(60)
Mgła 1
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?
REKLAMA

Wiele pytań i jeszcze więcej wątpliwości [VIDEO]

Autor: 09 Kwiecień 2015 przeczytasz w minutę
Wiele pytań i jeszcze więcej wątpliwości [VIDEO]
©
(60) | Czytano:
94,191 razy | przeczytasz w minutę

Tak właśnie można podsumować dzisiejsze spotkanie kolskich radnych z przedstawicielami firmy, która chce zainwestować w naszym mieście i wybudować nowoczesną elektrociepłownię przy ul. Sosnowej. Spotkanie to miało na celu umożliwienie radnym wyjaśnienia wszelkich wątpliwości, pytań, niejasności u źródła informacji.

R E K L A M A
60
Czytano:
94,191 razy
Udostępnij
Spotkanie było dość długie a tocząca się dyskusja niekiedy przybierała bardzo gorącą atmosferę. Pierwsza część należała do przedstawicieli firmy, którzy wyjaśnili sposób funkcjonowania takowej instalacji, pozyskiwania paliwa do produkcji ciepła i energii elektrycznej, harmonogramu realizacji inwestycji, wymagań prawnych, pozwoleń itd.

Wśród radnych nie brakowało pytań co do samej technologii, ale i uwarunkowań prawnych na jakich założona jest firma, z jakich źródeł posiada kapitał na inwestycję, w jaki sposób miasto zyska na takiej współpracy, co może stracić.

Jednym z punktów spornych między inwestorem a radnymi była forma uchwały i gwarancji co do gruntu, na którym ma się planowana inwestycja pojawić. W odrzuconym z porządku obrad punkcie, Burmistrz w formie uchwały wnioskował u radny, możliwość wydzierżawienia działki przy ul. Sosnowej w Kole na okres 29 lat. Radni pytali, czy nie można zmienić tej formy na np. list intencyjny , lecz inwestor stwierdził jasno, że według niego jedyną gwarancją, że po otrzymaniu wszelkich pozwoleń na budowę - otrzyma możliwość dzierżawy działki od miasta.

Poniżej prezentujemy dość obszerny materiał zarejestrowany podczas dzisiejszego spotkania, w którym znajduje się opis inwestycji oraz kilka pytań radnych.




