(4)
× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Słonecznie -0.7
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Ile w 2023 roku dostaną bezrobotni? Wiemy, na jaką kuroniówkę mogą liczyć

Autor: News4Media 16 Styczeń 2023 przeczytasz w ok. 3 min.
Ile w 2023 roku dostaną bezrobotni? Wiemy, na jaką kuroniówkę mogą liczyć
© istock
(4) | Czytano:
7,950 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Zasiłek dla bezrobotnych to czasami jedyne pieniądze, za które trzeba przeżyć miesiąc. Niestety sama utrata pracy to często za mało, żeby liczyć na natychmiastowe wsparcie państwa.

R E K L A M A
4
Czytano:
7,950 razy
Udostępnij

Osoba bezrobotna, która chce otrzymać okresową publiczną pomoc pieniężną, musi spełnić kilka warunków. To, ile dostanie, wynika z jej stażu pracy. Z kolei okres pobierania zasiłku jest uzależniony od stopy bezrobocia w miejscu zamieszkania wnioskodawcy.

Pełny zasiłek nie dla każdego

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych ustalona na okres od 1 czerwca 2022 roku do 31 maja 2023 roku wynosi 1304,10 zł brutto (1186,73 zł na rękę) przez pierwsze 3 miesiące pobierania świadczenia oraz 1024,10 zł (931,93 zł na rękę) przez pozostały czas.

Kuroniówkę w pełnej wysokości otrzyma bezrobotny o stażu pracy nie mniejszym niż 5 lat. Osobie z krótszym stażem przysługuje 80 proc. wysokości świadczenia, natomiast bezrobotny ze stażem pracy powyżej 20 lat może liczyć na wsparcie w wymiarze 120 proc. podstawy.

Zasiłek dla bezrobotnych jest wypłacany przez okres od 6 do 12 miesięcy. Roczne wsparcie przysługuje osobie, która mieszka w regionie o stopie bezrobocia przewyższającej 150 proc. wskaźnika ogólnopolskiego.

Kto otrzyma kuroniówkę?

Kuroniówkę otrzyma osoba, która:

  • wykonywała pracę na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy agencyjnej i otrzymywała przynajmniej minimalne wynagrodzenie,
  • wykonywała pracę w okresie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, 
  • była zatrudniona (pełniła służbę) lub wykonywała inną pracę zarobkową, z tytułu której otrzymywane wynagrodzenie przekroczyło próg, po którym były odprowadzane od niego składki na Fundusz Pracy,
  • opłacała składki na ubezpieczenie do KRUS-u z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracy,
  • była zatrudniona za granicą, lecz wróciła do kraju jako repatriant.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Zasiłek dla bezrobotnych – warunki

Prawo do pobierania zasiłku dla bezrobotnych ustala powiatowy urząd pracy, biorąc pod uwagę 18 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień zarejestrowania się w urzędzie. Świadczenie zostanie przyznane, jeśli udokumentujemy przynajmniej 365 dni okresu uprawniającego do zasiłku.

Zasiłek (po 90 dniach) będzie przysługiwał osobie, która zarejestrowała się w urzędzie pracy w ciągu 6 miesięcy od momentu rozwiązania stosunku pracy na mocy porozumienia stron lub za wypowiedzeniem.

Jeśli w ciągu pół roku przed zarejestrowaniem się w urzędzie pracy, stosunek pracy został rozwiązany z naszej winy lub przerwaliśmy go, choć była to praca podjęta na podstawie skierowania przez PUP (a pracodawca otrzymywał z urzędu grant, świadczenie aktywizacyjne bądź dofinansowanie wynagrodzenia pracownika), zasiłek zacznie przysługiwać dopiero po 180 dniach.

Oni zarabiają najwięcej

Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 roku najlepiej płatnymi zawodami były:

  • kierownik ds. finansowych,
  • adwokat,
  • programista,
  • inżynier ds. optymalizacji procesów,
  • key account manager.

Najniższe średnie zarobki reprezentantów pierwszego z wymienionych zawodów to około 14 tys. zł brutto (najwyższe – nawet co najmniej 2 razy więcej). Adwokat może zarobić średnio ponad 20 tys. miesięcznie, podobnie jak doświadczony programista. Inżynier ds. optymalizacji procesów może liczyć na przeciętną wypłatę w wysokości nawet 16 tys. zł, z kolei key account manager na start dostaje około 6 tys. Bardziej doświadczony specjalista w tej dziedzinie może liczyć nawet na 14 tys. zł co miesiąc.

W grudniu 2022 roku w Polsce stopa bezrobocia wyniosła 5,2 proc.

Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (4)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
He he he2 · 18 Styczeń 2023
Ja pierd... Co to jest dzisiaj 1300zl? Dali by chociaż że 3... Albo zabraliby tym zarabiającym po 14tys i połowę dali reszcie, przecież każdy ma taki sam żołądek
Dariusz · 19 Styczeń 2023
A dlaczego mamy zabrać temu co zarabia 14 skoro sam na to zapracował, nikt Ci nie broni zostać prawnikiem i też tyle zarabiać. Tylko trzeba wziąć się za robotę a nie za wypisywanie głupot w Internecie. Pozdrawiam
Pracuś · 17 Styczeń 2023
Myślałem, że ile ofert pracy dostaną, a tu kasa kasa kasa
Gość · 18 Styczeń 2023
Bo nie rządzi Tusk tylko PiS. Za Tuska nie ma darmowej kasy tylko do roboty. A to przecież PiS słynie z rozdawania kasy, prywaciarze źli wyzyskiwacze, bezrobotni dobrzy walczący z kapitalizmem przez nie dorabianie ich. Jedyne uczciwe zajęcia to rodzenie dzieci albo praca w państwowych spółkach.
Gmina Kłodawa
Kino Objazdowe zaprasza do Kłodawy. Cztery propozycje czekają na Was
47 minuty temu 197

Kino Objazdowe zaprasza do Kłodawy. Cztery propozycje czekają na Was

Gmina Kościelec
Jarmark Świąteczny w Gminnym Domu Kultury w Kościelcu
58 minuty temu 450

Jarmark Świąteczny w Gminnym Domu Kultury w Kościelcu

Gmina Kościelec
Kościelec - Gminny Konkurs Plastyczny
2 godziny temu 200

Kościelec - Gminny Konkurs Plastyczny

Miasto Koło
Dwa wilki zarejestrowane w kolskim Nadleśnictwie [WIDEO]
5 godziny temu 9,104

Dwa wilki zarejestrowane w kolskim Nadleśnictwie [WIDEO]

Wypadki
Zderzenie czołowe na prostym odcinku drogowym
5 godziny temu 7,155

Zderzenie czołowe na prostym odcinku drogowym

Miasto Koło
To już pewne. Liczba radnych w Kole zmniejszy się o 6 osób!
1 dzień temu 8,526 9

To już pewne. Liczba radnych w Kole zmniejszy się o 6 osób!

R E K L A M A