R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Miasto Koło

MZWiK zamiast płacić za odpady będzie produkować dochodowy nawóz

23-05-2022 09:06 | Źródło: Redakcja e-kolo.pl, UM Koło | Wyświetleń artykułu: 8,751 | Komentarzy: 13

Uruchomiono na próbę instalację do przetwarzania osadu ściekowego w wartościowy nawóz. Instalacja znajduje się na terenie kolskich wodociągów i jest elementem dużej inwestycji, jaka realizowana jest na terenie spółki.

R E K L A M A

- Definitywnie kończymy okres działalności Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, w którym spółka jest dużym producentem odpadów; wybieramy drogę proekologiczną, będziemy przetwarzać ponad 95% odpadów ściekowych w nawóz – powiedział prezes Robert Gajda na okoliczność próbnego uruchomienia instalacji do przetwarzania osadu ściekowego w celu wytworzenia nawozu i pobrania próby do certyfikacji. W czwartek na terenie będącej w budowie nowej oczyszczalni miała miejsce próba eksploatacji urządzenia.

Trwa przebudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków dla aglomeracji Koło – obecnie największa inwestycja w mieście, realizowana przez WUPRINŻ SA - Lider konsorcjum w Poznaniu. Zadanie szacowane jest na kwotę około 56 mln zł brutto. Realizowane z dotacji celowej (zgodnie z umową z NFOŚiGW w ramach środków UE z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Działania 2.3 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach) w kwocie ok. 30 mln zł oraz pożyczki z NFOŚiGW w kwocie ok. 13 mln zł (brakujące środki wyasygnowała spółka). W ramach inwestycji powstała m.in. nowoczesna technologicznie instalacja do przetwarzania osadów ściekowych w ekologiczny produkt przeznaczony dla rolnictwa, dzięki której na terenie zakładu nie będzie odpadów wymagających utylizacji. Technologię opracowała spółka z o.o. EVERGREEN Solutions. Instalacja do przetwarzania osadów ściekowych wpisuje się w gospodarkę obiegu zamkniętego. W przyległych pomieszczeniach magazynowych będzie można pomieścić kilka tysięcy ton rocznie nawozu.
 
- Obecnie osad jest nieprzydatny w rolnictwie, jest składowany na terenach po rekultywacji, co wiąże się z kosztami jego wywozu. Decyzją o produkcji nawozu wyprzedzamy ustawodawstwo. Wkrótce wejdą w życie przepisy nakazujące utylizację (wiążąca się z wydatkami) lub przeróbkę osadów – i na to rozwiązanie zdecydowała się kolska spółka. Dzięki instalacji odpady będą przerabiane w nawóz wykorzystywany w rolnictwie – przyznał prezes MZWiK Robert Gajda.
 
Zanim nawóz zostanie przekazany do sprzedaży - musi przejść proces certyfikacji, który właśnie się rozpoczyna.
R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (13) Pokaż komentarze