R E K L A M A
Miejscowe opady deszczu w pobliżu 7.9

19 maja: Imieniny i ważne daty w kalendarzu

Autor: 19 Maj 2025 przeczytasz w ok. 6 min.
19 maja: Imieniny i ważne daty w kalendarzu
© pixelbay.com
(0) | Czytano:
113 razy | przeczytasz w ok. 6 min.

19 maja: Imieniny, rocznice i ważne wydarzenia. Kto świętuje dziś swoje imieniny?

R E K L A M A
0
Czytano:
113 razy
Udostępnij

Dziś jest 19 maja

139 dzień roku. Pozostało 225 dni do końca roku kalendarzowego.
Wschód słońca: 04:32:32, Zachód słońca: 20:32:22
Faza księżyca: Ubywający księżyc

Kto obchodzi imieniny: 19 maja

Augustyn, Bernarda, Celestyn, Iwo, Kryspin, Mikołaj, Pękosław, Piotr, Potencjana, Pudencjana
Kliknij w imię, aby poznać jego historię i znaczenie

Ciekawe święta:

  • Światowy Dzień Fair Play
  • Dzień Mycia Samochodów
  • Dzień Dobrych Uczynków
  • Ogólnopolski Dzień Bliźniąt
  • Światowy Dzień Lekarza Rodzinnego
  • Światowy Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
  • Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelit
  • Światowy Dzień Pszczół
  • Światowy Dzień Metrologii
  • Międzynarodowy Dzień Płynów do Mycia Naczyń
  • Europejski Dzień Morza
  • Międzynarodowy Dzień Herbaty
  • Światowy Dzień Rozwoju Kulturalnego
  • Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej
  • Dzień Odnawiania Znajomości
  • Dzień Kadeta
  • Europejski Dzień Obszarów Natura 2000
  • Światowy Dzień Gotów
  • Dzień Pac-Mana
  • Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej
  • Dzień Praw Zwierząt
  • Dzień Wymiaru Sprawiedliwości
  • Światowy Dzień Żółwia
  • Dzień Spedytora
  • Międzynarodowy Dzień Końca Przetoki Położniczej
  • Dzień Braci
  • Dzień Teścia
  • Europejski Dzień Parków Wodnych
  • Święto Wojsk Specjalnych
  • Dzień Ślimaka
  • Europejski Dzień Parków Narodowych
  • Dzień Cyrylicy
  • Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego
  • Dzień Królewny
  • Dzień Wyzwolenia Afryki
  • Dzień Weterana
  • Dzień Ręcznika
  • Dzień Piwowara
  • Dzień Stemplarza
  • Dzień Samolotów z Papieru
  • Dzień Samorządu Terytorialnego
  • Dzień Diagnosty Laboratoryjnego

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Cytat dnia

Marzenia są jak gwiazdy, możesz nigdy ich nie dosięgnąć, ale jeśli będziesz je śledził, doprowadzą cię do twojego przeznaczenia. - Anonim

Działo się w Kole:

  • 1999 - Rada Miejska w podjęła uchwałę o powołaniu Towarzystwa Budownictwa Społecznego na bazie Miejskiego Zarządu Budynków.
  • 2008 - W Muzeum Technik Ceramicznych wernisaż wystawy pt. "Epoka snów i inne czasy. Życie i sztuka Aborygenów" (eksponaty wypożyczono z łódzkiego Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego).
  • 1992 - XXVI Sesja Rady Miejskiej ? omawiano sprawy gospodarcze, plan zagospodarowania przestrzennego, sprzedaż lokali. Sekretarzem Miasta została Janina Rybicka.
  • 1995 - Sprzątanie miasta. Zebrano 90 m3 śmieci. Udział wzięło 3794 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Ważne Wydarzenia Historyczne