R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (60)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
ciekawy · 17 Kwiecień 2015
Większość rozumie ,ale nie wszyscy umieją się posłużyć google i jeszcze raz napisze pierwsi co będą mieć takie obiekty zyskają najwięcej ,przeciwnicy gdyby mieli silne argumenty naukowa wiedzę ,ale jej nie maja nawet nie myślą o tych najmłodszych ,zródła konwencjonalne paliw płynnych i stałych zaczynaja sie kurczyc trzeba spojrzeć w przyszłość
Inwestor · 17 Kwiecień 2015
Jak ktoś jeszcze nie rozumie korzyści i wynegocjowanych zasad współpracy naszej z miastem proszę za pomocą urzędu wyznaczyć termin jestem do dyspozycji, aby jasno wyjaśnić i wyrysować wszystko ,aby każdy wiedział na czym to polega Jestem gotowy na merytoryczne dyskusje bez krzyków i obelg z kalkulatorem w ręku i bez propagandy .
nie lubię propagandy · 17 Kwiecień 2015
Panie marcus pana widzę w propagandzie zatrudnili. Zbliża się sesja rady więc znowu trzeba zacząć przekonywać do pomysłów burmistrza. Odgrzebujesz temat inwestycji i znowu swoje kity ludziom wciskasz. Na LM toczy się dyskusja o tych rzekomych korzyściach. Poczytaj sobie może coś do ciebie dotrze. W co osobiście bardzo wątpię.
marcus · 17 Kwiecień 2015
Jesli Koło nie przyciągnie inwestorów i nie zacznie inwestować , to w przyszłości wszyscy będą płacić b.słone rachunki i uiszczać b. wysokie opłaty. Gdzie myślenie o przyszłości, następnych pokoleniach, o ekologii i innowacji dla Koła ?. Awanturnicy i złośliwcy tego portalu wygrają , ale nie społeczeństwo Koła.Ludzie gdzie mądrość i rozsądek ? Nie dajcie się omamić, gdyż burmistrz nie zamierza robić tych inwestycji dla siebie, lecz głównie dla Was. Markety nie są ważne, lecz madre i udane inwestycje, ekologia, odpady, utylizacja, ochrona powietrza, gleby i wody etc.Z tego co słyszę to kilka inwestcji i inwestorów przeszło Wam między palcami i zniknęli bezpowrotnie. W jedności i w zgodzie siła i mądrość.
ciekawy · 17 Kwiecień 2015
Jak się głębiej pomyśli i z perspektywy całego powiatu to ta inwestycja to tak jakby ślepa kura znalazła ziarno ,wszystko w swoim czasie byłaby to 1 inwestycja która by.............................................................. ,a to pozostawię w tajemnicy cała koncepcje trochę nad tym pracowałem ,może nieliczni się domyśla zasada jest jedna w życiu wygrywają tylko ci pierwsi .
ciekawy · 15 Kwiecień 2015
sprostowanie spalarnia Konin około 100tys ton odpadów ,a spalarnia Poznań 210 tys ton, ale bedzie wiałodobrze że mamy daleko do poznania rozejdzie sie po okolicach:)
Inwestor · 15 Kwiecień 2015
Pan Zachwycony cały czas pod różnymi nickami zarzuca mi widzę uparcie niewiedzę a sam widzę nie przeczytał artykułu na temat różnic między spalaniem a zgazowaniem . Jak Pan to przeczyta to skończy Pan tą retorykę ,że Pan wie najlepiej a inni z założenia to głupcy i kłamcy. Przemawiał Pan w tym samym stylu na Radzie Miasta i nadal Pan nie przyjmuje racjonalnych wyjaśnień. Wszyscy wiedzą ,że spalarnia nie potrafi określić składu swoich spalin, tylko może się domyślać i stosować filtry, które wyłapią jakieś spektrum zanieczyszczeń,ale nigdy żaden nawet naukowiec nie ustali tego składu na sto procent .Musi dotrzeć do Pana ,że my z śmieci już mówiąc potocznie robimy gaz, który składem przypomina gaz ziemny więc my wiemy jakich zanieczyszczeń spodziewać się można w spalinach a co za tym idzie wiemy jakich użyć sił i środków aby spaliny były oczyszczone w 99 %. Ale co do wywozu czegoś do spalarni to jak coś zostanie co można spalić a nie zgazować to w czym widzi Pan problem ??!! Miasto zawiezie jakiś znikomy procent swoich odpadów a nie jeszcze raz to samo co wrzucił Pan do swojego śmietnika . Czy jest to takie trudne do zrozumienia czy Pan udaje ?? Więc kto tu bzdury opowiada myślę że każdy sam wyciągnie sobie wniosek
ciekawy · 15 Kwiecień 2015
Do zachwycony ja to myśle że rycykling ile tego w tym jest od alunimum ,PCV, szkło ,ABS,PET,ABS-Obudowy aparatury elektronicznej, sprzętu AGD itp. Elementy samochodów (kratownice, przyciski, armatura wewnętrzna, nadkola). Sprzęt sportowy, elementy broni palnej, elementy mebli, galanteria ozdobna. Technika biurowa, optyczna, fotograficzna, zabawki. Materiały eksploatacyjne dla drukarek 3D. Papier ,tektura różne metale przecież to funkcjonuje ,baterie ,akumulatory problemw tym że u nas nie ma takiej gospodarki komunalnej na poziomie 21 wieku i musza byc technologie wtedy to my bedziemy zarabiac konkretne pieniadze radze sie doedukowac ,a co do spalarni Konin to czemu ja z daleka od miasta postawili chyba wiadomo a mozna przeczytac w sieci że jej zdolności spalania beda chya duze bo 210tys ton to chyba nie mało na rok a ta nasza to mogłaby nawet wspolpracowac z rolnikami co maja słabe grunty i mogliby uprawiac biomase tak że same plusy zagospodarowanie ,ale to moje zdanie ,a nadmiar przetwarzalnych tworzyw to chyba nam nie grozi chetnych w Europie jest dosyc aby kupic ten surowiec
zachwycony · 15 Kwiecień 2015
Coraz bardziej się przekonuje drogi inwestorze ,że brednie opowiadasz. Spalarnia w Koninie będzie wypuszczała \"trochę świeżego powietrza\" i nikt tego nie będzie kontrolował a wasza zgazowująca będzie taka super.Tam są idioci, którzy na to pozwalają a w Kole tego unikniemy, bo tak twierdzi inwestor. Łączenie tematów śmieci i rozwiązania problemów odpadów przez waszą elektrociepłownie kupy się nie trzyma.Napisz człowieku co będziemy robili z ta częścią śmieci, której tobie nie uda się zgazować. Ja ci powiem zawieziemy do Konina i też za nie zapłacimy.
Inwestor · 15 Kwiecień 2015
No dokładnie o to chodzi co Pan napisał o gospodarzenie na własnym podwórku. Spalarnia robi energie i ciepło i prąd ale nic nie pójdzie na rynek Kolski i nikt tu na tym nie skorzysta a dodatkowo zaplata za dostarczenie surowca i jedyne co może miasto dostać to jak wiatr zawieje w kierunku Koła to ich komin da tu \"trochę świeżego \" powietrza .Może trochę rzucam czarnowidztwo z tym powietrzem ale trzeba sobie uzmysłowić zalety i wady rozwiązań, które my proponujemy. Uważam ,że nasza instalacja ma być własnie rozpatrywana w aspekcie gospodarki komunalnej lokalnej odpadami. Śmieci będą zawsze nawet ,jak energie będziemy mieli z zimnej fuzji czy ze słońca . Nie da się zapomnieć o śmieciach i osadach ściekowych i o ich odpowiednim zagospodarowaniu, przed tym nie uciekniemy .A składowanie ,jak pisałem jest gorsze dla środowiska ze względu na produkcje metanu.A wisienką na tym torcie jest przy zgazowaniu produkcja energii odnawialnej na rynek lokalny w postaci ciepła i prądu.
ciekawy · 15 Kwiecień 2015
