R E K L A M A
ren
R E K L A M A
myjnia kolo
Wiadomości Dawno temu w Kole

Osiedle Broniewskiego

29-06-2018 11:35 | Źródło: Dr Krzysztof Witkowski, Jerzy Przybylski | Wyświetleń artykułu: 16,543 | Komentarzy: 8
Któż z nas nie zna jednego z najstarszych kolskich osiedli, a mianowicie osiedla Broniewskiego? Wychowały się i mieszkają tutaj kolejne pokolenia Naszych mieszkańców.
Osiedle Broniewskiego
Foto:nieznany | Na zdj. blok przy ul. Broniewskiego 13. Ze zb. J. Moleskiej. -l. 70-te
R E K L A M A
Biuro podatkowe Buczkowski

Z osiedlem Broniewskiego z wiązana jest również historia kolskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, albowiem przed wybudowaniem pawilonu przy ulicy Wojciechowskiego 30, jej biura znajdowały się początkowo w piwnicy bloku nr 11, a później w bloku nr 21 (tam, gdzie była apteka „Aspirynka”).

Pierwszym wybudowanym na tym osiedlu był budynek nr 3 (lata 60-te XX w.). Później, Spółdzielnia Mieszkaniowa postawiła jeszcze bloki nr 5, 7, 9 i 11.

Następnie fabryka KORUND sfinansowała bloki nr 8, 10 i 12 (powstały do lat 70-tych XX w.).  Z kolei na początku lat 70-tych zbudowano budynki nr 13 i 15 (na zdjęciu widać na pierrwszym planie blok przy ul. Broniewskiego 13, dalej nr 15 i 19). Później powstał blok numer 21 i Wojciechowskiego 19.

Ostatnimi jakie wybudowano na tym osiedlu są bloki numer 16, 18 i 20 (znajdują się one za byłym sklepem samoobsługowym Społem, tzw. SAM-em).

Warto dodać, że budynki te pochodzą jeszcze z okresu przed „wielką płytą”, a więc wybudowane zostały z cegły. Początkowo budynki wyposażone były jeszcze w kuchnie węglowe, które starsi mieszkańcy z pewnością pamiętają...

Jakie Państwo macie wspomnienia związane z tym osiedlem?

 

Pozdrawiam serdecznie

Krzysztof Witkowski

redaktor działu

Materiał naszej telewizji

 Uroczyste przekazanie Głosu Koła do biblioteki 


Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Posiadasz archiwalne zdjęcia Koła?
Podziel się nimi z innymi pasjonatami
Skorzystaj z formularza
wyślij informacje lub zdjęcie

Kliknij i przejdź do formularza


Wyślij wiadomość
<
dr Krzysztof Witkowski
Kontakt z autorem: krzysiek.witkowski@onet.eu
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (8) Pokaż komentarze