(1)
× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Częściowe zachmurzenie 8
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?
REKLAMA

Afery mięsnej ciąg dalszy. Firma zawieszona, właściciele zatrzymani

Autor: News4Media 04 Październik 2022 przeczytasz w ok. 4 min.
Afery mięsnej ciąg dalszy. Firma zawieszona, właściciele zatrzymani
© istock
(1) | Czytano:
14,075 razy | przeczytasz w ok. 4 min.

Działalność wielkopolskiego zakładu produkującego pasze dla zwierząt została "zawieszona do odwołania", a jej właściciele zatrzymani. To pokłosie tzw. afery mięsnej.

R E K L A M A
1
Czytano:
14,075 razy
Udostępnij

Przypomnijmy. Firma Berg+Schmidt z siedzibą pod Poznaniem dostarcza oleje i tłuszcze paszowe, które trafiają do karmy dla zwierząt. Te z kolei trafiają na ubój, a ich mięso do sklepów i na nasze stoły.

Onet i wp.pl ujawniły, że firma sprowadzała ze wschodu tzw. tłuszcze techniczne i to nimi mogło być szprycowane mięso. Ten wątek bada teraz prokuratura – czeka na wyniki badań laboratoryjnych.

Tymczasem sprawa ma ciąg dalszy. Jak podaje Onet, już od 2020 roku firma ściągała transporty tłuszczów, które na granicy nie musiały przechodzić kontroli weterynaryjnej. Ale gdy ładunek docierał do polskiego zakładu „zamieniał się” w dokumentacji na produkt spożywczy. Być może do takich działań dochodziło również wcześniej.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Zatrzymano już małżeństwo, właścicieli firmy.

– Zarzuty dostała także młoda laborantka pracująca w firmie. Choć formalnie nie przyznała się do winy, to potwierdziła, że w spółce dochodziło do fałszowania wyników badań. Te mówiące o obecności pestycydów w kwasach tłuszczowych były ukrywane przed producentami żywności – informuje Onet.

Wp.pl podała, że CBŚP podczas akcji zapukało do 66 zakładów należących do kilku największych koncernów produkujących m.in. pasze dla zwierząt.

– Policjanci w każdym z miejsc zabezpieczali próbki pasz, ale także dokumentację związaną z produktami, które spożywczy giganci kupowali od szerzej nieznanej spółki z Poznania – czytamy.

To afera olejowa, a nie mięsna

Do afery odnieśli się przedstawiciele Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego, której zależy, żeby sprawy nie kojarzyć z polską branżą mięsną. Woli, aby aferę określać jako „olejową”.

– Przedstawiciele branży mięsnej, zarówno hodowcy, jak i producenci, stali się ofiarą tego procederu – podkreśla Wiesław Różański, prezes zarządu Unii. – Nie wiemy, jaką skalę miało to zjawisko. Z przekazanych nam informacji wynika, że śledztwo jest w toku i dopiero wtedy będziemy mogli ją poznać. Jednocześnie chciałbym zaznaczyć, że pojawiające się w mediach zarzuty dotyczące producentów mięsa, są w chwili obecnej niepotwierdzone żadnymi dokumentami ani faktami. Winna jest tu jedna firma, która w długim okresie stosowała sfałszowane dodatki do olejów technicznych. Na pewno nie mogę zgodzić się z tym, że jest to afera dotycząca tylko polskiego drobiu. Chciałbym prosić o to, aby skupić się na prawdziwych winnych tej sytuacji.

Poznańska firma jest zależna od niemieckiej.

Ta z kolei jest częścią grupy Grupy Stern-Wywiol. W wydanym przez nią oświadczeniu, cytowanym przez InnPoland, czytamy, że firma „padła ofiarą domniemanych działań przestępczych ze strony niektórych pracowników polskiej spółki zależnej Berg & Schmidt Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu”.

I dalej: „Obecnie w spółce Berg & Schmidt Polska toczy się śledztwo prokuratorskie w sprawie podejrzenia o stosowanie w produkcji pasz dla zwierząt fałszywie deklarowanych tłuszczów płynnych. Śledztwo skierowane jest przeciwko dwóm menedżerom polskiej spółki, która zatrudnia łącznie dziesięciu pracowników”.

„Jeśli zarzuty organów śledczych zostaną potwierdzone, będzie to oznaczało, że poprzez przestępcze działanie doszło do złamania surowych wytycznych i wewnętrznych procesów kontroli jakości".

Działalność spółki Berg & Schmidt Polska Sp. z o.o została – jak to sformułowano w oświadczeniu – „zawieszona do odwołania”.

R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (1)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
aa · 05 Październik 2022
nie ma to jak przysłowiowa wielkopolska solidność. Padają na naszych oczach ostatnie bastiony przyzwoitości
Wypadki
Zderzenie dwóch osobówek na skrzyżowaniu. Jedna osoba przewieziona do szpitala
1 dzień temu 16,716

Zderzenie dwóch osobówek na skrzyżowaniu. Jedna osoba przewieziona do szpitala

Miasto Koło
Czesław Cieślak odwołany z funkcji Prezesa OSM Koło!
2 dni temu 59,166 18

Czesław Cieślak odwołany z funkcji Prezesa OSM Koło!

Zatrzymania
Trzeźwa reakcja na nietrzeźwego kierującego. Poszukiwany z blisko 3 promilami
3 dni temu 13,720 1

Trzeźwa reakcja na nietrzeźwego kierującego. Poszukiwany z blisko 3 promilami

Powiat Kolski
Przedecz stoi przed szansą zmiany burmistrza? Radny powalczy o urząd
3 dni temu 9,497 2

Przedecz stoi przed szansą zmiany burmistrza? Radny powalczy o urząd

Gmina Babiak
Gmina Babiak: wykaz nieruchomości do wynajęcia w miejscowości Lubotyń
4 dni temu 3,740

Gmina Babiak: wykaz nieruchomości do wynajęcia w miejscowości Lubotyń

Gmina Babiak
Aktywne ferie brdowskich wioślarzy
4 dni temu 1,878

Aktywne ferie brdowskich wioślarzy

R E K L A M A