Ja juz nie wspomne jakie koszty ponieslibysmy jako powiat,a ta spalarnia w Koninie tez ustawiona jest na produkcje energii???inaczej by nie powstała za friko to mozna by im dostarczac smieci ale oni chca opłaty wiec jestem za budowa u nas.Nasze odpady nasza energia,a nie płacic za utylizacjie dostarczajac surowiec energetyczny ,a swoja droga to te spalarnie juz funkcjonuja w krajach rozwiniętych takich jak Niemcy ,Anglia ,Austria i innne,do tego rycykling podstawa gospodarki komunalnej,przy zastosowaniu odpowiedniej technologi przeróbki tych że odpadów w Szwajcarii rycyklingowi poddane jest 100% odpadow ,mysle że Europa zachowa czyste srodowisko ,ale Azja kraje 3 swiatanic nie zrobią w tym kierunku ,dlatego warto dbać o swoje podwórko i srodowisko,a dopóki bedziemy w UE,będziemy musieli sie stosowac do tych norm inaczej wypadamy z gry ,bo wszystkie nowe technologie przychodza z zachodu niestety z zachodu
Inwestor · 15 Kwiecień 2015
Tak po 30 latach daje to kwotę 100 mln . Jednym słowem to samo Pan próbował napisać co ja napisałem odnośnie spalarni, która nie daje pewności spełnienia norm jakości spalin nawet przy takiej temperaturze jak Pan napisał. Spalarnia ma, tylko na papierze określone normy spalin a Bóg raczy wiedzieć co naprawdę idzie w danym momencie z ich komina. My spalając gaz, jak wszyscy wiedzą nie spowodujemy żadnej katastrofy ekologicznej, bo kotłownie gazowe nie mają żadnych przeszkód w budowie i wprost zastępują te węglowe .My jedynie wyróżniamy się tym ,że ten gaz produkujemy sobie sami .
ciekawy · 15 Kwiecień 2015
Panie inwestorze ja tylko chiałem powiedziec że ta koninska spalarnia to totalny gnioti co do temp to twierdze że w nawet tak wysokich tem spalajac jak leci zapewne rozne szkodliwe procesy beda przechodzily przez technologiczna zapore do atmosfery co do mojej sugerowanej ceny toniech Pan przeliczy przez 30 lat dla zaokraglenia czy nie wyszloby to 100mln ???
anna · 15 Kwiecień 2015
Widać że przez oponentów przemawia zawiść typu-Dlaczego ludzie mają mieć lepiej..Im gorzej dla samorządu tym lepiej dla nas. Ludzie nie tędy droga.Jest inwestor to pomóżmy a nie ciągle każdemu kłody pod nogi, bo jak tak dalej to wszyscy nas przegonią a my zostanie my jak zwykle ręką w ....
Inwestor · 15 Kwiecień 2015
No to ktoś tu widzę poszalał z tymi 3 000 tys stopni :)to prawie jak na słońcu :) Spalarnia ma zakres temperatur od 1200 do 1500 i właśnie spala wszystko jak leci . To jest największy mankament ,gdyż spaliny maja zmienny skład i są trudne w oczyszczaniu.Natomiast, nasza technologia zgazowania ostatecznie spala gaz, który ma skład przewidywalny i co za tym idzie łatwy w oczyszczaniu.Oczyszczanie spalin to nie filterek, jak w samochodzie ,tylko skomplikowana instalacja z aktywnymi związkami ,które wyłapują wszystkie pierwiastki ,które są szkodliwe .Filtrowanie takie odbywa się w odpowiedniej temperaturze i cały proces jest monitorowany komputerowo.A co do paliwa naszego to jest ono wysortowane w specjalnych sitach i separatorach a dodatkowo w naszym zakładzie jest kontrolowane . Ale totalnym absurdem jest pisanie o jakiś 100 mln za wywóz śmieci. Miasto w dużym uproszczeniu pisząc wysegreguje śmieci i surowce wtórne pójdą do sprzedaży a paliwo czyli RDF i Biomasa do naszej instalacji ,więc jeżeli jakiś mały procent miałby być spalony i zawieziony do Konina to skąd te setki milionów . Radze wziąć kalkulator do ręki i policzyć ,że mieszkańcy Koła rocznie mogą wyprodukować ok 7 500 ton śmieci i ich wywóz obecnie po 450 zł za tone kosztował by 3 375 000 zł co owszem daje ok 100 mln ale to jest kalkulacja normalnych kosztów które miasto poniesie jeżeli będzie wywozić do Konia . Z naszą propozycją nie ma to nic wspólnego. My własnie zwróciliśmy uwagę, że ta kwota może ulec dużemu obniżeniu ,ale to miasto musi dokładnie policzyć samo i zatwierdzić co się lepiej opłaca.Czy segregować samemu i obniży to koszty w gospodarce komunalnej czy wozić do Konia i bulić po 450 zł za tone a cena na pewno będzie rosła .A co do rolników i biomasy to my tym się nie zajmujemy to nie ta biomasa . Oczywiście ona mogła by być zgazowywana ale nie w tym leży sukces tych instalacji. Nasza biomasa to biomasa odpadowa z segregacji ,po prostu Pana obierki i tym podobne ,które Pan wyrzuca do śmieci. My wpisujemy się w zagospodarowanie odpadów komunalnych po segregacji .Dzięki takim instalacjom surowce wtórne wylądują nie w piecu tylko będą przetworzone a pozostałe nie będą składowane na wysypiskach tylko posłużą do wytworzenia energii i to energii odnawialnej bez zatruwania środowiska . Trzeba zrozumieć że nasz komin wydala spaliny oczyszczone w 99 % a składowany osad ściekowy czy biomasa czy śmieci jak wiemy wytwarzają metan, który rozwala nam atmosferę i jest prawdziwym zagrożeniem.Dlatego ,jak ktoś mówi o truciu powietrza w mieście i smrodzie przez instalacje naszego typu ,to niech pomyśli ile ton metanu dziennie bez jego wiedzy i zgody zatruwa naszą atmosferę .A proszę pomyśleć ile ton pyłu i trucizn ze spalania węgla i nie tylko wylatuje z przydomowych kominów na okolice w której mieszkacie Państwo.Krótko śmieci możemy nie produkować co jest nie możliwe .Możemy je spalać co jest wysoce nie ekonomiczne i nie pewne dla otoczenia .Albo możemy zgazowywać i spalać uzyskany w ten sposób gaz dając zieloną energie do systemu MZEC ,który dzięki temu nie zapłaci kar za emisje CO2 i co za tym idzie nie będzie podnosił drastycznie cen ciepła . A co do jakiegoś offsetu to proszę nie mieszać mieszkań do zgazowania bo firma owszem nasza to proponuje ale ni jak to się nie łączy. Burmistrz (miasto Koło)ma potrzeby lokalowe więc możemy je wybudować nie na słowo honoru, tylko zgodnie z przepisami i kalkulacjami ,które dopiero po zaakceptowaniu lub niezaakceptowaniu będą albo nie będą realizowane .
ciekawy · 14 Kwiecień 2015
A w KONINIE tez będzie segregacja na bank i ta ich spalarnia to dopiero jest technologiczna porażka i nawet temp 3000 tys stopni będzie miała swój ujemny wpływ na srodowisko ,a kto by 100 czy wiecej ton smieci spalił bez segregacji ,a wiadomo że rózne wynalazki sie wrzuca do smieci i musi byc selekcja inaczej to bomba czasowa,wiec co do tych zyskow i strat normalny na umysle szybko by policzył ale tu sa geniusze matematyczni i wiedza ze 2+2 =5 dlatego tak mysla w 29 lat to na sam wywoz miasto straci 100mln,a tu inwestor chce tzw ofset zostawic zeby wilk byl syty i owca cała 40 mln w budownictwo tzn uzupelnienie i postawienie nowych socjalnych i komunalnych mieszkan ,a jesli chodzi o biomase to przeciez u nas w powiecie moga rolnicy uprawiac wierzbe czy topole energetyczna ,pieniadze zostaja w powiecie nierozumie jakimi argumenty przemawiaja za nieoplacalnoscia ,do tego CO2 pakiet klimatyczny trzeba bedzie placic i zapewne wprowadza przepisy do domkow jednorodzinnych w zabudowie zageszczonej zeby i inwidualnie placili za CO2 i kto na tym wyjdzie do przodu mieszkancy ci co najmniej maja bo elity maja duzo pieniedzy i nie martwia sie o jutro ale zwykly kowalski zdaje sobiez tego sprawę
ktos · 14 Kwiecień 2015
