R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Powiat Kolski

Warsztaty z języka migowego w ZSRCKU Kościelec

14-06-2017 10:57 | Źródło: Redakcja e-kolo.pl | Wyświetleń artykułu: 12,478 | Komentarzy: 1

Uczniowie klas pierwszych, uczestniczyli w warsztatach z języka migowego zorganizowanych przez pedagoga szkolnego Anetę Augustyniak, a prowadzonych przez absolwentkę ZSRCKU w Kościelcu, panią Adriannę Brzoską. Podczas spotkania młodzież poznała Kulturę Głuchych, dowiedziała się, iż Głusi nie postrzegają siebie w aspekcie choroby, tylko kulturowości, a język migowy, który posiadają Głusi, tworzy odrębną Kulturę.

R E K L A M A

Kulturą Głuchych są różne Święta, Dni Głuchego, Wybory miss Głuchych, sztuka… Z Kulturą Głuchych wiąże się także specyficzny savoir vivre. Uczniowie ZSRCKU w Kościelcu dowiedzieli się, że podczas spotkań z Głuchymi, konieczne jest nawiązanie i podtrzymywanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą, miganie światłem, by zebrać w jednym miejscu rozproszony tłum ludzi, stukanie w stół lub uderzanie otwartą dłonią gdy chcemy coś powiedzieć. Prowadząca uświadomiła także uczniom, iż Głusi posługują się PJM czyli Polskim Językiem Migowym. W Polsce mamy również SJM czyli System Językowo Migowy, który powstał z naturalnej potrzeby komunikacji osób z uszkodzonym słuchem. SJM służy łatwiejszej komunikacji słyszących z Głuchymi, który ma odrębną gramatykę, inną niż PJM, więc nie zawsze porozumiewanie się SJM przynosi oczekiwane efekty.

Pani Adrianna Brzoska poruszyła również problem nauki języka migowego, który zwykle jest dany wąskiemu gronu odbiorców, czyli głuchym dzieciom głuchych rodziców. Młodzież dowiedziała się również, iż pomimo ustawy o języku migowym i innych środkach komunikowania się nadal brakuje w wielu placówkach publicznych: na policji, w szpitalach, w urzędach, tłumaczy- osób przeszkolonych z zakresu języka migowego .Na koniec spotkania uczestnicy warsztatów wymigali piosenkę : „Niedziela będzie dla nas”.

Na pewno zajęcia z panią Adrianną Brzoską w naszej szkole nie były ostatnimi. Zainteresowanie młodzieży podczas warsztatów, jak również dzielenie się swoimi wrażeniami po nich, świadczą o tym, iż takie zajęcia są potrzebne, ot chociażby dlatego, iż uczą empatii, zrozumienia oraz poszerzają perspektywę patrzenia na problemy, z którymi są zmuszeni borykać się na co dzień Głusi.

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (1) Pokaż komentarze