R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Dawno temu w Kole

Osiedle Broniewskiego

29-06-2018 11:35 | Źródło: Dr Krzysztof Witkowski, Jerzy Przybylski | Wyświetleń artykułu: 29,685 | Komentarzy: 8

Któż z nas nie zna jednego z najstarszych kolskich osiedli, a mianowicie osiedla Broniewskiego? Wychowały się i mieszkają tutaj kolejne pokolenia Naszych mieszkańców.

Foto:nieznany | Na zdj. blok przy ul. Broniewskiego 13. Ze zb. J. Moleskiej. -l. 70-te
R E K L A M A

Z osiedlem Broniewskiego z wiązana jest również historia kolskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, albowiem przed wybudowaniem pawilonu przy ulicy Wojciechowskiego 30, jej biura znajdowały się początkowo w piwnicy bloku nr 11, a później w bloku nr 21 (tam, gdzie była apteka „Aspirynka”).

Pierwszym wybudowanym na tym osiedlu był budynek nr 3 (lata 60-te XX w.). Później, Spółdzielnia Mieszkaniowa postawiła jeszcze bloki nr 5, 7, 9 i 11.

Następnie fabryka KORUND sfinansowała bloki nr 8, 10 i 12 (powstały do lat 70-tych XX w.).  Z kolei na początku lat 70-tych zbudowano budynki nr 13 i 15 (na zdjęciu widać na pierrwszym planie blok przy ul. Broniewskiego 13, dalej nr 15 i 19). Później powstał blok numer 21 i Wojciechowskiego 19.

Ostatnimi jakie wybudowano na tym osiedlu są bloki numer 16, 18 i 20 (znajdują się one za byłym sklepem samoobsługowym Społem, tzw. SAM-em).

Warto dodać, że budynki te pochodzą jeszcze z okresu przed „wielką płytą”, a więc wybudowane zostały z cegły. Początkowo budynki wyposażone były jeszcze w kuchnie węglowe, które starsi mieszkańcy z pewnością pamiętają...

Jakie Państwo macie wspomnienia związane z tym osiedlem?

 

Pozdrawiam serdecznie

Krzysztof Witkowski

redaktor działu

R E K L A M A

Posiadasz archiwalne zdjęcia Koła?
Podziel się nimi z innymi pasjonatami
Skorzystaj z formularza
wyślij informacje lub zdjęcie

Kliknij i przejdź do formularza


Wyślij wiadomość
<
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (8) Pokaż komentarze