(15)
Słonecznie 25.2
Popularne tagi:
REKLAMA

Budżet miasta przyjęty. Wiele inwestycji i kredyt na blisko 10 milionów złotych

Autor: Redakcja e-kolo.pl, UM Koło 28 Styczeń 2021 przeczytasz w ok. 3 min.
Budżet miasta przyjęty. Wiele inwestycji i kredyt na blisko 10 milionów złotych
© Redakcja e-kolo.pl
(15) | Czytano:
10,063 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

16 głosów za, 1 przeciw i 3 wstrzymujące się - to wynik głosowania nad projektem budżetu miasta Koła na rok 2021. Wszędzie Burmistrz Krzysztof Witkowski podkreśla, że to historyczny budżet z największym udziałem procentowym na inwestycje.

R E K L A M A
15
Czytano:
10,063 razy
Udostępnij

Łączna kwota dochodów budżetu wynosi  107.448.391,52 zł. Łączna kwota wydatków budżetu wynosi 120.280.787,64 zł (tego: kwota wydatków bieżących w wysokości 100.916.363,67 zł i kwota wydatków inwestycyjnych w wysokości 19.364.423,97 zł). Jak czytamy w uchwale budżetowej - deficyt (9 455 000,00 złotych) zostanie sfinansowany przychodami z zaciągniętego kredytu długoterminowego, spłacanego do końca 2028 roku.

Niestety ani na facebooku we wpisach Burmistrza, czy też na oficjalnej stronie internetowej a nawet w wywiadzie dla lokalnego medium - trudno znależć choćby słowo o tym, że inwestycje zostaną pokryte z zaciągniętego kredytu. Czyżby to nie było ważne? Możemy to dopiero znaleźć w uchwale budżetowej i Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta umieszczonych na Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Kole oraz w serwisie http://kolo.esesja.pl/

Trzeba przyznać, że inwestycji zaplanowano wiele i są to długooczekiwane przez mieszkańców inicjatywy:

W planie tegorocznych inwestycji znajduje się m.in.: budowa dróg (wraz z kanalizacją) ulic Staffa, Szymborskiej, Przesmyk, Wiatracznej; budowa ul. Boguszynieckiej, wykonanie dokumentacji projektowych na ul. Krętą, Krokusową, Jaśminową i Asnyka, budowa chodnika ul. Energetycznej, budowa budynku komunalnego przy ul. Kajki i dokumentacja projektowa na budynki socjalne przy ul. Sosnowej, przebudowa skrzydła SP nr 5 na przedszkole oraz rozbudowa budynku przy ul. Powst. Wlkp. 6 na żłobek, zagospodarowanie terenu zieleni przed SP nr 1, budowa PSZOK-u dla miasta, przebudowa boiska piłkarskiego na stadionie, wykonanie dokumentacji projektowych na budowę ul. Różanej, Jaśminowej i Struga, budowa parkingów przy ul Opałki i przy Przedszkolu nr 5, budowa toalety publicznej w Parku Moniuszki, kolejnych placów zabaw i siłowni zewnętrznych, II etap zabezpieczenia ruin zamku, wykupy gruntów, kanalizacja deszczowa na starówce. W ramach dotacji ma być zrealizowana przebudowa ul. PCK w Kole oraz budowa północnej obwodnicy Koła.

- czytamy na stronie Urzędu Miejskiego w Kole

Jest to jeden z najbardziej proinwestycyjnych budżetów w historii Naszego miasta. Na inwestycje zaplanowano 17% wydatków budżetowych (ponad 19 mln. złotych).

- informuje Burmistrz Krzysztof Witkowski na swoim profilu Facebook

Zapytaliśmy Burmistrza, dlaczego brakuje informacji o kredycie w wypowiedziach publicznych i w mediach społecznościowych  a jedynie pozytywne strony budżetu, oto odpowiedź:

Informacje nie są ukrywane, gdyż dane o zaciągnietym kredycie na cele inwestycyjne znajdują się w projekcie uchwały budżetowej i była o tym mowa chociażby na wczorajszej sesji rady miasta. Sugerowanie, że dane te są ukrywane jest z Pana strony nadużyciem. Projekt budżetu opublikowany był na stronie BIP (zarządzenie z dnia 13 listopada 2020 roku). Po uchwaleniu zostanie również opublikowany przyjęty wczoraj budżet wraz z autopoprawkami. Należy zaznaczyć, że zaciągnięcie kredytu zostało pozytywnie zaopiniowane przez RIO. Roczne raty kredytu jakie miasto będzie spłacać nie zwiększą się w stosunku do tych jakie obecnie spłacamy. Nasze miasto posiada duże możliwości zaciąagania zobowiązań, gdyż kondycja finansowa gminy jest dobra. Mieszkańcy oczekują inwestycji i tym zapewne kierowali się Państwo radni, którzy poparli budżet.

- Krzysztof Witkowski, Burmistrz Miasta Koła

 

R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (15)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Wyróżniony komentarz
Przeciwnik · 28 Styczeń 2021
Wasza dobra zmiana haha. I Państwo radni się na to zgodzili? Gdyby taka propozycja wyszła od byłego burmistrza to by rozpetalo wojnę !!!! A teraz gdy znowu jest kolesiostwo tylko przyklaskuja i siedzą cicho bo każdy ma jakiś w tym swój interes!!!! To co dzieje się teraz w kole to jest hańba!!! Tak dla mieszkańców chcą dobrze robiąc podwyżki??
dociekliwy · 31 Styczeń 2021
Podobnie próżno szukać informacji o tym, że miasto zwróciło dotacje na promocje, o której tak się chwalono ...
liczacy · 31 Styczeń 2021
Tu masz odpowiedz-bip.kolo.pl/interpelacja/11343/interpelacja-w-sprawie-projektu-pn-zwiekszenie-miedzynarodowej-rangi-gospodarczej-regionu-wielkopolskiego-poprzez-dzialania-prowadzone-w-zakresie-promocji-gospodarczej-regionu-przez-gmine-miejska-kolo
liczacy · 31 Styczeń 2021
Mało,że zwróciło ,to jeszcze jakiś "koordynator projektu" przytulił ponad 50.000.Za co? stracili ponad 300 .000 zł i cisza....Dotacja oddana z odsetkami.
Sorokin · 30 Styczeń 2021
Porażka ta kadencja. Szkoda słów.
Janusz Kupczak · 30 Styczeń 2021
Kredyt się spłaci a inwestycje zostają. Brawo radni brawo Panie burmistrzu
PIS · 31 Styczeń 2021
No to spłacisz i kumpli nie szukaj, już masz podwyżki opłat.."Poznamy ich po pustych portfelach ,pamiętasz?
taczka pod urząd. · 29 Styczeń 2021
Najlepiej zadłużyć miasto ,tyle milionów kredytu,to się w głowie nie miesci. Jak zdąży spłacić do końca swojej kadencji ,to niech bierze.Ale nie ,mają inni spłacać ,cwaniaczek wspólnie z radą.Naiwnie myśli,ze jak na koniec kadencji trochę pobudują ,to ich powtórnie wybiorą -figa z makiem...
gość · 29 Styczeń 2021
W Twojej głowie zapewne niewiele się mieści!
Jarek · 28 Styczeń 2021
Jako przedsiębiorca, ale i prywatnie myśląc o budżecie domowym - zadaję sobie pytanie - jaki to sukces brać kredyt na "inwestycje", które nie zwiększają docelowo przychodów do budżetu na spłatę tychże kredytów? Wniosek : skoro dziś wydaję więcej niż zarabiam, to jutro muszę spłacać kredyt + koszty kredytu, a więc mniej zostaje w kasie w przyszłych latach, czyli zrobi się znacznie mniej. A może ktoś myśli, że weźmie się kolejny kredyt na spłatę tego kredytu? Itd taką spiralą kredytową? Może lepiej wydać tyle ile się zarabia i rozłożyć te sukcesy po prostu na kolejne lata, wbrew zasadzie "po nas choćby potop". Nie jestem ani za, ani przeciw tej władzy. Popieram logikę i roztropność.
matematyk · 28 Styczeń 2021
Roczne raty kredytu nie zwiekszaja sie to zemu bormistsz nie wezmie 20 mln kredytu? On jest normalny?
czytelnik · 28 Styczeń 2021
"Wszędzie Burmistrz Krzysztof Witkowski podkreśla, że to historyczny budżet z największym udziałem procentowym na inwestycje." To "wszędzie"w zdaniu świadczy o "obiektywizmie" piszącego. Gdyby nie owo "wszędzie", zdanie byłoby stylistycznie poprawne. Może warto być obiektywnym i pisać poprawnie?
Jurek z Naiboi · 28 Styczeń 2021
Pytający, czemu ty zadajesz pytania wybiórczo? Nie powinieneś pytać o ważniejsze rzeczy? Nazwiska łatwiej odszukać, obejrzyj sesję. Natomiast zastanawia mnie czemu tak rzadko pytasz w ogóle o cokolwiek.
Pytajacy · 28 Styczeń 2021
A gdzie wykaz tych 3 radnych którzy są przeciwko inwestycjom?
Kol · 29 Styczeń 2021
Przeciwni nie inwestycji,ale zadłużaniu miasta na wiele milionów.Ale dobrze ,ze się pytasz...
Przeciwnik · 28 Styczeń 2021
Wasza dobra zmiana haha. I Państwo radni się na to zgodzili? Gdyby taka propozycja wyszła od byłego burmistrza to by rozpetalo wojnę !!!! A teraz gdy znowu jest kolesiostwo tylko przyklaskuja i siedzą cicho bo każdy ma jakiś w tym swój interes!!!! To co dzieje się teraz w kole to jest hańba!!! Tak dla mieszkańców chcą dobrze robiąc podwyżki??
Polityka
Wizyta Minister Marleny Maląg w naszym studiu podcastowym [WIDEO]
1 godzinę temu 252

Wizyta Minister Marleny Maląg w naszym studiu podcastowym [WIDEO]

Gmina Kłodawa
Pomóżmy wrócić Maciejowi do zdrowia
4 godziny temu 5,526

Pomóżmy wrócić Maciejowi do zdrowia

Miasto Koło
II Wiosenny Bieg Księżniczek w Kole. Gościem specjalnym Super Niania
4 godziny temu 2,794 1

II Wiosenny Bieg Księżniczek w Kole. Gościem specjalnym Super Niania

Gmina Koło
Spotkanie autorskie z Edytą Zarębską w ramach Tygodnia Bibliotek
4 godziny temu 576

Spotkanie autorskie z Edytą Zarębską w ramach Tygodnia Bibliotek

Powiat Kolski
Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 27.05.2024
5 godziny temu 934

Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 27.05.2024

Miasto Koło
W ostatnim tygodniu odeszli od nas [19-05 - 26-05-2024]
1 dzień temu 9,518

W ostatnim tygodniu odeszli od nas [19-05 - 26-05-2024]

R E K L A M A