  • 1965: W Warszawie zmarła Maria Dąbrowska, pisarka, publicystka, tłumaczka; autorka m.in. powieści Noce i dnie oraz Dzienników.
  • 1955: W Warszawie zmarł Tadeusz Sygietyński, kompozytor, dyrygent, założyciel i wieloletni dyrektor Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze.
  • 1950: W Żarach urodził się Tadeusz Ślusarski, lekkoatleta, mistrz (1976) i wicemistrz (1980) olimpijski w skoku o tyczce; zginął w wypadku samochodowym wraz z Władysławem Komarem w 1998 r.
  • 1895: W Petersburgu urodził się gen. Stanisław Kopański, dowódca Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, uczestniczącej w obronie Tobruku; w latach 1943?1947 szef sztabu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
  • 1480: W Krakowie zmarł Jan Długosz, kronikarz, historyk, autor Roczników, czyli kronik sławnego Królestwa Polskiego, kanonik krakowski, arcybiskup nominat lwowski.
  • 2021: We Wrocławiu zmarł ksiądz Stanisław Orzechowski - duszpasterz akademicki, robotników i kolejarzy, wieloletni przewodnik Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej oraz duchowny wspierający dolnośląską podziemną Solidarność.
  • 2014: W Bielsku-Białej zmarł Zbigniew Pietrzykowski, pięściarz, trzykrotny medalista olimpijski: srebrny z Rzymu (1960) oraz brązowy z Melbourne (1956) i Tokio (1964); czterokrotny mistrz Europy.
  • 2011: W Krakowie otwarto Muzeum Sztuki Współczesnej ? MOCAK (Museum of Contemporary Art in Krakow).
  • 2008: W Warszawie zmarł Ryszard Kulesza, piłkarz, trener; w latach 1978?1980 selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski, a następnie m.in. reprezentacji Tunezji (1981?1983).
  • 1987:  W Burbank w stanie Kalifornia zmarł Stanisław Szukalski, rzeźbiarz, malarz, rysownik. 
  • 1983: W Warszawie kilkadziesiąt tysięcy osób uczestniczyło w pogrzebie Grzegorza Przemyka, 19-letniego maturzysty, śmiertelnie pobitego przez funkcjonariuszy MO.
  • 1981: W Warszawie urodził się Mateusz Damięcki, aktor, wystąpił m.in. w filmach Przedwiośnie i Jutro idziemy do kina.
  • 1978: Eugeniusz Chrobak i Wojciech Wróż zdobyli Kangczendzongę Południową w Himalajach (8476 m), trzy dni później Kazimierz Olech, Wojciech Brański i Zygmunt A. Heinrich weszli na Kangczendzongę Środkową (8482 m).
  • 1976: W Warszawie zmarł prof. Julian Krzyżanowski, historyk literatury, znawca piśmiennictwa polskiego, zwłaszcza staropolskiego i z okresu romantyzmu; autor Historii literatury polskiej i Nauki o literaturze.
  • 1971: W Warszawie zmarł Czesław Janczarski, pisarz, poeta, autor utworów dla dzieci, m.in. Misia Uszatka.
  • 1970: W Saint-Clar-de Riviere zmarł August Zamoyski, rzeźbiarz.
  • 1970: W Warszawie zmarł Tadeusz Breza, pisarz, autor powieści Mury Jerycha, Niebo i ziemia, Urząd, Uczta Baltazara.
  • 1966: W Londynie odbył się Zjazd Polski Walczącej.
  • 1965: We Wrocławiu urodziła się Małgorzata Pieńkowska, aktorka, związana z Teatrem Polskim w Warszawie, a następnie Teatrem Ateneum; znana m.in. z serialu M jak Miłość.
  • 1950: W Tomaszowie Mazowieckim urodził się Wiesław Gawłowski, siatkarz, trener; wielokrotny reprezentant Polski, mistrz świata z Meksyku (1974) i złoty medalista olimpijski z Montrealu.
  • 1950: W Ostrówku koło Wołomina urodził się Sylwester Zych, katolicki duchowny, związany z opozycją demokratyczną; w 1982 r. skazany na cztery lata więzienia za próbę obalenia siłą ustroju PRL; od 1986 r. kapelan KPN; w lipcu 1989 r. w Krynicy Morskiej znaleziono jego zwłoki, prowadzone śledztwo nie doprowadziło do ujawnienia sprawców zabójstwa.
  • 1944: W Warszawie urodził się Marcin Król, historyk idei, publicysta, działacz opozycji demokratycznej, założyciel i redaktor naczelny niezależnego miesięcznika Res Publica; profesor Uniwersytetu Warszawskiego, autor książek Style politycznego myślenia, Józef Piłsudski. Ewolucja myśli politycznej, Ład utajony, Konserwatyści a niepodległość, Bezradność liberałów, Czego nas uczy Leszek Kołakowski, Europa w obliczu końca, Klęska rozumu, Wielcy władcy i Byliśmy głupi.
  • 1941: Największy niemiecki pancernik Bismarck wypłynął z Gdyni w swój pierwszy rejs bojowy, po czym, po dołączeniu krążownika ciężkiego Prinz Eugen i eskorty, zespół wziął kurs na Atlantyk.
  • 1939: W Warszawie urodził się Tomasz Sikorski, kompozytor, pianista.
  • 1939: Minister spraw wojskowych gen. Tadeusz Kasprzycki podpisał w Paryżu protokół o niezwłocznej pomocy Francji dla Polski w przypadku niemieckiej agresji.
  • 1912: W Warszawie zmarł Bolesław Prus, właściwie Aleksander Głowacki herbu Prus ? pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy; autor m.in. powieści Lalka, Faraon i Emancypantki.
  • 1880: W 400. rocznicę śmierci prochy Jana Długosza zostały przeniesione do nowopowstałej Krypty Zasłużonych na Skałce w Krakowie.
  • 1866: W Babinie koło Kałusza urodził się gen. Tadeusz Rozwadowski, generał armii austriackiej, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w czasie wojny polsko-bolszewickiej; w latach 1921?1926 generalny inspektor kawalerii; w czasie zamachu majowego w 1926 r. dowódca wojsk rządowych.
  • 1827: W Łyszczach na Wołyniu urodził się Zygmunt Sierakowski, przywódca Powstania Styczniowego na Żmudzi, powieszony z rozkazu władz carskich w czerwcu 1863 r. na Placu Łukiskim w Wilnie. Część źródeł jak datę urodzenia Zygmunta Sierakowskiego podaje 26 maja 1826 r. 
  • 1782: W Połtawie urodził się Iwan Paskiewicz, feldmarszałek rosyjski; po śmierci Iwana Dybicza dowódca carskich wojsk tłumiących Powstanie Listopadowe; namiestnik Królestwa Polskiego w latach 1832?1856.
  • 1531: W Kaliszu zmarł Jan Łaski, kanclerz wielki koronny; arcybiskup gnieźnieński, prymas Polski (1510?1531).

