Słonecznie 24.4
REKLAMA

Co się wydarzyło 9 lipca? Imieniny i historyczne fakty

Autor: 1 tydzień temu przeczytasz w ok. 5 min.
Co się wydarzyło 9 lipca? Imieniny i historyczne fakty
© pixelbay.com
(0) | Czytano:
1,031 razy | przeczytasz w ok. 5 min.

Poznaj historię 9 lipca! Sprawdź, jakie wydarzenia miały miejsce tego dnia i kto obchodzi dziś imieniny. Dowiedz się, ile dni zostało do końca roku.

R E K L A M A
0
Czytano:
1,031 razy
Udostępnij

Dziś jest 9 lipca

191 dzień roku. Pozostało 174 dni do końca roku kalendarzowego.
Wschód słońca: 04:24:29, Zachód słońca: 20:58:04
Faza księżyca: Pierwsza kwadra

Imieniny obchodzą:

Imieniny dziś obchodzą: Sylwia, Weronika, Zenon oraz Adolfina, Adrian, Adrianna, Aleksander, Anatola, Anatolia, Antoni, Augustyn, Brykcjusz, Cyryl, Florianna, Hadrian, Hadriana, Heloiza, Ifigenia, Jan, Joanna, Kornel, Korneli, Korneliusz, Lucja, Łucja, Mikołaj, Róża, Teodoryk, Wszebąd, Zenona

Ciekawe święta:

