbami gmin powiatu kolskiego.

Widokówka z 1987 r. wydana przez KAW. Fot. T. Nowak. Ze zbiorów własnych autora tekstu.

R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (1)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
nemo · 21 Maj 2018
starostwo powiatowe trzeba zlikwidować bo do niczego nie jest potrzebne
Biblioteka
Basia w pociągu relacji
1 dzień temu 973

Basia w pociągu relacji "Pisarz-Czytelnik"

Biblioteka
Zofia Stanecka w Kole
1 dzień temu 1,714

Zofia Stanecka w Kole

Inne
Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [17.05.2024 -24.05.2024]
1 dzień temu 2,069

Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [17.05.2024 -24.05.2024]

Gmina Przedecz
Prezydent Andrzej Duda ponownie w naszym powiecie!
1 dzień temu 12,956 11

Prezydent Andrzej Duda ponownie w naszym powiecie!

Miasto Koło
Miasto i Mundurowi Dzieciom - festyn sportowy
2 dni temu 3,268 2

Miasto i Mundurowi Dzieciom - festyn sportowy

Miasto Koło
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zaprasza na rodzinny piknik
2 dni temu 2,513

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zaprasza na rodzinny piknik

1 dzień temu 1714
R E K L A M A