A w KONINIE tez będzie segregacja na bank i ta ich spalarnia to dopiero jest technologiczna porażka i nawet temp 3000 tys stopni będzie miała swój ujemny wpływ na srodowisko ,a kto by 100 czy wiecej ton smieci spalił bez segregacji ,a wiadomo że rózne wynalazki sie wrzuca do smieci i musi byc selekcja inaczej to bomba czasowa,wiec co do tych zyskow i strat normalny na umysle szybko by policzył ale tu sa geniusze matematyczni i wiedza ze 2+2 =5 dlatego tak mysla w 29 lat to na sam wywoz miasto straci 100mln,a tu inwestor chce tzw ofset zostawic zeby wilk byl syty i owca cała 40 mln w budownictwo tzn uzupelnienie i postawienie nowych socjalnych i komunalnych mieszkan ,a jesli chodzi o biomase to przeciez u nas w powiecie moga rolnicy uprawiac wierzbe czy topole energetyczna ,pieniadze zostaja w powiecie nierozumie jakimi argumenty przemawiaja za nieoplacalnoscia ,do tego CO2 pakiet klimatyczny trzeba bedzie placic i zapewne wprowadza przepisy do domkow jednorodzinnych w zabudowie zageszczonej zeby i inwidualnie placili za CO2 i kto na tym wyjdzie do przodu mieszkancy ci co najmniej maja bo elity maja duzo pieniedzy i nie martwia sie o jutro ale zwykly kowalski zdaje sobiez tego sprawę
Inwestor · 13 Kwiecień 2015
Nasz Instalacja zgazowująca potrzebuje przy proponowanej mocy ok 50 ton dziennie. Ale na to składa się Osad ściekowy Paliwo wyselekcjonowane RDF, oraz biomasa i samo miasto ,może dostarczyć tego w granicach 15-20 ton dziennie. Jednak Burmistrz rozmawiał, też z wójtami z powiatu i wtedy ilość może być taka jak potrzebujemy . Ale to jest dodatkowa korzyść dla miasta i mieszkańców ,aby móc opanować ceny wywozu śmieci ,więc automatem zysk dla mieszkańca i jego portfela . Jeżeli miasto przeliczy ,że to się nie opłaca my paliwo mamy zapewnione . Jednak osad ściekowy na pewno będzie brany z oczyszczalni miasta i miasto nie wyda pieniędzy na budowę kompostowni, więc będzie mniej trucia atmosfery metanem i w okolicy nie będzie odorów, bo osad będzie odbierany na bieżąco . Prezes oczyszczalni sugerował budowę rurociągu do naszej instalacji i jesteśmy gotowi wysłuchać propozycji w celu realizacji takiego rozwiązania ,aby jak najmniej być uciążliwym dla otoczenia.
judex · 12 Kwiecień 2015
Miasto Koło jest wstanie wyprodukować około 10 ton biomasy do zgazowania . Elektro ciepłownia będzie potrzebować około od 50 do 100 ton dziennie selekcionowaniem tego paliwa ma zająć się miasto Inwestor ma tylko wybudować spalarnie
judex · 12 Kwiecień 2015
do vicka rurociągi musi wybudować miasto za własne pieniądze
casytas · 12 Kwiecień 2015
Dotychczas burmistrz swoim zachowaniem i pomysłami tylko zniechęcił wiekszość do siebie,i dlatego nie wierzę w jego nowe pomysły i ich nie bede popierał.
ob · 11 Kwiecień 2015
a jak nie bedziesz maił racji to czy potem nie bedziesz krzyczał ze radni nic nie robili i nie pytali???
kolka · 10 Kwiecień 2015
Wierzę , że burmistrz ma rację i jeśli mam rację to radni co powiecie ?
obserwator · 10 Kwiecień 2015
czas pokaże kto chciał dobrze dla miasta. Radni czy burmistrz
Inwestor · 10 Kwiecień 2015
Teoria do terenu jest prosta, więc nie ma, co już pisać. Teren pusty od stu lat i radzę go obejrzeć i powiedzieć czy Pan by tam zainwestował??? Mając na uwadze wybudowani budynku przemysłowego o pow. kilku tysięcy metrów2. Teren to bezużyteczna łąka, która wymaga zainwestowania minimum 200 tys. zł, aby teren stał się inwestycyjnym. To miasto skierowało nas na ten teren a nie my tam chcemy inwestować. Jest strefa przemysłowa i nie żadna strefa ekonomiczna i my nie występujemy o żadne dotacje i ulgi do miasta, choć każdy inwestor dziś żąda od miast zwolnień podatkowych. My z nich zrezygnowaliśmy dając to, jako dodatkowy plus naszej oferty a wynikało to z warunków postawionych przez Burmistrza. I to Burmistrz nam podyktował warunki, że nasza inwestycja interesuje go pod warunkiem spełnienia jego oczekiwań w realizacji rozwoju miasta i rozbudowy sieci ciepłowniczej, gdyż miasto samo nie jest w stanie zainwestować, takich pieniędzy a brak tych inwestycji spowoduje w kolejnym roku podwyżki opłat za ciepło. Nasza inwestycja nie wymaga żadnych przetargów gdyż my nie musimy produkować ciepła nam prościej jest produkować sam prąd i sprzedać go prywatnej firmie, która 10% obniżki potraktuje jak zbawienie. Jednym słowem prywatna firma znajduje teren buduje bez tłumaczenia, co ma, od kogo i dlaczego. Teren bierzemy prywatny na umowie warunkowej i po zatwierdzeniu przez RDOŚ występujemy o WZ i zezwolenie na budowę. Konsultacje były by dużo mniejsze nie ta rozbudowane z emocjami gdyż dotyczyłyby samej technologii. Więc pomysł na jakieś przetargi jest nie zrozumiały, bo nie jesteśmy wykonawcą czegoś dla miasta tylko z naszej inwestycji na wyraźne potrzeby określone przez Burmistrza zostały zaproponowane takie rozwiązania, które teraz widzę stworzyły mnóstwo pytań, których by po prostu nie było. I proszę nie zarzucać mi żadnej buty, bo z benedyktyńską cierpliwością szkalowany i obrażany przez niektóre osoby spokojnie może nieraz dobitnie wyjaśniam coś po raz kolejny. I na pewno nikogo nie rozstawiam po kątach, ale proszę wybaczyć nie proponujemy setnego supermarketu w Kole tylko instalacje, która wpisuje się w najnowsze przepisy BAT i proponujemy technologie, która jest innowacyjna. Dodatkowo z tak rozbudowanym pakietem korzyści, które są wynikiem negocjacji Burmistrza możemy chętnie z nich zrezygnować, jeżeli będą źle postrzegane. Nic na siłę. Te propozycje finansowe oraz propozycje przeanalizowania gospodarki komunalnej odpadami mogą dać duże korzyści i myślę, że wszyscy mówią o ekologii a my ją w praktyce chcemy zastosować. Jeżeli można wybudować sieć ciepłowniczą na terenach domków to proszę sobie wyobrazić, że zniknie 200 kominów w mieście Kole wyrzucających na swoją okolice, w której Państwo żyjecie tony pyłu i smrodu. Koszt tej rozbudowy jest zerowy dla miasta mieszkańcy, którzy przyłączą swoje domy dostaną od nas za zwiększenie potencjału mocy zamówionej grant 50% na koszty przyłącza. Więc pytam ja czy jest to działanie proekologiczne i prospołeczne??czy w mniemaniu niektórych Państwa podstęp i zamach na majątek Koła i Kolan?? Te nasze propozycje podkreślam kolejny raz będą miały zastosowanie w sposób ciągły i zawarte w umowach. Proszę wziąć pod uwagę tez fakt, że jeżeli będzie to jedna z pierwszych instalacji to będą ją odwiedzały inne firmy gminy, co należy postrzegać, jako promocje miasta i jego otwartość na inwestycje. To jest darmowa promocja a potraktowanie nas i innych inwestorów z buta mówiąc potocznie jak wiadomo powoduje efekt odwrotny. Dla naszej firmy jest również ważne, aby właśnie tym bardziej na początku wdrażania takiej technologii wszystko było transparentne gdyż zależy nam jak Państwa miastu na dobre postrzeganie naszych działań. Liczę, że w miarę opadania pierwszych emocji rzeczowo wyjaśnimy sobie do końca, że w żadnym pkt. przez nas zaproponowanym nie ma nic złego i co najważniejsze każdy punkt będzie miał odzwierciedlenie w zapisach umów i nie będzie psutych obietnic. Zwrócę jeszcze uwagę na to, że miasto będąc odbiorcą naszego ciepła jest w stanie zapisać zerwanie umowy na dostawy ciepła z nami, jeżeli byśmy truli miasto i nie spełniali norm ustalonych, co do ochrony środowiska. Ta deklaracja jest kolejnym