(1)
Słonecznie 12
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Jubileuszowa Barbórka w Kopalni Soli w Kłodawie. To już 70 lat

Autor: Redakcja e-kolo.pl 06 Grudzień 2019 przeczytasz w ok. 6 min.
Jubileuszowa Barbórka w Kopalni Soli w Kłodawie. To już 70 lat
© Starostwo Kolskie
(1) | Czytano:
17,347 razy | przeczytasz w ok. 6 min.

4 grudnia górnicy w całym kraju świętowali swoje święto, tzw. Barbórkę. Nie inaczej było w Kopalni Soli w Kłodawie, gdzie dodatkowo obchodzono jubileusz 70-lecia powstania kopalni.

R E K L A M A
1
Czytano:
17,347 razy
Udostępnij

Rok 2019 to dla Kopalni Soli „KŁODAWA” S.A. rok jubileuszowy.

Historia kopalni sięga jeszcze lat przedwojennych, kiedy to na terenie całego kraju prowadzono poszukiwania złóż ropy. Również w okolicach Kłodawy. Tutaj napotkano jednak na potężny wysad solny. Początkowo wszystko wskazywało na złoża soli potasowych, jak okazało się w późniejszym okresie kłodawski wysad solny to wysad soli kamiennej.

Decyzja o powstaniu przedsiębiorstwa zapadła w październiku 1949r. Rozpoczęto budowę kopalni oraz zakładu przeróbczego. Pierwsze tony soli kamiennej wydobyto w Kłodawie w roku 1956. W 1958 roku zmieniono nazwę przedsiębiorstwa powołując Kopalnię Soli „Kłodawa”. Zakład ten z założenia miał wydobywać 450 tys. ton soli rocznie. Poziom ten osiągnięto 10 lat później.

Lata 70-te to okres dynamicznej rozbudowy przedsiębiorstwa i wzrostu wydobycia do poziomu 1 miliona ton rocznie. Z założenia największym odbiorcą kłodawskiej soli był w tym czasie przemysł. Dekoniunktura w przemyśle w latach 80-tych i 90-tych doprowadziła do znacznego spadku zapotrzebowania a przez to i wydobycia soli. Od roku 1995 wydobycie soli w kłodawskiej kopalni systematycznie wzrastało. Związane to było przede wszystkim z rozwojem sieci dróg w Polsce oraz rozwojem rolnictwa. Na obecną chwilę wydobycie oscyluje w granicach 650 tys ton.

Początek XXI wieku zapisał się na kartach kopalni udostępnieniem do zwiedzania, jednej z najgłębszych na świecie, podziemnej trasy turystycznej. Wędrówka labiryntem korytarzy 600 metrów pod ziemią to niepowtarzalna okazja do obcowania z solnymi cudami natury stworzonymi 250 milionów lat temu. W 2007 roku w podziemiach kłodawskiej solnicy  odbył się tzw „koncert na najniższym poziomie”. Muzycy Filharmonii Kaliskiej wraz z wirtuozem skrzypiec Dmitrijem Vasiliewem zagrali „Cztery pory roku „ Antonio Vivaldiego. Wydarzenie to, jako rekord odnotowano w Księdze Rekordów Giunnesa. Koncert ten zbiegł się z wpisaniem wybranych stanowisk geologicznych Kłodawskiej Podziemnej Trasy Turystycznej do Rejestru Zabytków.

Ostatnie lata to czas inwestycji w park maszynowy. Poza urządzeniami zakupionymi do produkcji bezpośrednio na dole kopalni, zakupiono i wdrożono nowoczesne linie technologiczne do produkcji lizawek solnych, soli spożywczej czy też linię do produkcji soli workowanej. Systematycznie zwiększana jest powierzchnia magazynowa. W roku bieżącym wybudowano magazyn mogący pomieści do 35 tys. ton soli luzem. Zwiększył on zdolności magazynowe kopalni o 50% do poziomu 100 tys ton.

W roku 2018 kopalnia uzyskała kolejną koncesję na wydobycie soli kamiennej. Koncesja na 33 lata pozwala mieszkańcom Kłodawy z optymizmem patrzeć w przyszłość. Tym samych kłodawska kopalnia ma szansę funkcjonowania nawet 100 lat.

MATERIAŁ WIDEO
MATERIAŁ WIDEO


Barbórka 600 metrów pod ziemią

Zanim tradycyjnie wszyscy goście udali się do groty znajdującej się w korytarzach kopalni - wzięli udział w mszy św. w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP w Kłodawie. O godzinie 11:00 w kopalnianej kaplicy św. Kingi odmówiono modlitwę za tragnicznie zmarłych pracowników Kopali Soli w Kłodawie.

Na uroczystej gali pojawili się m.in.  Ksiądz Biskup Wiesław Mering, Wicewojewoda Wielkopolski Aneta Niestrawska, Dyrektor  Wydziału Infrastruktury I Rolnictwa Tomasz Małyszka, Poseł na Sejm RP Leszek Galemba, Poseł na Sejm RP Zbigniew Hoffmann, Zastępca Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Poznaniu Sylwester Janiów, Starosta Kolski Robert Kropidłowski, Wicestarosta Kolski Sylwester Chęciński, Komendant Powiatowy Policji w Kole Artur  Foryński , Państwowy Instytut Geologiczny w Poznaniu Grzegorz Czapowski, Wójt Gminy Olszówka  Włodzimierz Fraszczyk, Wójt Gminy Chodów Marek Kowalewski, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarni – Epidemiologicznej w Kole  Ewa Lewicka, Dyrektor Departamentu Inwestycji Kapitałowych Agencji Rozwoju Przemysłu S. A. Bartosz Majewski,  Przewodnicząca Rady Nadzorczej Kopalni Soli ,,Kłodawa” S. A. Agencja Rozwoju Przemysłu S. A. Joanna Bryx-Ogrodnik.