 • Dzień Bez Stanika
 • Dzień Chodzenia Do Pracy Inną Drogą

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Tego dnia w przeszłości

 • 1929: W Bystrej zmarł Julian Fałat, malarz, jeden z najwybitniejszych polskich akwarelistów; w latach 1895?1909 rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
 • 1917: W odpowiedzi na wezwanie Józefa Piłsudskiego żołnierze I i III Brygady Legionów Polskich odmówili złożenia przysięgi na wierne braterstwo broni z Niemcami i Austro-Węgrami; wydarzenie to przeszło do historii jako tzw. kryzys przysięgowy.
 • 2022: W Krakowie zmarł Stefan Wilkanowicz, publicysta Tygodnika Powszechnego, w latach 1978?1994 redaktor naczelny miesięcznika Znak, współautor preambuły do Konstytucji z 1997 r., założyciel Fundacji Kultury Chrześcijańskiej Znak.
 • 2016: W Warszawie zakończył się dwudniowy szczyt państw NATO. Podjęto decyzję o powołaniu czterech batalionowych grup bojowych w państwach bałtyckich i w Polsce.
 • 2007: Po ujawnieniu tzw. afery gruntowej Andrzej Lepper został zdymisjonowany z funkcji wicepremiera oraz ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
 • 1997: Oddano do użytku zaporę na Dunajcu.
 • 1989: Początek wizyty w Polsce prezydenta USA Georga Busha.
 • 1974: Do nowego Portu Północnego w Gdańsku przybił pierwszy statek handlowy Uniwersytet Gdański po ładunek 12 tys. ton węgla.
 • 1964: W Kaliszu urodził się Mieczysław Szcześniak, piosenkarz; jego debiutancki album Niby nowy ukazał się w 1990 roku; laureat wielu nagród, m.in. Bursztynowego Słowika na Festiwalu w Sopocie i trzykrotnie Fryderyków.
 • 1948: W Olkuszu urodził się Jerzy Skoczylas, satyryk, aktor kabaretowy, jeden z założycieli Kabaretu Elita.
 • 1947: Rząd polski na polecenie władz sowieckich odrzucił propozycję udziału w Planie Marshalla.
 • 1947: W Londynie zmarł gen. Lucjan Żeligowski, w czasie I wojny światowej m.in. dowódca dywizji w I Korpusie Polskim; podczas wojny polsko-bolszewickiej dowódca Frontu Litewsko-Białoruskiego, później Grupy Operacyjnej; w październiku 1920 r. mianowany dowódcą 1 DP Litewsko-Białoruskiej, na czele której, z rozkazu Józefa Piłsudskiego, zajął Wilno i Wileńszczyznę, proklamując utworzenie Litwy Środkowej; w latach 1921?1925 Inspektor Armii w Warszawie; minister Spraw Wojskowych (1925?1926); w czasie zamachu majowego poparł marszałka Piłsudskiego.
 • 1946: W Poznaniu Najwyższy Trybunał Narodowy skazał Artura Greisera, namiestnika III Rzeszy w tzw. Kraju Warty, na karę śmierci. Greiser był odpowiedzialny m.in. za masowe deportacje ludności żydowskiej i polskiej oraz udział w zabójstwach osób cywilnych i jeńców wojennych. Wyrok wykonano 21 lipca 1946 r.
 • 1945: W Manchesterze zmarła Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, poetka i dramatopisarka; córka znanego malarza Wojciecha Kossaka i siostra satyryczki Magdaleny Samozwaniec; autorka zbiorów poezji Niebieskie migdały, Różowa magia, Pocałunki, Dancing i Surowy jedwab, Śpiąca załoga, Róże i lasy płonące, Gołąb ofiarny, a także dramatów: Szofer Archibald, Egipska pszenica czy Zalotnicy niebiescy. Jej osobiste notatki z czasów wojny opublikowano w tomie Wojnę szatan spłodził.
 • 1941: W Warszawie urodził się Tadeusz Borowski, aktor; wystąpił w filmach Zaraza, Zapamiętaj imię swoje, a także w serialach Tajemnica Enigmy, Blisko, coraz bliżej, Rycerze i rabusie, Znaki szczególne i Znak orła.
 • 1937: W Krakowie zakończono prace nad Kopcem Piłsudskiego.
 • 1927: W Warszawie urodził się Zdzisław Maklakiewicz, aktor, żołnierz Armii Krajowej; stworzył niezapomnianą kreację w Rejsie Marka Piwowskiego, znany również z filmów Wniebowzięci i Jak to się robi.
 • 1916: W Krakowie urodził się Stanisław Pagaczewski ? pisarz, głównie twórca utworów dla dzieci; autor trylogii poświęconej przygodom Baltazara Gąbki.
 • 1823: We Lwowie urodził się Henryk Rodakowski, malarz, portrecista.
 • 1762: W Rosji w wyniku przewrotu władzę objęła caryca Katarzyna II, nazywana Katarzyną Wielką; zainicjowała rozbiory Polski w 1772 r.
 • 1736: Zakończenie obrad Sejmu pacyfikacyjnego: uznanie Augusta III za króla, dla stronników Stanisława Leszczyńskiego amnestia. Był to jedyny sejm w czasie panowania Augusta III, który nie został zerwany.
 • 1734: Wojna o sukcesję polską: wojska rosyjskie wkroczyły do Gdańska, który skapitulował 30 czerwca, po trwającym cztery miesiące oblężeniu.
 • 1696: W Łużnej zmarł Wacław Potocki, jeden z głównych twórców barokowych w Polsce, poeta, epik, satyryk i moralista, autor Transakcji wojny chocimskiej....
 • 1677: We Wrocławiu zmarł Johannes Scheffler zwany Angelusem Silesiusem, śląski poeta okresu baroku piszący po niemiecku, lekarz, duchowny katolicki. 
 • 1521: W katedrze wawelskiej zawieszono dzwon, któremu nadano imię Zygmunt. Dzwon został odlany z dział zdobytych na wojnie z Zakonem Krzyżackim. Jego wykonawcą był krakowski ludwisarz Hans Behem.
 • 1455: Król Kazimierz IV Jagiellończyk nadał w Piotrkowie Gdańskowi przywilej samodzielnego nakładania podatków i ustanawiania wilkierzy (prawa wydawane przez radę miejską).
 • 1410: Król Władysław II Jagiełło wraz z całym wojskiem przekroczył granicę z państwem krzyżackim koło Lidzbarka.
 • 1339: Na zjeździe w Wyszehradzie król Kazimierz Wielki zawarł układ z królem Węgier Karolem Robertem dotyczący sukcesji tronu polskiego i sojuszu przeciw krzyżakom.

