R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Inne

Składnik broni chemicznej znaleziony w chodowskich beczkach

02-11-2019 08:13 | Źródło: Redakcja portalu e-kolo.pl | Wyświetleń artykułu: 23,636 | Komentarzy: 8

Przyglądamy się nadal niebezpiecznym pojemnikom znalezionym na terenie gminy Chodów. Dziś jesteśmy w posiadaniu nazw części zidentyfikowanych substancji. Trwa nadal ustalenie właściciela tych beczek.

Foto:e-kolo.pl
R E K L A M A

W piątek 26-tego października mieszkańcy miejscowości Szołajdy wraz z sołtysem i Wójtem Gminy Chodów poinformowali służby ratunkowe o zbiornikach z nieznaną substancją przetrzymywaną na terenie opuszczonego gospodarstwa. Na miejsce przybyły zastępy straży pożarnej z Poznania wyspecjalizowane w działaniach chemicznych oraz funkcjonariusze Policji działający pod nadzorem prokuratury.

Kilka dni temu mieszkańców obiegła informacja jakoby jedną z substancji przechowywanych w pobliżu ich miejsc zamieszkania był śmiercionośny sarin. Postanowiliśmy to sprawdzić. Prokuratura Okręgowa w Koninie zaprzeczyła jakoby posiadała informacje o w/w substacji, o tej konkretnej nazwie. Kolejny telefon wykonaliśmy do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu, który również zaprzeczył jakoby sarin został zidentyfikowany. Na końcu również Komenda Wojewódzka Państwowoej Straży Pożarnej w Poznaniu, która to pracuje nadal nad sprawą z m. Szołajdy - stanowczo zaprzeczyła.

To, że sarin nie został zidentyfikowany nie oznacza wcale, że substancje znajdujące się w 1000-litrowych pojemnikach są bezpiecznie. Wiele z nich jest niebezpiecznych i w razie wycieku do gruntu lub bezpośrednim kontakcie z człowiekiem stanowią realne niebezpieczeńśtwo dla życia i zdrowia.

Zidentyfikowano część substancji z beczek! Trwa śledztwo

We wsi Szołajdy (gm. Chodów) mieszkańcy wraz z sołtysem zawiadomili Wójta gminy o niecodziennym znalezisku. Okazało się,...

Czytaj więcej

Łącznie poprano 22 próbki z pojemników wskazanych przez Policję. Ratownicy w działaniach używali ubrań ochronnych- chemicznych, sprzęt ochronny dróg oddechowych oraz urządzenia wykrywacze i pomiarowe. Policja jest w posiadaniu dokumentacji fotograficznej potwierdzającej w których pojemnikach znajduje się zidentyfikowana substancja. W poszczególnych pojemnikach zidentyfikowano następujące substancje: chlorek heksadecylotrimetyloamoniowy (CAS: 112-02-7), tri (proplene glycol) diacrylate (CAS: 42978-66-5), glikol propylenowy (CAS: 57-55-6), aceton 75% (CAS: 67-64-1), kwas 4-toluenosulfonowy (CAS: 6192-52-5), trichlorek fosforylu (CAS: 10025-87-3) - substancja wyszczególniona w załączniku Konwencji o Zakazie Broni Chemicznej. Część badanych substancji nie została zidentyfikowana - sprzęt pomiarowy znajdujący się na miejscu akcji nie był w stanie określić rodzaju substancji. Za pomocą koparki zadysponowanej przez Wójta Gminy Chodów zdjęto warstwę ziemi którą przykryte były zakopane pojemniki. Z uwagi na uszkodzenia zakopanych pojemników typu DPPL, odstąpiono od ich całkowitego wydobycia. Próbki gleby do analizy zostały zabezpieczone przez przedstawiciela GIOŚ.

- czytamy w notatce Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kole

Trichlorek fosforyl jest jednym z surowców, które mogą służyć do produkcji pochodnych kwasu fosforowego(V) działających na układ nerwowy człowieka, tzw. środków paralityczno- -drgawkowych, uznanych za najgroźniejsze bojowe środki trujące.

W Szołajdach śledztwo będzie prowadzone nadal. Laboratoria nadal nie posiadają wszystkich zidentyfikowanych nazw pobranych do badań substancji.   

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
Byłeś/aś świadkiem wypadku, pożaru?
Podziel się wiadomością z nami!
Skorzystaj z formularza
wyślij informacje lub zdjęcie

Kliknij i przejdź do formularza


Wyślij wiadomość

Zachowujemy anonimowość

DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (8) Pokaż komentarze