R E K L A M A
ren
R E K L A M A
apteka
Wiadomości Inne

Składnik broni chemicznej znaleziony w chodowskich beczkach

16 dni temu | Źródło: Redakcja portalu e-kolo.pl | Wyświetleń artykułu: 18,873 | Komentarzy: 8
Przyglądamy się nadal niebezpiecznym pojemnikom znalezionym na terenie gminy Chodów. Dziś jesteśmy w posiadaniu nazw części zidentyfikowanych substancji. Trwa nadal ustalenie właściciela tych beczek.
Składnik broni chemicznej znaleziony w chodowskich beczkach
Foto:e-kolo.pl

W piątek 26-tego października mieszkańcy miejscowości Szołajdy wraz z sołtysem i Wójtem Gminy Chodów poinformowali służby ratunkowe o zbiornikach z nieznaną substancją przetrzymywaną na terenie opuszczonego gospodarstwa. Na miejsce przybyły zastępy straży pożarnej z Poznania wyspecjalizowane w działaniach chemicznych oraz funkcjonariusze Policji działający pod nadzorem prokuratury.

Kilka dni temu mieszkańców obiegła informacja jakoby jedną z substancji przechowywanych w pobliżu ich miejsc zamieszkania był śmiercionośny sarin. Postanowiliśmy to sprawdzić. Prokuratura Okręgowa w Koninie zaprzeczyła jakoby posiadała informacje o w/w substacji, o tej konkretnej nazwie. Kolejny telefon wykonaliśmy do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu, który również zaprzeczył jakoby sarin został zidentyfikowany. Na końcu również Komenda Wojewódzka Państwowoej Straży Pożarnej w Poznaniu, która to pracuje nadal nad sprawą z m. Szołajdy - stanowczo zaprzeczyła.

To, że sarin nie został zidentyfikowany nie oznacza wcale, że substancje znajdujące się w 1000-litrowych pojemnikach są bezpiecznie. Wiele z nich jest niebezpiecznych i w razie wycieku do gruntu lub bezpośrednim kontakcie z człowiekiem stanowią realne niebezpieczeńśtwo dla życia i zdrowia.

Zidentyfikowano część substancji z beczek! Trwa śledztwo

We wsi Szołajdy (gm. Chodów) mieszkańcy wraz z sołtysem zawiadomili Wójta gminy o niecodziennym znalezisku. Okazało się,...

24 dni temu |   60,232 |  3

Łącznie poprano 22 próbki z pojemników wskazanych przez Policję. Ratownicy w działaniach używali ubrań ochronnych- chemicznych, sprzęt ochronny dróg oddechowych oraz urządzenia wykrywacze i pomiarowe. Policja jest w posiadaniu dokumentacji fotograficznej potwierdzającej w których pojemnikach znajduje się zidentyfikowana substancja. W poszczególnych pojemnikach zidentyfikowano następujące substancje: chlorek heksadecylotrimetyloamoniowy (CAS: 112-02-7), tri (proplene glycol) diacrylate (CAS: 42978-66-5), glikol propylenowy (CAS: 57-55-6), aceton 75% (CAS: 67-64-1), kwas 4-toluenosulfonowy (CAS: 6192-52-5), trichlorek fosforylu (CAS: 10025-87-3) - substancja wyszczególniona w załączniku Konwencji o Zakazie Broni Chemicznej. Część badanych substancji nie została zidentyfikowana - sprzęt pomiarowy znajdujący się na miejscu akcji nie był w stanie określić rodzaju substancji. Za pomocą koparki zadysponowanej przez Wójta Gminy Chodów zdjęto warstwę ziemi którą przykryte były zakopane pojemniki. Z uwagi na uszkodzenia zakopanych pojemników typu DPPL, odstąpiono od ich całkowitego wydobycia. Próbki gleby do analizy zostały zabezpieczone przez przedstawiciela GIOŚ.

- czytamy w notatce Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kole

Trichlorek fosforyl jest jednym z surowców, które mogą służyć do produkcji pochodnych kwasu fosforowego(V) działających na układ nerwowy człowieka, tzw. środków paralityczno- -drgawkowych, uznanych za najgroźniejsze bojowe środki trujące.

W Szołajdach śledztwo będzie prowadzone nadal. Laboratoria nadal nie posiadają wszystkich zidentyfikowanych nazw pobranych do badań substancji.   

Materiał naszej telewizji

 Do Kłodawy trafi nowa karetka. Dotacja 400 000 złotych  


Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Byłeś/aś świadkiem wypadku, pożaru?
Podziel się wiadomością z nami!
Skorzystaj z formularza
wyślij informacje lub zdjęcie

Kliknij i przejdź do formularza


Wyślij wiadomość

Zachowujemy anonimowość

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (8) Pokaż komentarze