R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Poradnik

MRiRW: w związku z wojną na Ukrainie rolnicy będą mogli zagospodarować ugor

21-03-2022 17:46 | Źródło: PAP - Polska Agencja Prasowa | Wyświetleń artykułu: 6,262 | Komentarzy: 0

Rolnicy będą mogli w tym roku wykorzystać ugory do produkcji żywności i pasz oraz prowadzić tam produkcję w ramach zazielenienia - poinformował w poniedziałek resort rolnictwa. Chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w UE w obliczu konfliktu zbrojnego na Ukrainie.

Foto:PAP
R E K L A M A

Resort rolnictwa przekazał na swojej stronie internetowej, że na wniosek Polski i innych państw członkowskich Komisja Europejska przygotowała projekt decyzji umożliwiającej rolnikom w Polsce skorzystanie z odstępstwa od zakazu produkcji na ugorach.

Zgodnie z projektem, ugory będzie można wykorzystać do produkcji żywności i pasz. Powodem wprowadzenia odstępstwa jest potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w UE w obliczu konfliktu zbrojnego na Ukrainie.

"Decyzja umożliwi uznanie gruntów ugorowanych za odrębne uprawy w ramach dywersyfikacji upraw lub za obszary proekologiczne (EFA), nawet jeśli na takich gruntach będzie miał miejsce wypas, zbiór w celu produkcyjnym lub uprawa. Na ugorach objętych odstępstwem w ramach obszarów EFA będzie można stosować środki ochrony roślin" - wyjaśniono.

Ministerstwo dodało, że odstępstwo nie będzie obejmowało ugorów z roślinami miododajnymi uznawanymi za obszary proekologiczne. Publikacja decyzji Komisji jest przewidziana w przyszłym tygodniu; resort pracuje nad wdrożeniem tych przepisów do prawa krajowego.

ARiMR tłumaczy, że grunty ugorowane można zaliczyć do obszarów proekologicznych. Na takich gruntach w okresie od 1 stycznia do 31 lipca w danym roku nie może być prowadzona produkcja rolna. Na ugorach w ramach EFA obowiązuje: zakaz stosowania środków ochrony roślin w okresie utrzymywania ugoru; zakaz wysiewu i uprawy gatunków roślin na cele produkcyjne, w tym zakaz wypasu i koszenia. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ pad/

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze