Słonecznie 15

Nowe możliwości rejestracji pojazdów - co się zmieni?

Autor: Redakcja e-kolo 02 Lipiec 2025 przeczytasz w ok. 2 min.
Nowe możliwości rejestracji pojazdów - co się zmieni?
© depositphotos
(0) | Czytano:
203 razy | przeczytasz w ok. 2 min.

Rada Ministrów zatwierdziła projekt ustawy, który wprowadzi znaczące ułatwienia w procesie rejestracji pojazdów w Polsce. Zmiany mają na celu uproszczenie procedur zarówno dla właścicieli pojazdów, jak i organów rejestrujących. Jakie konkretnie korzyści przewidziano w ramach tej nowelizacji?

R E K L A M A
0
Czytano:
203 razy
Udostępnij

Elektroniczne wnioski rejestracyjne

Projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym umożliwia właścicielom pojazdów składanie wniosków rejestracyjnych w formie elektronicznej. Dzięki temu wnioski będą mogły być składane online za pośrednictwem usługi Ministra Cyfryzacji, aplikacji mObywatel lub bezpośrednio w urzędzie. Pracownicy wydziału komunikacji będą wprowadzać dane do elektronicznego formularza, co ułatwi archiwizację dokumentów.

R E K L A M A

Zniesienie obowiązku legalizacji tablic rejestracyjnych

Kolejną istotną zmianą jest zniesienie konieczności legalizacji tablic rejestracyjnych. Właściciele pojazdów będą mogli zachować swoje dotychczasowe numery rejestracyjne, a zamiast dostarczania tablic do urzędu, wystarczy oświadczenie o ich czytelności i braku uszkodzeń.

Zmiany w dokumentacji technicznej

Ułatwienia dotyczą również dokumentacji technicznej pojazdów. Dokumentacja będzie uproszczona poprzez zniesienie obowiązku przedstawiania papierowego zaświadczenia o badaniu technicznym, jeśli jego wynik znajduje się już w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Ponadto, w przypadku sprowadzonego pojazdu, nie będzie konieczności składania wniosku o rejestrację, jeśli pojazd zostanie sprzedany przed upływem wymaganego terminu złożenia wniosku.

Nowe technologie w rejestracji pojazdów

Znaczącym krokiem w kierunku digitalizacji procesów rejestracji pojazdów jest wprowadzenie usługi AVI (Actual Vehicle Information). Usługa AVI umożliwi elektroniczną wymianę danych między polskimi i międzynarodowymi organami rejestracyjnymi za pomocą Krajowego Punktu Kontaktowego. Dane pojazdu sprowadzonego z państwa członkowskiego UE będą dostępne w ewidencji tego państwa, co usprawni proces rejestracji.

Terminy wdrożenia nowych przepisów

Nowe przepisy w większości będą wdrażane po 6 miesiącach od ich ogłoszenia, z wyjątkiem niektórych kwestii, które wejdą w życie już po 14 dniach. Zmiany wymagające rozbudowy systemów informatycznych zaczną obowiązywać od 18 stycznia 2027 r.

Oceń artykuł

0%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 0
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
>