× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Słonecznie 13.6
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Zmiany w Kodeksie pracy. Więcej urlopu, mniej pieniędzy

Autor: News4Media 28 Marzec 2023 przeczytasz w ok. 3 min.
Zmiany w Kodeksie pracy. Więcej urlopu, mniej pieniędzy
© canva
(0) | Czytano:
6,719 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Więcej przerw i nowe urlopy to regulacje, które już wkrótce wejdą w życie razem ze znowelizowanym Kodeksem pracy. Dodatkowe wolne odbije się – niestety – na naszych zarobkach.

R E K L A M A
0
Czytano:
6,719 razy
Udostępnij

Zmiany w Kodeksie pracy dostosowują polskie przepisy do unijnej dyrektywy, której celem jest work-life balance, czyli rozsądne łączenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym. Nowelizacja zacznie obowiązywać od 7 kwietnia.

Dodatkowy urlop opiekuńczy 

Dzięki nowym przepisom pracownikom w Polsce będzie przysługiwał w ciągu roku dodatkowy, 5-dniowy urlop opiekuńczy. Przerwę w pracy będzie można wykorzystać na wsparcie najbliższej rodziny (dzieci, rodziców, małżonka) lub osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, ale wymagających opieki ze względów zdrowotnych.

Żeby skorzystać z urlopu, trzeba będzie złożyć wniosek i uzupełnić go danymi osoby wymagającej pomocy oraz wskazać stopień pokrewieństwa i napisać, dlaczego osobista opieka nad kimś jest konieczna. 

Uwaga, ten urlop jest bezpłatny.

Siła wyższa 

Nowelizacja wprowadzi możliwość korzystania z wolnego ze względu na „siłę wyższą”, czyli pilne sprawy rodzinne. Pracodawca nie będzie mógł nam odmówić, jednak należy zgłosić mu taką potrzebę. W tym przypadku urlop wyniesie 2 dni albo 16 godzin (2x8) w roku kalendarzowym.

Uwaga, za ten urlop pracownik dostanie tylko połowę wynagrodzenia. 

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Do pracy – elastycznie 

Rosnąca popularność pracy zdalnej i hybrydowej wymusiła konieczność uregulowania jej zasad. Dzięki nowelizacji kodeksu praca na odległość oraz pokrewne formy elastycznego zatrudnienia (np. ruchomy czas pracy, indywidualny rozkład czasu pracy czy system skróconego tygodnia pracy itp.) zyskają pełną aprobatę ze strony państwa. Na uprzywilejowanej pozycji będą kobiety w ciąży, z małymi dziećmi lub opiekunowie osób z niepełnosprawnościami. 

Uwaga, szef nie musi zgodzić się na takie rozwiązanie, czyli pracę zdalną, zwłaszcza wtedy, kiedy forma pracy nie pozwala na wykonywanie jej w niestandardowym trybie.

Dodatkowe przerwy 

Przepisy pozwolą pracownikowi na dodatkowy odpoczynek wliczany do czasu pracy. Druga przerwa w wymiarze przynajmniej 15 minut będzie przysługiwała wtedy, gdy dobowy wymiar czasu pracy jest dłuższy niż 9 godzin. Na trzecią przerwę – również trwającą przynajmniej kwadrans – mogą liczyć ci, którzy pracują ponad 16 godzin na dobę. 

Kto zapłaci za prąd? 

Szczegółowe zasady pokrywania przez szefów kosztów pracy zdalnej (w tym ustalania ekwiwalentu pieniężnego / ryczałtu) będą obowiązkowym elementem wewnątrzzakładowego porozumienia, regulaminu lub porozumienia z pracownikiem. Obowiązkowe pokrycie kosztów zużycia mediów dotyczy wyłącznie energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy na odległość. 

Okazjonalna praca zdalna

Wymiar pracy zdalnej wykonywanej okazjonalnie wynosi nie więcej niż 24 dni w roku kalendarzowym i zależy od wymiaru czasu pracy pracownika (etatu) oraz liczby godzin wynikających z rozkładu czasu pracy w dniu, w którym pracownik wykonuje pracę w trybie niestandardowym.

Lepiej dla rodziców

Ważnymi zmianami w przepisach będą także te związane z dyrektywą rodzicielską. Dotyczą one m.in. uniezależnienia prawa do urlopu rodzicielskiego od tego, czy w dniu porodu matka dziecka była zatrudniona (ubezpieczona). 

Kolejna zmiana to wprowadzenie do wymiaru urlopu rodzicielskiego 9-tygodniowego urlopu dla każdego z rodziców. I nie można go będzie przenosić z jednego rodzica na drugiego. Niewykorzystany – przepadnie. 

Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Miasto Koło
150 lat temu w Kole urodził się Czesław Freundenreich. Dziś odsłonięcie ławeczki
1 dzień temu 6,929 5

150 lat temu w Kole urodził się Czesław Freundenreich. Dziś odsłonięcie ławeczki

Miasto Koło
Bo w każdym z nas jest trochę dziecka
1 dzień temu 1,790 12

Bo w każdym z nas jest trochę dziecka

Miasto Koło
Koncertu z okazji Dni Koła nie będzie. Dlaczego? Zobacz wideo
1 dzień temu 16,181 38

Koncertu z okazji Dni Koła nie będzie. Dlaczego? Zobacz wideo

Miasto Koło
Henryk Perzyński Honorowym Obywatelem miasta Koła
1 dzień temu 4,499 4

Henryk Perzyński Honorowym Obywatelem miasta Koła

Pożary
Pożar budynku mieszkalnego. 17 strażaków wysłanych do działań [ZDJĘCIA]
2 dni temu 9,277 6

Pożar budynku mieszkalnego. 17 strażaków wysłanych do działań [ZDJĘCIA]

Inne
15 punktów karnych i wysoki mandat - efekt szybkiej jazdy
2 dni temu 18,466 5

15 punktów karnych i wysoki mandat - efekt szybkiej jazdy

MS
R E K L A M A