źródło: dzieje.pl

Artykułu z przeszłości

SPRAWDŹ TO
Rewitalizacja: Diagnoza Obszaru Zdegradowanego
Wyświetleń: 4,574
SPRAWDŹ TO
Nie udało się wybrać Sekretarza w konkursie
Wyświetleń: 15,596
SPRAWDŹ TO
Profilaktyka raka piersi w MOPS w Kole
Wyświetleń: 6,858
SPRAWDŹ TO
W Kole wystąpi cyrk…
Wyświetleń: 22,048
SPRAWDŹ TO
Rajd pod hasłem „Cudze chwalicie swego…
Wyświetleń: 7,010
SPRAWDŹ TO
Szansa na likwidację Ekonomika maleje? [VIDEO]
Wyświetleń: 19,376
SPRAWDŹ TO
Orkili wygrały wszystkie mecze ze Ślesinem
Wyświetleń: 2,937
SPRAWDŹ TO
Wiosenny złaz harcerski ZHP
Wyświetleń: 5,796
SPRAWDŹ TO
Na wycieczce w banku [FOTO]
Wyświetleń: 5,399
SPRAWDŹ TO
Od dzisiaj koniec telewizji analogowej
Wyświetleń: 3,221
SPRAWDŹ TO
Słoneczna Majówka dla Alexa [FOTO]
Wyświetleń: 3,222
SPRAWDŹ TO
Zwycięstwo, które cieszy
Wyświetleń: 4,063
SPRAWDŹ TO
Dawno, dawno temu [FOTO]
Wyświetleń: 9,409
SPRAWDŹ TO
Wypadek na K-92
Wyświetleń: 5,640
SPRAWDŹ TO
KOMUNIKAT BURMISTRZA O ZAGROŻENIU
Wyświetleń: 5,375
SPRAWDŹ TO
Warta i Ner mogą przekroczyć stan alarmowy
Wyświetleń: 5,181
SPRAWDŹ TO
Woda ze skweru wypompowana
Wyświetleń: 4,065
SPRAWDŹ TO
Rgilewka się podnosi
Wyświetleń: 5,395
SPRAWDŹ TO
Wizyta w Brukseli
Wyświetleń: 4,144
SPRAWDŹ TO
Obradował Powiatowy Zespół Kryzysowy
Wyświetleń: 2,927
SPRAWDŹ TO
Sfałszowana recepta
Wyświetleń: 3,021
SPRAWDŹ TO
Mieszkańcy walczą z wodą
Wyświetleń: 3,970

Oceń artykuł

0%
0%
0%
0%
0%
0%
Oddanych głosów: 0
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP