sim
bricomarche
Wiadomości Miasto Koło W trosce o otaczające nas środowisko

W trosce o otaczające nas środowisko

23-01-2015 08:52 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 2,498 | Komentarzy: 1
Jubiler Euro Koło
W trosce o otaczające nas środowisko
Foto:
Miasto Koło rozpoczęło realizację Projektu pn.: „Opracowanie Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Miejskiej Koło” współfinasowanego w 85% przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2007-2013, a realizowanego przy wsparciu Pomorskiej Grupy Konsultingowej S.A. z Bydgoszczy. Dokument ten nie powstaje bez przyczyny - gminy, jak nasza, które w nowej perspektywie finansowej 2014 – 2020 chcą pozyskiwać pieniądze m.in. na działania w zakresie termomodernizacji budynków czy na wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, muszą posiadać plany gospodarki niskoemisyjnej.
Gospodarka niskoemisyjna oznacza przejście do zupełnie nowej rzeczywistości, zwłaszcza w Polsce, gdzie wykorzystanie paliw kopalnych, będących głównym źródłem emisji gazów cieplarnianych, jest bardzo mocno zakorzenione. Powstający plan gospodarki niskoemisyjnej to strategiczny dokument, w którym opisane zostaną kierunki działań zmierzających do osiągnięcia celów pakietu klimatyczno-energetycznego w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych, zwiększenia udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, zwiększenia efektywności energetycznej, poprawy jakości powietrza, stanu środowiska, a w konsekwencji jakości życia.

O przywilejach gmin, które posiadają PGN i jego wpływie na lokalną gospodarkę ekologiczną i energetyczną, na wczorajszym spotkaniu w ratuszu mówił dyrektor zarządzający firmy wykonawczej Romuald Meyer, przekonując obecnych interesariuszy, czyli m.in. przedstawicieli miejskich jednostek organizacyjnych, małych i średnich firm lokalnych, zarządców nieruchomości i mieszkańców miasta, że warto przyczynić się do zmniejszenia emisji substancji szkodliwych. Wyjaśniał, że poprzez uzyskanie dofinansowania na inwestycje w odnawialne źródła energii każdy może zostać prosumentem, czyli producentem energii i konsumentem w jednym.  Aby dobrze rozpoznać potrzeby i możliwości miasta w zakresie modernizacji źródeł ciepła i termomodernizacji budynków, Urząd Miejski wystosował do mieszkańców ankiety. Są do pobrania na stronie internetowej www.kolo.pl w zakładce „Plan gospodarki niskoemisyjnej”. Wypełnione druki jeszcze do piątku (30 stycznia) można słać elektronicznie na adres pgn@pgksa.pl, także dostarczać osobiście do sekretariatu UM lub listownie na adres Urząd Miejski w Kole, ul. Mickiewicza 12, 62-600 Koło. Nasze zaangażowanie w projekt niech będzie wyrazem troski o nasze „podwórko”.


UM KOŁO

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (1)
ds 23-01-2015 11:04
Środowisko to też Kanał Lubiny, który jest w sposób nielegalny zasilany ściekami z gospodarstw domowych i różnych zakładów działających wzdłuż jego biegu. Kulminację smrodu z jego zawartości osiąga przy zakładzie energetycznym. Pytanie do dyr. SANEPIDU i zarazem radnej pani Lewickiej co w tej sprawie robi. Są chyba jakieś sposoby kontroli, za pomocą których SANEPID zobowiązany jest przeciwdziałać zatruwaniu środowiska.
| Zgłoś do usunięcia