Bezchmurnie 15

Domena internetowa - jak znaleźć najlepszy adres www?

Autor: Partner 13 Maj 2022 przeczytasz w ok. 4 min.
Domena internetowa - jak znaleźć najlepszy adres www?
© partner
(0) | Czytano:
2,467 razy | przeczytasz w ok. 4 min.

Domena internetowa jest niczym innym jak adresem widocznym w okienku wyszukiwarki. Każda strona www posiada własny, unikalny ciąg znaków, który identyfikuje ją wśród milionów innych znajdujących się w internecie. Interesująca i dobrze dobrana do profilu działalności domena sprawia, że twoja firma będzie z nią kojarzona przez odbiorców i klientów.

R E K L A M A
0
Czytano:
2,467 razy
Udostępnij

Z czego składa się adres internetowy

Każda domena internetowa bazuje na tej samej strukturze. Adres www składa się zawsze z kilku standardowych elementów:

  • skrótu http lub https określającego protokół przesyłania dokumentów w sieci internetowej. Jeśli wykupisz certyfikat SSL dla strony, wówczas adres poprzedza skrót https, a jeżeli nie, w adresie znajduje się http;
  • nazwy (np. jannowak);
  • domeny najwyższego poziomu, czyli TLD (ang. Top Level Domain), nazywanej również popularnie końcówką (np. .pl).

Domena najwyższego poziomu może zostać zastąpiona domeną drugiego poziomu, np. com.pl. Protokołem w hipotetycznej domenie https://jannowak.pl będzie https, nazwą – jannowak, a TLD - .pl

Czy domenę można wykupić na własność?

Choć często można spotkać się z określeniem „właściciel domeny internetowej”, to jednak jest ono nieścisłe. Żadnej domeny nie można wykupić na własność. Za adres internetowy opłaca się abonament, który umożliwia abonentowi korzystanie z domeny przez pewien umowny czas. Najczęściej jest to rok, ale można opłacić go na dłużej.

Jeśli abonent nie uiści opłaty za kolejny okres, domena wraca do puli dostępnych adresów i może zostać zarezerwowana przez kolejnego abonenta. Oczywiście powrót do wspomnianej puli nie następuje natychmiast po zakończeniu okresu umownego. Najpierw domena przechodzi w tzw. stan kwarantanny, który w zależności od końcówki trwa 30, 40, a nawet 70 dni. W tym okresie można ją jeszcze przywrócić, uiszczając opłatę za kolejny okres użytkowania oraz opłatę za usługę przywrócenia adresu. Po kwarantannie domena zostaje uwolniona. Oczywiście dotychczasowy użytkownik może ją „wykupić” ponownie.

Ciekawe końcówki – lepsza domena

Ciągły rozwój internetu i zwiększający się zasięg sieci sprawia, że pula dostępnych TLD stale się powiększa. Powstają nowe końcówki, a te zarezerwowane do niedawna dla poszczególnych obszarów terytorialnych, stają się globalne. Obecnie znani na rynku ISP (ang. Internet Service Provider), czyli dostawcy usług internetowych, poza krajowymi, zapewniają również inne TLD pozwalające na bardziej kreatywne podejście do tworzenia adresów www. Są to m. in. takie końcówki jak:

  • tech – wprowadzona na rynek w 2015 r., idealna dla nowych technologii;
  • shop –  rozpoznawalna na całym świecie, świetna dla sklepu internetowego;
  • site – dla każdego, kto szuka swojego unikalnego miejsca w sieci;
  • me – domena krajowa Czarnogóry, wprowadzona w 2006 r., nie ma ograniczeń terytorialnych;
  • fit – dedykowana osobom i firmom zajmującym się tematyką zdrowia, zdrowego żywienia i aktywności fizycznej;
  • expert – dla ekspertów w danej branży;
  • email – dostępna od 2014 r., idealna dla stron przeznaczonych do komunikacji;
  • company – dobra dla większych firm;
  • cloud – daje możliwość połączenia z nazwą witryny na wiele kreatywnych sposobów, doskonała dla usług w chmurze;
  • art – idealna dla artystów.

Dzięki dostępności oryginalnych TLD możemy swobodnie tworzyć nietypowe domeny, np. moja.company, be.fit, white.site czy duzerozmiary.shop.

Dostęp do wybranej domeny – ile będzie mnie to kosztować?

Udało ci się wybrać najlepszy dostępny adres internetowy? Pozostaje teraz zapłacić za możliwość jego użytkowania. Co warto wiedzieć, zanim wykonasz ten krok? Po pierwsze, każdy ISP ma swój własny cennik i zestaw TLD do wyboru. Oferta zależy od kilku czynników, z których do najważniejszych należą:

  • strategia biznesowa dostawcy usług;
  • atrakcyjność TLD w wymiarze krajowym czy nawet ogólnoświatowym;
  • czas, na jaki „wykupujesz” dany adres.

Najdroższe są oczywiście najczęściej „kupowane” końcówki. Dla przykładu, za .pl zapłacisz zwykle kilkanaście złotych. TLD egzotycznego kraju takiego jak np. Saint Vincent i Grenadyna (.vc) może cię kosztować ponad 200 zł, a w .diet będziesz musiał zainwestować nawet kilkaset złotych.

Oceń artykuł

0%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 0
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
>