sim
kwiaciarnia ewa
Wiadomości Miasto Koło Woda to mój przyjaciel [FOTO]

Woda to mój przyjaciel [FOTO]

25-04-2013 09:06 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 2,978 | Komentarzy: 0
Woda to mój przyjaciel [FOTO]
Foto:
zacisze
Na działania proekologiczne w Przedszkolu nr 5 w Kole i wychowanie w duchu odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego, niezależnie od prowadzonych kampanii ekologicznych i akcji zawsze znajdujemy czas. Trudno bowiem zapoznawać przedszkolaków z przyrodą, bez uświadomienia im , jak ważne jest życie w zgodzie i harmonii z naturą oraz mądre czerpanie z jej zasobów.
Najogólniej rzecz ujmując, nawet przedszkolaki powinny bez trudu rozpoznawać i nazywać rośliny i zwierzęta żyjące w różnych środowiskach przyrodniczych, np. na polu, na łące, w lesie. Są też zdolne zaobserwować i zorientować się , jakie warunki są potrzebne do rozwoju zwierząt (przestrzeń życiowa, bezpieczeństwo, pokarm) i wzrostu roślin (światło, temperatura, wilgotność, a także dostrzegać i rozumieć, jakie zmiany zachodzą w życiu roślin i zwierząt w kolejnych porach roku. Wyższym stopniem wtajemniczenia w poznawaniu przyrody jest wiedza o tym, w jaki sposób człowiek może naturę chronić.

Czterolatki miały szczególną okazję do zgłębiania sekretów przyrody w czasie zajęcia otwartego z udziałem rodziców, a przy tej okazji dowiedzieć się, jak cennym skarbem dla wszystkiego co żyje, jest woda. Na zajęcia zaprosiła rodziców pani Krystyna Dzikowska, która opracowała szczegółowy scenariusz przygotowała odpowiednio dobrane pomoce dydaktyczne i przeprowadziła zajęcia z pomocą organizacyjna pani Marii Szafrańskiej. Zaproponowane zabawy i zadania do wykonania miały na celu pomóc czterolatkom zrozumieć , do czego człowiekowi i przyrodzie służy woda, dostrzec skutki zatrucia rzek i innych zbiorników wody , nauczyć jak można wodę oszczędzać. Przy okazji wspólnych zabaw dzieci słuchały dźwięków , których źródłem była woda w postaci padającego deszczu, szumiącego morza, ulewy , woda kapiąca z kranu czy używana do spłukiwania toalety. Przedszkolaki dowiedziały się ,że woda krąży w przyrodzie. Oglądając mapę odkryły ,że na niej też jest woda tyle,że oznaczona symbolicznie niebieskim kolorem. Dużą radość sprawiły dzieciom zabawy badawcze. Ich celem było określenie co pływa , a co tonie oraz zbadanie czy woda ma swój własny kształt. Czterolatki, które uważnie słuchały, działały i obserwowały nie miały żadnych trudności z wyciągnięciem trafnych wniosków.

Jedna z zabaw , w której dzieci brały udział z rodzicami uzmysłowiła im , że cenna jest każda kropla wody, dlatego starły się nie uronić nic z napełnionego wodą kubeczka, który krążył z rąk do rąk. Odczucia własne i te domniemane dotyczące, tego co może czuć woda, dzieci wyrażały w formie rysunku i werbalnie. W kulminacyjnym punkcie zajęcia nie zabrakło rzecz oczywista ekologicznego ślubowania , które złożyły zarówno dzieci jak i uczestniczący w zajęciach rodzice. Wszyscy przyrzekli dbać o stan wody w różnych codziennych sytuacjach. Integracyjna zabawa z rodzicami przy muzyce pozwoliła im także wyczarować zjawiska pogodowe, z deszczem w roli głównej. Miło było zobaczyć jak wychowankowie przedszkola wspólnie z rodzicami, czerpią radość z zabawy i nabywania elementarnej wiedzy o przyrodzie i jej ochronie , wiedzy którą mali dopiero zgłębiają a dorośli mają okazję utrwalać ze swoimi pociechami.

O refleksję na temat przebiegu zajęć spytaliśmy rodziców. Mama Igora ,pani Diana Olejniczak stwierdziła : „Zajęcia były bardzo kreatywne, interesujące. Wniosły dużo wiedzy. Zaproponowane na zajęciach ćwiczenia i zabawy warto przeprowadzić też z dziećmi w domu. Dało się zauważyć,że dzieci były skupione, aktywne. Uważam, że zajęcia były kształtujące dla dziecka”. W odczuciu mamy Marysi, pani Marty Wiśniewskiej, która sama jest nauczycielem: „Zajęcia przebiegały w miłej atmosferze. Dzieci chętnie współpracowały z nauczycielką prowadzącą zajęcia. Ważne było to ,że mogli też w nich uczestniczyć rodzice śpiewając piosenki, biorąc udział w zabawie i razem z dziećmi składając przysięgę ,że będą żyć z przyrodą w zgodzie i oczywiście oszczędzać wodę. A same dzieci wykazały się na zajęciach dużym zasobem wiedzy, nie tylko zdobytej w przedszkolu ale także szerzej poza nim. Nauczycielka prowadząca zajęcia przygotowała dużo aktywizujących pomocy, wykazała się inwencją . Z łatwością nawiązywała też kontakt z dziećmi , dlatego w czasie zajęć dzieci były spontaniczne i naturalne”. Podobną opinię wyraziła po zajęciach zaproszona na nie pani Agnieszka Kozajda , dyrektor PM nr 5, która także aktywnie dołączyła do zabaw z dziećmi.

Zadowolenie samych dzieci, można zaś było zmierzyć ich szczerymi uśmiechami. I chociaż na zajęcia nie mogli przybyć wszyscy rodzice , to jednak czterolatki w tej konkretnej sytuacji poradziły sobie także i ze swoimi emocjami, nikt się nie smucił.

Pozostaje jeszcze, myśląc o przyszłości wszystkich mieszkańcach Ziemi , w ich imieniu prosić , aby dorośli uczyli dzieci szacunku dla przyrody od najmłodszych lat , tak jak to mam miejsce w Przedszkolu nr 5 w Kole. Najlepiej jeśli będzie to nauka poparta własnym, pozytywnym przykładem. Pamiętajmy,że :
● myjąc samochód nad rzeką czy jeziorem pozbawiamy siebie i inne żywe istoty możliwości wyboru, narażamy siebie i innych na nieuchronny kontakt z toksynami w wodzie, w której jednocześnie chcemy się kąpać w upalne dni czy łowić ryby
● nie wrzucajmy śmieci do lasu i do zbiorników wodnych, ilość pozostawianych po sobie śmieci nie jest wyznacznikiem statusu materialnego i oznaką ,że na wszystko nas stać, jest tylko dowodem na brak świadomości i kultury
● odkręcając kran , pamiętajmy, aby czysta woda bez potrzeby nie lała się strumieniami do odpływu kanalizacji ściekowej, bo nieekonomiczne i nieuzasadnione marnotrawienie zasobów wodnych może się kiedyś obrócić przeciwko nam samym
Sami możemy zrobić wiele, aby chronić naturę, wystarczy zacząć od rzeczy najprostszych, które są w stanie zrozumieć nawet małe dzieci i konsekwentnie je realizować.

Wszystkich zachęcamy, aby żyli z przyrodą w zgodzie i zwyczajnie się z nią zaprzyjaźnili.

oprac. R. Zamelska
fot. M. Szafrańska


Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!