ukłonem w stwierdzenie Pani radnej, że takie firmy ciężko jest zmusić administracyjnie do czegoś. Więc nasza odpowiedź na to jest jak wyżej napisałem. Czyli nie spełniamy norm miasto zrywa umowę automatem. Na większość Państwa obaw są możliwe i zresztą zaplanowane zapisy w umowach, które pozwolą jak podkreślam na symetryczną współprace a nie wymuszanie stron na sobie czegokolwiek. Na koniec te kotlety. Sprawę tłumaczyłem i tłumacze kolejny raz spalanie to spalenie substancji w wysokiej temperaturze poprze zwiększanie dopływu tlenu. Paliwo jest spalane i jego spalenie wydziela energię, którą można dysponować. A zgazowanie to paliwo jest rozgrzewane w niższych temperaturach z niedoborem tlenu i powoduje rozkład paliwa na gaz i popiół. Popiół ląduje na dole reaktora potocznie pieca a gaz jest przesyłany do pieca, w którym ulega on 2 sekundowemu spaleniu. Więc my podkreślam spalamy gaz wytworzony z paliwa. Gaz jest przewidywalny w swoim składzie, co znaczy, że można skutecznie zaplanować potem oczyszczanie spalin, które również są przewidywalne w swoim składzie. System filtrów wyłapuje 99 % zanieczyszczeń spalin. Nasze spaliny są dużo poniżej norm przewidzianych w przepisach środowiskowych. System filtrów i ich związki aktywne używane do rozbrajania spalin są znaczącym kosztem w takiej instalacji i zbudowane według najnowszych technologii stosowanych w przemyśle chemicznym i ciężkim. Spalarnia niestety nie komfortu w przewidywalności swoich spalin z prostego powodu, sami Państwo wiecie, że nie wiecie, co jest w koszach ze śmieciami. Spalarnia spala śmieci bez segregacji, która nam pozwala z kolei uniknąć tego problemu. Ale jak już jestem przy tym temacie to zadajcie Państw sobie sami pytanie czy naprawdę nasza ekologiczność ma polegać, że mamy palić wszystko i nic nie segregować nic nie odzyskiwać, aby powtórnie przetworzyć??? Na zachodzie są spalarnie, ale też jest bardzo wysoki odzysk surowców wtórnych a my jesteśmy tak zasobni i bogaci, że wszystko spalimy i kupimy i wyprodukujemy z nowych surowców. No chyba to nie jest ekologiczne działanie.
do inwestor · 10 Kwiecień 2015
Panie inwestorze a cóż to za uwagi odnośnie gruntu. Jaką ma pan teorie na ten temat?Co zaś do przetargu to proszę nie być przekonanym, iż spotkał nas wielki zaszczyt, że pojawił się pan w naszym mieście. Niech pan nie będzie taki pewien,że żadna firma się nie pojawi. Co ma pan na myśli pisząc , że nikt się nie zgłosi widząc takie nastawienie?Jeszcze pan nie zainwestował, a już nas pan po kątach chce ustawiać. Powtórzę strach pomyśleć co będzie dalej. Inwestując w Kole będzie pan korzystał z ulg wynikających z tego iż inwestuje pan w strefie ekonomicznej, więc może lepiej elegancko nas do siebie przekonywać, a nie butnie się odcinać.Spalanie i zgazowanie to terminy takie jasne do odróżnienia dla pana, ale już nie dla przeciętnego człowieka. Proszę nam to wyjaśnić jeszcze raz, bo pańskie wywody o kotletach smażonych na patelni zaciemniły nam obraz.
Michał · 10 Kwiecień 2015
Ludzie: ja też się zastanawiałem jak to będzie, ale wypowiedzi inwestora mnie przekonują. Możemy mieć coś, co będzie innowacyjne w skali kraju, zmniejszy rachunki, obciążenia finansowe miasta, dla ludziom pracę i dziesiątki mieszkań. Dlaczego się na to nie zgodzić??? Czym ryzykujemy??? Niech mi nikt nie mówi, że będzie smród, bo na to normy nie pozwolą i to nie jest SPALARNIA tylko odpady będą ZAGAZOWANE. Stoi pusty teren i nie ma z niego żadnego pożytku, to dlaczego nie spróbować???
Inwestor · 10 Kwiecień 2015
To nie jest żadna spalarnia !!! To jest instalacja zgazowująca paliwo alternatywne biomasę i osad ściekowy. Po zgazowaniu powstaje gaz który jest spalany. Będę to pisał po każdym takim wpisie bo różnica jest kolosalna . A teren jest terenem przemysłowym i plan zagospodarowania daje taką możliwość , aby powstała tam taką instalacja . A na przetargi to chyba już nikt sienie zgłosi widząc takie nastawienie. A poza tym ta technologia to nie budowa kolejnego supermarketu. No i ciekawe dlaczego grunt stoi 100lat pusty ??
janek · 10 Kwiecień 2015
Byłoby bardzo fajnie gdyby pojawiła się oferta przetargowa do której przystąpiłoby kilka podobnych firm wtedy okazałoby się kto ma dobra ofertę dla miasta. W przeciwnym razie wszelkie tłumaczenia nie wiele znaczą . To kolejne obietnice, które mogą okazać się mrzonką. Tutaj muszą wypowiedzieć się eksperci. Poza tym z tego co wiem takie inwestycje nie mogą być zlokalizowane w granicach miast i regionie nie może być wielu spalarni.
Inwestor · 10 Kwiecień 2015
Zgubiłem temat ostatni budowy ciepłociągu . I pragnę wyjaśnić, że tym zajmuje się Kolski MZEC a nie nasza firma . Nasza współpraca polega na doinwestowaniu MZEC aby rozbudować więcej sieci zgodnie z planami MZEC co da zwiększenie mocy zamówionej oraz zwiększy zatrudnienie w samym MZEC .
Inwestor · 10 Kwiecień 2015
Chcę jasno powiedzieć, że nie jestem poirytowany ani zdenerwowany. Proszę nie wypisywać swoich prywatnych odczuć, bo są one po prostu błędne. Natomiast jest bezspornym faktem, że na głupie stwierdzenia czy nonsensowne zarzuty lub oskarżenia nie da się normalnie odpowiedzieć. Każdy, kto robi wpis sam wyznacza poziom dyskusji i na tym poziomie dostaje odpowiedź. Rozumie bez problemu, że innowacyjna technologia wymaga konsultacji rozmów i analiz, to jest zrozumiałe, ale nie może to być stek absurdalnych wpisów z wyrokiem, że jesteśmy złodziejami, co insynuuje jeden z wpisujących. Takie wpisy to chyba nie dyskusja z kimś, kto zamierza zainwestować w Państwa mieście. Uważam, że powinni po prostu Państwo zadawać pytania a ja w ramach tych konsultacji mogę w miarę możliwości odpowiedzieć. Proszę, jednak Obejrzeć nasze wypowiedzi i nagrania, które wyjaśniają sporo kwestii dotyczących technologii i naszych propozycji I teraz postaram się odpowiedzieć na kolejne wpisy. Mieszkaniec osiągnie korzyści, ponieważ oszczędności spółek miasta spowodują, że nie będą tak szybko rosły opłaty. Obecna inwestycja nagle nie obniży cen trzeba sobie to jasno powiedzieć. Jednak wypowiedź prezesa MZEC jasno stwierdza, że miasto albo będzie miało skądś miliony na inwestycje w energie odnawialną, którą my mamy produkować, albo w kolejnym roku zaczynając będą rosły opłaty za emisje CO2 co spowoduje automatem wzrost cen za ciepło i to dość w drastyczny sposób. Nie są to nasze stwierdzenia tylko kogoś, kto zarządza tym długie lata i wie, co mówi. Co do odpadów komunalnych my tylko podpowiadamy, że miasto może dokładnie przeanalizować swoje możliwości pod kątem zmian w tej gospodarce? Niczego nie narzucamy proponujemy. Natomiast my nasze paliwo możemy otrzymywać, z RIPOKów, które segregują odpady komunalne i nie na drugim końcu Polski tylko w pobliżu. Więc miasto może skorzystać na tym i każdy mieszkaniec gdyż spalarnie zadają już teraz ok. 100 euro za tonę śmieci na bramie a jeżeli nasza propozycja by miała lepszy efekt ekonomiczny to automatem pozwoli to miastu utrzymać ceny lub je obniżyć. Jednak zwracam uwagę, że