Pochmurno 0.6
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Jak dokarmiać ptaki, żeby im pomóc, a nie skrzywdzić?

Jak dokarmiać ptaki, żeby im pomóc, a nie skrzywdzić?

Autor: News4Media 23 Listopad 2022
Jak dokarmiać ptaki, żeby im pomóc, a nie skrzywdzić?
© Pixabay
Komentarzy: 0 Czytano:
1,312 razy |

Dokarmiania ptaków. Ten temat powraca co roku późną jesienią i co roku popełniamy te same błędy. Jak zatem mądrze im pomagać?

R E K L A M A
0
Czytano:
1,312 razy
Udostępnij

Coraz więcej osób jest zainteresowanych dokarmianiem ptaków. Jak powinniśmy dokarmiać ptaki?

– Najlepiej robić to z głową lub wcale – radzi w rozmowie z Interią ornitolog Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Stawianie karmników ma większe walory dla ludzi niż dla ptaków. Jeżeli jednak zdecydujemy się na dokarmianie, warto robić to regularnie, także wiosną. Ważne jest też podawanie ptakom wody latem oraz chronienie ich przed kotami.

Jak zatem mądrze im pomagać? Odpowiedzi na to pytanie przygotowała Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, która – również jak co roku – prowadzi kampanię edukacyjną.

Kiedy dokarmiać?

Nie rozpoczynajmy dokarmiania ptaków zbyt wcześnie i nie róbmy tego przez cały rok. Kierujmy się warunkami atmosferycznymi i przystąpmy do działania, gdy śnieg uniemożliwi zwierzętom żerowanie. Podczas bezśnieżnej, niemroźnej zimy ptaki powinny radzić sobie same i korzystać z pokarmów, które znajdą w ich otoczeniu. Uwaga: Całoroczne dokarmianie powoduje u ptaków zatracenie instynktu wędrówki, np. u łabędzi, kaczek. Zatem dokarmiajmy ptaki wówczas, gdy pogoda nie sprzyja poszukiwaniom pożywienia.

R E K L A M A

Jak dokarmiać?

Regularnie – tu liczy się systematyczność. Gdy zdecydujesz się na podjęcie takiego wyzwania, pamiętaj, że może potrwać to nawet kilka tygodni. Ptaki bardzo przyzwyczają się do miejsca i przygotowanego dla nich karmnika.

Podawaj świeże i suche produkty­

Do karmników wkładaj niewiele pokarmu, żeby się nie zepsuł. W ogrodzie możesz posadzić krzewy owocowe, na których przez jesień i zimę utrzymują się owoce (takie jak np. dereń, bez czarny, głóg czy tarnina) – są doskonałym pokarmem dla ptaków.

Czym dokarmiać?

Nie istnieje uniwersalna mieszanka dla ptaków. Poszczególne gatunki mają różne upodobania i zapotrzebowanie żywieniowe. Dieta ptaków jest bardzo różnorodna i dostarcza im tego, czego potrzebują ich organizmy w danej porze roku.

Pamiętaj, że…!

  • Nie wolno karmić ptactwa resztkami jedzenia, żywnością przetworzoną, w tym pieczywem. Pożywienie z wymienionych wyżej grup szkodzi ptakom i jest przyczyną chorób.
  • Pokarmy nie mogą zawierać soli.
  • Prasie menu: słonecznik, ziarna zbóż, orzechy, owoce, nasiona siemienia lnianego, słonina.
  • Woda – można przyszykować ciepłą (nie gorącą), żeby dłużej pozostała niezamarznięta.
  • Karmnik – regularnie w nim sprzątaj i spraw by był bezpieczny (usytuowany co najmniej 1,2 m nad ziemią). 

Oceń artykuł

średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
newsletter

Korzystaj z newslettera

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych

R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
R E K L A M A