Na tę okoliczność odczytany został list Prezydenta RP Andrzeja Dudy przez minister Halinę Szymańską:

W dniu patronalnego święta pracowników przemysłu wydobywczego proszę Państwa o przyjęcie uroczystych gratulacji, podziękowań i życzeń. Z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 70-lecia Kopalni Soli „Kłodawa” pragnę pogratulować Państwu indywidualnych osiągnięć zawodowych, którymi umacniają Państwo pozycję rynkową i zasłużoną sławę tej największej czynnej kopalni soli na naszym kontynencie. To również owoce Państwa pracy sprawiły, że nasza gospodarka narodowa odnotowała kolejny rok wzrostu, a Polacy z nadzieją spoglądają w przyszłość swoją i swoich bliskich. W imieniu całej społeczności obywateli Rzeczypospolitej oraz moim własnym najserdeczniej dziękuję za Państwa fachowość i sumienność, za codzienne pielęgnowanie górniczego etosu pracy. Dziękuję Państwu za to, że ogromnie poszukiwany i ceniony już od tysiącleci skarb, jakim jest sól – a szczególnie wysokiej jakości sól kamienna ze złoża kłodawskiego – nie spoczywa ukryty w ziemi, lecz może służyć nam wszystkim.

Każdego czwartego grudnia z podziwem i wdzięcznością myślimy o górnikach, którzy z dala od rodzin, w trudnych, a nierzadko skrajnie trudnych warunkach wykonują swoją niezastąpioną pracę. Jednocześnie składamy hołd tym, którzy prosto ze swoich miejsc pracy odeszli na wieczną szychtę. Tylko w tym roku było ich ponad dwudziestu. Dzisiaj, zgodnie z wielowiekową tradycją, podczas uroczystości barbórkowych w Kopalni „Kłodawa” nie zabraknie nabożeństw w intencji jej tragicznie zmarłych pracowników. Łączę się z Państwem w modlitewnej pamięci o nich. Ich najbliższym życzę wytrwałości, duchowego pokrzepienia i wszelkiego potrzebnego wsparcia.

Ceremoniał barbórkowy to między innymi górnicze szpady i mundury. Prawo do ich noszenia jest wielkim przywilejem. Polscy górnicy udowodnili, że potrafią walczyć. Nie tylko z potężnymi siłami natury i z własną ludzką słabością, lecz także w obronie wolności i sprawiedliwości; za Polskę, za wiarę, mowę i tradycje ojców. W tym roku, w setną rocznicę wybuchu pierwszego powstania śląskiego oraz w 30 lat od kapitulacji reżimu komunistycznego w Polsce, oddajemy cześć górnikom, którzy nieustępliwie domagali się wolności, chleba i godności. Stale o nich pamiętamy i szczególnie dzisiaj składamy im wyrazy najwyższego szacunku.

Szanowni Państwo, niech udana barbórkowa zabawa będzie dla Państwa zapowiedzią pomyślnego nowego roku. Niech będzie to dobry czas dla naszego kraju, dla Państwa kopalni, dla Państwa rodzin i dla każdego z Państwa osobiście. Niech święta Barbara – a także św. Kinga, patronka górników solnych – otaczają swoją opieką Państwa oraz Państwa bliskich. Niech pomyślność i dostatek, od wieków symbolizowane przez chleb i sól, stale goszczą w Państwa domach. Ufam, że tak będzie – również dlatego, że fundamentem polityki naszego państwa wobec górnictwa jest i pozostanie polska racja stanu oraz dobro wspólne Polaków.

Niech żyje nam górniczy stan! Wszystkiego dobrego, szczęść Boże!

Z wyrazami szacunku,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

GALERIA ZDJĘĆ
GALERIA ZDJĘĆ


R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (1)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Nikt · 08 Grudzień 2019
W Kole i. w powiecie żadna uroczystość. się nie odbędzie bez Pana posła i mundurowe go Gangstera. Toruńskiego. Niedługo. opłatek. Obskocza. wszystkie. Forynski wez. działki. Będzie wesoło.
Wypadki
Zderzenie osobówki z rowerzystką. Powodem wymuszenie pierwszeństwa
4 godziny temu 4,976

Zderzenie osobówki z rowerzystką. Powodem wymuszenie pierwszeństwa

Sport
Już w najbliższą niedzielę Półmaraton Koło!
4 godziny temu 1,042

Już w najbliższą niedzielę Półmaraton Koło!

Miasto Koło
Prace ziemne przy budowie północnej obwodnicy miasta Koła rozpoczęte
1 dzień temu 15,544 3

Prace ziemne przy budowie północnej obwodnicy miasta Koła rozpoczęte

Miasto Koło
Tężnia solankowa w Kole już otwarta. Korzystają szczególnie seniorzy
1 dzień temu 8,022 3

Tężnia solankowa w Kole już otwarta. Korzystają szczególnie seniorzy

Dawno temu
Do czego prowadzi mowa nienawiści . Profilaktyka połączona z ciekawą lekcją historii
1 dzień temu 1,722 1

Do czego prowadzi mowa nienawiści . Profilaktyka połączona z ciekawą lekcją historii

Powiat Kolski
Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 25.04.2024
1 dzień temu 3,915

Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 25.04.2024

R E K L A M A