to jest przedmiotem analiz prawnych i ekonomicznych i my niczego nie obiecujemy jedynie podaliśmy, jakie my mamy oczekiwania za przyjęcie wysegregowanych odpadów tak zwanego RDF oraz biomasy. Osady ściekowe od 2016 roku nie można będzie składować i trzeba będzie płacić za to drakońskie kary. My jesteśmy gotowi je odbierać, co spowoduje, że odbierając je na burzącą oczyszczalnia nie będzie musiała budować kompostowni i zmniejszy się też emisja odorów, jeżeli plac będzie opróżniany na bieżąco. Po uwagach Prezesa Oczyszczalni, że można transportować osady rurociągiem jesteśmy otwarci na to, aby wykonać wspólnie taką inwestycje po dogłębnych analizach finansowych i podziale obowiązków z tym związanych.Spowodowałoby to, że transport by nie wpływał na otoczenie swoim odorem. Kolejna sprawa odnośnie dotacji jest poza naszymi kompetencjami, ale wiemy, że jest osiągalna podarunkiem stworzenia produkcji energii odnawialnej, której producentem jest nasza instalacja. Jeżeli chodzi o pakiet korzyści, który proponujemy jest oczywiście oparty na zyskach z inwestycji, bo nie mamy możliwości rozdawania środków. Proponuje jednak żeby skupić się na korzyściach osiągniętych z tego tytułu przez miasto i w dalszym rozumienia całej społeczności a nie zastanawiać się czy my czujemy czy nie czujemy zysków. Biznes zawsze polega na zyskach i my proponujemy symetryczne zasady podziału zysków z miastem licząc również na swoje zyski. Co budowania czegoś, czego nie zbudował inwestor wyjaśniam kolejny raz, że idąc tym tropem nigdy świat nie poszedłby do przodu, bo zawsze cos jest nowością. Niedawno telefon był rzadkością a teraz …. Proszę poczytać w Internecie o zgazowaniu, bo jest ono znane od 8 000 lat jedynie czasy obecne przynoszą większą wiedzę w operowaniu różnymi technologiami, co powoduje, że świat idzie naprzód. Więc skoro to my ryzykujemy zbudować taką instalacje i wydać na nią 45 mln to chyba nie jest ważne skąd mamy i czy mamy pieniądze, bo jest chyba oczywiste, że musza one fizycznie być, aby to zrealizować. Zgadzam się z tym sprawdzaniem, ale gdybyśmy cos budowali dla miasta, ale my budujemy dla siebie. Sprawa jest banalnie prosta, jeżeli grunt zostanie warunkowo przyznany pod inwestycje to pod warunkiem spełnienia wszystkich warunków przewidzianych prawem zostanie dopiero wtedy wydzierżawiony. Gdy nie spełnimy warunków i nie otrzymamy pozytywnej decyzji RDOŚ ziemia nie zostaje ostatecznie nam przekazana nadal jest własnością miasta. Krótko mówiąc nie ma tu żadnego złodziejstwa ani ryzyka dla miast. Nawet podpisanie umowy dzierżawy jest obwarowane terminem powstania inwestycji, jeżeli nie wykonamy budowy teren bezwarunkowo wraca do miasta a właściwie zostaje tylko automatem rozwiązana umowa dzierżawy, bo grunt zawsze jest i będzie miasta. Kilka razy też pisze, że każda nasza instalacja ma nową spółkę celową, która ma podstawowy kapitał założycielski, bo trudno w spółce trzymać miliony, aby móc się chwalić kapitałem założycielskim. C za tym idzie strona internetowa będzie tworzona w niedługim czasie, ale my nie prowadzimy szkolenia dla konkurencji bona stronie trzeba chyba przedstawić opisy technologii, ale na tym etapie nie możemy tego zrobić ze względu na tajemnice handlową firmy. Jednak te informacje otrzyma RDOŚ, który na podstawie dostawcy technologii i innych istotnych danych zatwierdza taki raport, który jest decydujący czy możemy rozpocząć inwestycje. Oczywiście nie zapominamy o konsultacjach społecznych, której uważam, że to forum również jest jakimś początkiem. Kolejny temat to widzę, że wpisujący nie dorobi lekcji chemii i nie przeczytał składu gazu, który wytwarza instalacja zgazowująca. Ja opieram się na faktach i podaje dla Pana skład gazu, który spalamy:, CO ,H2 ,CH2, C2H2 ,O2, N2 Myślę, że powinno to zakończyć ten temat składu gazu. Oczywiście część spalin to też CO2 ale tonie CO2 jest problemem proszę Pana tylko furany, dioksyny i inne pierwiastki ciężkie, które system filtrów eliminuje w 99 % przy tej technologii przetworzenia oraz zastosowaniu aktywnych filtrów. Te dane są opracowane nie przez moja osobę tylko naukowców, którzy parę lat studiowali i maja nagrody i doktoraty z tych tematów, więc w razie dalszych wątpliwości proszę w Internecie odnaleźć sobie jednego z nich i napisać to samo, co mnie na forum. Sprawy zagospodarowania popiołów są naszym problemem i dzięki za rade, kogo mamy pytać, ale mamy naprawdę wiele rzeczy dopracowane inaczej byśmy o tym nie mówili. A grant w wysokości 50 % pokrycia kosztów przyłącza do domu przechodzącego z węgla na ogrzewanie miejskie można nie przyjmować nikogo nie zmusimy, aby to od nas brał. Ale zaznaczam, że cokolwiek oferujemy jest wstępnie wynegocjowane i policzone i zostanie zapisane w odpowiednich umowach z miastem, jeżeli inwestycja dojdzie do skutku. A mówiąc o śmieciach wożonych do Konina to jeszcze raz napisze, że to jest propozycja do przeanalizowania przez miasto i radę Jeżeli okaże się, że jest brak możliwości obniżenia z tego tytułu cen i nic to nie daje my dostęp do paliwa mamy i instalacja będzie funkcjonować. Jednak, aby wyprostować Pana tok myślenia to wyjaśniam, że jeżeli z1 tony po segregacji my zabierzemy 600 kg to idąc Pana tokiem do Konia zawieziemy 400 kg. Według naszych kalkulacji miasto powinno zapłacić za to 600 kg nie więcej niż 300 zł za tonę I wtedy 400 kg za 450 zł za tonę da to następujące wyniki 0, 6 t x 300 =180 zł 0, 4 t x 450 zł =180 zł Co w sumie da 180+180 = 360 zł za tonę. Jasno chyba wynika, że miasto zaoszczędzi ok. 90 zł na tonie. Jednak zwracam uwagę, że powyższa kalkulacja będzie przedmiotem analiz i jest tylko moją symulacją w sensie wykazania korzyści a nie strat, które Pan zawarł w swoich sugestiach. Proszę moją nie krótką wypowiedź traktować, jako element konsultacji społecznych. I bardzo proszę sensowna dyskusje bez ubliżania, oskarżeń itp. Wtedy poziom dyskusji będzie merytoryczny. Traktujemy poważnie społeczność, na której terenie zamierzamy zainwestować duże pieniądze w celu osiągnięcia wspólnie zysków. Liczymy, że Państwo nabiorą jednak więcej zaufania do naszej inwestycji gdyż jest ona korzystna dla obu stron a w duchu wzajemnego poszanowania możemy sobie wyjaśnić wszelkie wątpliwości.
vicek · 10 Kwiecień 2015
Ja mam zasadnicze pytanie. Jak inwestor planuje ogrzewać miasto? Przecież z ulicy Sosnowej do miasta trzeba by budować kolektor cieplny jaką drogą chcą to poprowadzić? Ulicą Toruńską jest to nie możliwe, ponieważ jest już prowadzony gaz , woda , kanalizacja ,energetyka i telekomunikacja. Zbyt daleka odległość i wielkie straty na ogrzewaniu.
Kolanka od urodzenia · 10 Kwiecień 2015
Co z górnikami w Polsce się stanie? Kto to wie....No ale wszyscy chcemy jak najtaniej i tak być powinno.
Kolanin · 10 Kwiecień 2015
Firma powinna jasno wykazać swoje finanse..czy ją stać na toczy nie. kapitał zakładowy ktoś tu napisał: 5000. To chyba jakiś żart? Takie firmy się dogłębnie sparwdza aKonin kochani też Kappe sprawdził, żeby nie było.
Zbigniew · 10 Kwiecień 2015
Obserwuję rozwój sytuacji i moim zdaniem wygląda to tak, że rada miasta miała coś przegłosować, ale bez większego wnikania w szczegóły, a potem się okaże jak to będzie. Rada tego nie zrobiła tylko chciała przyjrzeć się bliżej inwestorowi i inwestycji. To dość logiczne. Dziwi mnie, że kogoś to dziwi.
crx · 10 Kwiecień 2015
wywożąc śmieci do spalarni do Konina strzelimy sobie w kolano JAK KTO UMIE LICZYĆ NIE SZYBKO POLICZY TO SIĘ DOWIE ILE STRACIMY MY I POWIAT
też Kolanka !!! · 10 Kwiecień 2015
Zobaczycie w przyszłości ile będziemy płacić za wywóz śmieci, wtedy będziecie mogli tych inwestorów pocałować, ale ich już nie będzie. Oj ludzie więcej oleju i przemyślenia wszystkiego, bo jak widzę to mało wiecie. Będziecie PŁAKAĆ ZNOWU , ŻE BURMISTRZ PODNIÓSŁ OPŁATY ZA ŚMIECI, ALE TO wasz wybór będzie. Zapamiętajcie sobie !!!
ktos · 10 Kwiecień 2015
Burmistrz nie pyta bo od dawna jest w temacie, a radni z.ieloni i pytali. Uśmiałem się z tych d......... pytań radnych, jak zwykle chcieli zabłysnąć a tu zonk. Bladego pojęcia nie mają o niczym jak widać. G.wiazdorzyć znowu im się zachciało, ha,ha.
do inwestora - obserwator · 10 Kwiecień 2015
Szanowni Państwo, jaki inwestor aktywnie komentuje spotkanie w internecie.? Nie potrafili przekonać radnych to próbują kreować rzeczywistość w internecie. Trochę powagi panowie. A aspekcie moralnym to bardzo żenujące zachowanie. Co ciekawe Pan burmistrz nie miał żadnych pytań, wątpilowości - żeby nie radni pochyli się nad tym tematem to teren byłby wydzierżawiony bez spotkania i nawet nie wiadomo komu. Czy spółce Nova Eco Energia czy Energia OZ czy OX. Dla mnie to pachnie wałkiem na kilometr. Przyjechało 5-ciu panów , z czego 2 - óch coś próbowało mówić. A reszta? Statyści? Czy żeby było raźniej? Szacunek i brawa dla radnych co pytali i dociekali co to za firma itd.... Bo nikt do tej pory by nie wiedział nawet Pan Burmistrz. A tak może otworzyły się oczy.
gość · 10 Kwiecień 2015
Panie inwestorze, najpierw należy zwrócić się do dyrekcji dróg z zapytaniem, czy popiół można wykorzystywać w drogownictwie, a nie mącić ludziom w głowie. Zakład zainwestuje w budowę \'spalarni\', Zakład obniży stawki URE, Zakład pokryje 50% kosztów za podłączenia indywidualne, Co zakład zyska? Mało wiarygodne są te obiecanki. W dobrych wujków już nie wierzymy. Przypomnę ,że każdy polak wytwarza 300kg śmieci na rok a inwestor potrzebuje wsadu 50t dziennie, proszę się zastanowić skąd tyle będzie wsadu? z ościennych sołectw? Mamy zwiększać ilość segregowanych śmieci więc w niedalekiej przyszłości tych zmieszanych będzie coraz mniej a za segregowane śmieci są zwroty.Ponadto i tak śmieci które nie będą brane przez inwestora będą musiały być odwożone do Konina, czyli będziemy płacić i po części do Konina i po części do \"spalarni\"? Gdzie mieszkańcy mają wiarygodne źródło na temat inwestora? Głupi naród wszystko łyknie?
jasiek · 10 Kwiecień 2015
Panie inwestorze nie macie ani strony internetowej ani adresu poczty elektronicznej ale za to wasza buta i chamstwo przekraczają dobre obyczaje . Mówienie że będziecie spalać nawet dwutlenek węgla świadczy o prostackiej wiedzy na ten temat Wam zależy na pieniądzach a nie na dobrym poczuci obywateli naszego miasta
gość · 10 Kwiecień 2015
Z wystąpienia wiemy ,ze inwestor chce zainwestować swój kapitał. Pytanie: który inwestor wykłada pieniądze żeby nie osiągnął zysków? co to za inwestor, który nie wskazuje już istniejących, podobnych \'spalarni\' ?. Gmina pozyska pieniądze z UE ale nigdy, przenigdy nie ma tak w funduszach UE ,że odzyskuje obiecane 85%. Zapytajcie się o inne zrealizowane projekty które na wstępie mówiło się o zwrocie 80% czy gmina te 80% odzyskała? Bajki i nic więcej. Inwestor czuje pieniądze i dlatego chce wprowadzać coś czego dotąd nie zbudował.
kolanin · 10 Kwiecień 2015
Czy to znaczy, że zapłacimy mniej za wywóz śmieci?
tomii1 · 09 Kwiecień 2015
Co zwykły mieszkaniec będzie miał z tego inwestora???? Czy zwykły mieszkaniec będzie 10% mniej płacił za światło??? I gdzie ta firma utylizować odpady???
Oburzona · 09 Kwiecień 2015
Szanowny inwestorze ton pana wypowiedzi jest co najmniej niegrzeczny, ewidentnie da się odczytać iż jest pan poirytowany tym, że cokolwiek pan musi wyjaśniać. Proszę nie posuwać się za daleko w swoich ocenach. To ,że zadajemy pytania świadczy jedynie o tym , iż chcemy wiedzieć tyle ile jest potrzebne do tego aby podjąć dobrą dla miasta decyzję. Pana rolą jest nas informować , wyjaśniać i to tyle , i tak długo jak tego będziemy chcieli. Pańskie nieeleganckie zachowanie na tym forum jest świadectwem tego, że jak się nie ma argumentów to się ma nerwy. Już teraz nas pan niegrzecznie traktuje co będzie potem aż strach pomyśleć.
Inwestor · 09 Kwiecień 2015
KOLEJNY RAZ I PEWNIE NIE OSTATNI NAPISZE ,ŻE NASZA INSTALACJA JEST INSTALACJĄ ZGAZOWUJĄCĄ PALIWO ALTERNATYWNE ORAZ BIOMASĘ. TZN ,ŻE PALIWO TO NA SKUTEK OBRÓBKI TERMICZNEJ WYTWARZA GAZ I DOPIERO TEN GAZ JEST SPALANY . Pisze to dużymi literami, bo różnica jest kolosalna .Spaliny z gazu jak wiemy są dużo mniej szkodliwe niż te ze spalenia śmieci w spalarni i są przewidywalne w swoim składzie chemicznym czego nie można zagwarantować w spaleniu śmieci . Dodatkowo system filtrów nie pozwala na wydostanie się żadnych furanów ,dioksyn i odorów na zewnątrz.Przy systemie zgazowania i spalenia wytworzonego gazu spaliny są oczyszczone w 99 %.A dla kompletu informacji ,popiół jest do zagospodarowania w budownictwie drogowym , jednym słowem jest nieszkodliwy. Co do rozwiązań biznesowych to niestety mamy obrana taką drogę inwestowania i tu PP nas nie interesuje. PP wchodzi w grę tylko przy budowie mieszkań .Nasza inwestycja w produkcję ciepła jest wynikiem jasnej propozycji Burmistrza , który widzi tu szanse na rozwój sieci cieplnej i zlikwidowanie jak największej liczby osób opalających domy węglem ,aby naprawdę poprawić czystość powietrza w Kole . Nasz instalacja ,może produkować sam prąd co jest prostsze dla nas i łatwiejsze, jednak poszliśmy w ciepło w większym procencie ze względu na postawione warunki przez Burmistrza .
Dlaczego · 09 Kwiecień 2015
Dlaczego nie jest rozważana budowa takiej SPALARNI na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego ?. Miasto wnosi w posagu grunt oraz np. dotację unijną,( którą na pewno partner prywatny ma już wkalkulowaną ) za resztę odpowiada prywatny inwestor. Będzie on eksploatować zakład przez 25 lat, później spalarnia stanie się własnością miasta.????? Czyli właścicielem zakładu byłoby miasto a własnością partnera prywatnego byłaby spółka celowa, której zadaniem byłoby zaprojektowanie i budowa spalarni. Tak jest realizowana budowa spalarni w Poznaniu.
stoper · 09 Kwiecień 2015
Jeśli na tę inwestycję radni się nie zgodzą to można Koło zburzyć, zaorać i posadzić rzepe bo nie zgodzą się na nic innego. Wszystko śmierdzi, hałasuje, powietrze zanieczyszcza, temu tamtemu robi konkurencję... Komuna. Gdzie wolność gospodarcza? Nie zdziwie się jak zaraz stąd zwieje bo w Polsce nie brakuje miast, które chętnie by taką elektrownie przyjęli.
kolanin · 09 Kwiecień 2015
Ludzie, dajcie szanse. Jest w końcu od czego zacząć, a nie ciągle na nie.
Inwestor · 09 Kwiecień 2015
TAAAA KUPIMY CAŁE KOŁO!!!!!!! Naprawdę proszę o trochę powagi w dyskusji. My sami sobie budujemy swoją inwestycje i nie zamierzamy nikogo kupować .Nasze cele biznesowe nie przewidują zakupów MZEC . Miasto decyduje o takich sprawach i nikt nie kupi sobie na ryneczku rano MZEC !!! Powinno dotrzeć do umysłów niektórych, że są ludzie normalni na tym świecie i co mówią ,to robią a nie spiskują .Więc ,proszę nie obrażać kogoś kto zamierza coś zrobić dobrego dla miasta w oparciu o realne zasady ekonomiczne .
Pytanie · 09 Kwiecień 2015
Czy radny Budny był na spotkaniu? Radnymi powinny być osoby związane ze Kołem a jak ktoś nie ma czasu to niech sobie da spokoj i zajmie się pracą zawodowa. Za co nieobecni Radni biorą pieniądze proszę mi powiedzieć?
kolanin · 09 Kwiecień 2015
przecież ci panowie chcą kupić cieplik bo tam jest wielka kasa i ceny za ogrzewanie nie będą małe 80 procent obywateli naszego miasta grzeje ciepli MZEC a jak podłączą płaszczyznę to jest rynek i będą monopolistami i będą nam dyktować ceny za ogrzewanie i ciepłą wodę cwane lisy
Przejęty Kolanin · 09 Kwiecień 2015
Ewidentnie widać, że Burmistrz jest sam... wygląda na to, że radni (a przynajmniej znaczna ich grupa) będą robić na złość burmistrzowi, żeby tylko mu dopiec. Koszty oczywiście poniesie miasto czyli my kochani. Szkoda, wielka szkoda.
Inwestor · 09 Kwiecień 2015
Witam Widzę, że niektórzy doceniają, że ktoś zamierza inwestować w ich mieście, ale są też widać tacy, którym trzeba wyjaśniać a i tak wszystko, co usłyszą przekręcą. Ale żeby nie robić przepychanki słownej pragnę wyjaśnić stanowczo P. Jasiek, że nie można tak zmieniać faktów i robić demagogiczny wpis. Wyjaśniam, że spółka dla każdej nowej inwestycji jest tak zwaną spółką celową i nie wiedząc czy inwestycja ruszy i kiedy kapitał założycielski jest minimalny i podstawowy jednak żeby budować inwestycje za 45 mln zł pieniądze musimy posiadać gdyż inaczej tracilibyśmy tu czas na zbędne rozmowy. Rozumie, że tego Pan nie wie, ale proszę nie pisać już bzdur o skupowaniu odpadów. My mając na uwadze dobro społeczne podpowiadamy władzą i Burmistrzowi, że można w oparciu o naszą inwestycje lepiej gospodarować gospodarką komunalną taka by osiągnąć zyski dla miasta. My zakupujemy tak zwane paliwo wyselekcjonowane do naszej instalacji zgazowania i nie musi to być paliwo z miasta, ale biorąc sens współistnienia naszej instalacji było by to lepsze dla miasta. Ceny obniżone jak Pan zauważył dla Pana tylko o 10 % są na tyle znaczące, że MZEC będzie miał pieniądze na inwestycje i unowocześnianie dalej swojego zakładu a większe obniżki cenowe są nie realne po prostu ekonomicznie. Mieszkańcy zyskają na tym, że ceny nie wzrosną, ale pośrednio mieszkańcy uzyskają korzyści gdyż miasto rocznie może zaoszczędzić duże pieniądze, które może zadysponować na swoje wybrane cele, których w miastach nie brakuje. Wszystkie propozycje mają uzasadnienie ekonomiczne i nie zamierzamy obiecywać gruszek na wierzbie, bo nasze propozycje są wynegocjowane przez Burmistrza i jeżeli inwestycja ruszy muszą być realnie wpisane w długofalowe umowy a tu nie ma mowy, aby pisać bajki. Firma zainwestuje 45 mln, w Instalacje zgazowania oraz w budowę domów komunalnych i socjalnych a kwota dokładna będzie znana po ustaleniu ilości mieszkań i ich metrażu, ale szacunkowo może to być też kwota ok 40 mln.Możemy też zainwestować i większą kwotę i nie powinno chyba być problemu dla mieszkańców, że ktoś inwestuje 40 czy 100 mln.A na koniec podkreślam, że nie jesteśmy żadną konkurencją dla MZEC, ponieważ nasza inwestycja i współpraca z MZEC daje szanse na zwiększenie potencjału i zasięgu MZEC. Daję oszczędności, które będzie można inwestować i co najważniejsze nasza wytworzona energia jest energią odnawialną, która daje miast możliwość o wystąpienie o dotacje na rozbudowę sieci. No proszę nie zapominać o nowych 30-40 miejscach pracy. Nowych miejscach, bo malkontentom od razu odpowiadam, że MZEC nikogo nie zwolni z naszego powodu.
jasiek · 09 Kwiecień 2015
Nie jest tak kolorowo Firma ma kapitał zakładowy 5000 i nic więcej chce tylko skupować odpady selekcjonowane ,zrobić przyłącze tylko do MZEC i sprzedawać ciepło 10% taniej a czemu nie 20% z tego żaden mieszkaniec Koła nie będzie miał nic Mieszkańców korzystających z cieplika jest około 80% . Pan Burmistrz obiecywał że będzie tani prąd i ciepło ,to była wielka ściema Inwestor według słów Pana Burmistrza miał zainwestować 85mil.zł ,a tymczasem wyda tylko 40mil zł Szanowny Panie Burmistrzu nie siej Pan fermentu i nie poróżniaj mieszkańców miasta. Już dosyć Pan naopowiadał bzdur Czas najwyższy sprowadzić do miasta zakłady przemysłowe a nie konkurencję Rozwijajmy to co mamy . Trochę pokory umiaru.
sepultura · 09 Kwiecień 2015
Czy ta pani na różowo bierze pełną odpowiedzialność karną i finansową za te swoje gesty głową , czyli TAK i NIE ????
szkoda · 09 Kwiecień 2015
musimy się z nimi męczyć cztery lata, a można byłoby zrobić tyle rzeczy
wyborca · 09 Kwiecień 2015
Podziękujcie radnym, pewnie znowu byli przeciwni ?
dokladnie tak · 09 Kwiecień 2015
Kappa jest najlepszym tego przykladem. Koło nie chciało i Stare Miasto obok Konina z otwartymi rękoma przywitało inwestora dając mu działkę i zwolnienie z podatków, a dzisiaj mają wielkie wpływy do budżetu, ludzie mają pracę itd. Koło niedługo zostanie miastem marketów i tylko marketów a i właśnie.. ludzi mających wiecznie wątpliwości i bojących się nowych rzeczy, wyzwań.
kolanin · 09 Kwiecień 2015
Nie będę zaskoczony jak inwestor po tym spotkaniu zrezygnuje z inwestycji. Przepadła nam już kappa, termy, rozbudowa wipaszu.. bo zawsze tylko dociekanie, skąd co i po co zamiast po rękach całować, że ktoś do tego Koła chce wkładać kapitał.
Miasto Koło
Prace ziemne przy budowie północnej obwodnicy miasta Koła rozpoczęte
17 godziny temu 12,496 3

Prace ziemne przy budowie północnej obwodnicy miasta Koła rozpoczęte

Miasto Koło
Tężnia solankowa w Kole już otwarta. Korzystają szczególnie seniorzy
18 godziny temu 6,806 2

Tężnia solankowa w Kole już otwarta. Korzystają szczególnie seniorzy

Dawno temu
Do czego prowadzi mowa nienawiści . Profilaktyka połączona z ciekawą lekcją historii
20 godziny temu 1,455 1

Do czego prowadzi mowa nienawiści . Profilaktyka połączona z ciekawą lekcją historii

Powiat Kolski
Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 25.04.2024
20 godziny temu 3,546

Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 25.04.2024

Gmina Babiak
Gmina Babiak: wykaz nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy
20 godziny temu 478

Gmina Babiak: wykaz nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy

Kino
Zapraszamy do kina w Kole na
21 godziny temu 1,238

Zapraszamy do kina w Kole na "Kobieta z..."!

R E K L A M A