źródło: dzieje.pl

Artykułu z przeszłości

SPRAWDŹ TO
W Wielkopolsce ostrzeżenie IMGW przed upałem
Wyświetleń: 3,288
SPRAWDŹ TO
Wypadek wozu strażackiego w drodze na akcję!
Wyświetleń: 72,649
SPRAWDŹ TO
Kościelec- Wójt z wotum zaufania
Wyświetleń: 4,095
SPRAWDŹ TO
Biuro rzeczy znalezionych w kolskim starostwie
Wyświetleń: 11,885
SPRAWDŹ TO
Nowe centrum obróbcze CNC w ZST w Kole
Wyświetleń: 4,017
SPRAWDŹ TO
Zderzenie pojazdów na drodze Kłodawa - Dąbie
Wyświetleń: 18,899
SPRAWDŹ TO
Bożena Wybrańska dyrektorem ZS w Dąbiu
Wyświetleń: 8,833
SPRAWDŹ TO
Urodzinowe oblężenie kolskiej pływalni [VIDEO]
Wyświetleń: 11,610
SPRAWDŹ TO
Sukces zawodników MLUKS Triatlon Koło
Wyświetleń: 3,768
SPRAWDŹ TO
Kieszonkowcy grasują na targowicy
Wyświetleń: 4,813
SPRAWDŹ TO
Fatalne wyniki matur w pow. kolskim
Wyświetleń: 19,283
SPRAWDŹ TO
Dyrektor muzeum kustoszem dyplomowanym
Wyświetleń: 3,623
SPRAWDŹ TO
Odświeżamy Nasze Miasta TOB3CIT
Wyświetleń: 2,605
SPRAWDŹ TO
Czytelnicy chcą zmiany zachowań
Wyświetleń: 20,550
SPRAWDŹ TO
Zawalony spichlerz
Wyświetleń: 3,215
SPRAWDŹ TO
Włamywacz ukradł 17 tys zł
Wyświetleń: 5,046
SPRAWDŹ TO
Kłodawska trasa nowym cudem Polski?
Wyświetleń: 3,319
SPRAWDŹ TO
Wybrali sołtysa roku
Wyświetleń: 3,924
SPRAWDŹ TO
Przetarg na budowę basenu unieważniony
Wyświetleń: 10,751
SPRAWDŹ TO
Kolejne rondo jeszcze w tym roku
Wyświetleń: 10,239
SPRAWDŹ TO
Złodziej na pl. Narutowicza
Wyświetleń: 3,079
R E K L A M A
newsletter

Korzystaj z newslettera

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych

R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Gmina Kościelec
Trwają prace przy budowie sieci kanalizacji sanitarnej w Kościelcu i Gozdowie
23 minuty temu 107

Trwają prace przy budowie sieci kanalizacji sanitarnej w Kościelcu i Gozdowie

Gmina Koło
Wyniki wyborów na sołtysów w Gminie Koło na kadencję 2024-2029
29 minuty temu 188

Wyniki wyborów na sołtysów w Gminie Koło na kadencję 2024-2029

Powiat Kolski
Bezpieczne Wakacje w Brdowie: Powiatowe Obchody Święta Policji [FOTO]
12
10 godziny temu 2,036

Bezpieczne Wakacje w Brdowie: Powiatowe Obchody Święta Policji [FOTO]

Gmina Kościelec
Wyniki wyborów na sołtysów w Gminie Kościelec na kadencję 2024-2029
19 godziny temu 2,097

Wyniki wyborów na sołtysów w Gminie Kościelec na kadencję 2024-2029

Gmina Przedecz
 Wyniki wyborów sołeckich w Gminie Przedecz - kadencja 2024-2029
20 godziny temu 937

Wyniki wyborów sołeckich w Gminie Przedecz - kadencja 2024-2029

Gmina Grzegorzew
Opieka wytchnieniowa w Gminie Grzegorzew - edycja 2024
20 godziny temu 1,969

Opieka wytchnieniowa w Gminie Grzegorzew - edycja 2024

R E K L A M A

Newsletter - bądź na bieżąco

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych